Midiapolis

Arta-Tech to startup skupiający pasjonatów nowoczesnych technologii. Szeroka oferta firmy obejmuje niemal wszystkie gałęzie e-czytelnictwa: serwisowanie i oprogramowanie do czytników książek elektronicznych, rozwiązania informatyczne mające na celu wsparcie e-czytelnictwa, e-booki oraz platformy do ich dystrybucji. Dwa ostatnie elementy stanowiły dla nas główną oś, wokół której stworzony został sklep www.midiapolis.pl.

Po pierwsze: strategia Celem wdrożenia projektu Midiapolis było umożliwienie łatwego i wygodnego zakupu treści cyfrowych. Założenie to utwierdziło nas w przekonaniu, że strategia e-commerce dla Arta-Tech powinna opierać się na Responsive Web Design, co pozwala na komfortowe przeglądanie strony sklepu za pomocą każdego typu urządzenia przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów utrzymania oraz czasu przeznaczonego na aktualizację.
W tym celu stworzono serwis Booxspace, którego zadaniem jest agregacja treści udostępnianych przez poszczególnych dostawców e-booków. Dla administratorów sklepu służy on również jako miejsce wymiany danych oraz zamówień pomiędzy dostawcami treści cyfrowych a sklepem internetowym Magento. Platforma oferuje także możliwość założenia konta w chmurze, które dzięki dodatkowej przestrzeni dyskowej pozwala na przechowywanie zakupionych plików i przeglądanie ich z dowolnie wybranego urządzenia.

Po drugie: systemLiczne spotkania z Klientem oraz analizy prototypów strony zaowocowały również opracowaniem optymalnych procesów sprzedażowych: tradycyjny sposób zakupów okazał się bowiem niewygodny dla użytkowników urządzeń mobilnych. W związku z tym podjęto decyzję o implementacji systemu one click payment, który skraca proces zakupowy do jednego kliknięcia. Co więcej, podając swoje dane rozliczeniowe, które potwierdzane są za pomocą kodu zabezpieczającego, użytkownik zyskuje również możliwość dokonywania wielokrotnych zakupów, bez ponownej konieczności uzupełniania formularza zamówienia.

Zwieńczeniem powyższego etapu było przygotowanie projektów graficznych oraz stworzenie szczegółowej dokumentacji produkcyjnej zawierającej opisy procesów zachodzących w systemie. Po akceptacji finalnej wersji prototypów przygotowane zostały również dwie propozycje grafiki strony głównej, spośród których Klient wybrał tę, na bazie której powstały projekty pozostałych podstron. Gotowe materiały zostały pocięte i zakodowane do HTML i CSS, a produkt finalny poddano dodatkowej analizie będącej podstawą do dalszych prac wdrożeniowych.

Po trzecie: wdrożenie Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, wdrożenie zakładało szereg rozwiązań przyjaznych Klientom. Na ostateczną wersję serwisu www.midiapolis.pl składają się w związku z tym zaawansowane integracje pozwalające m.in. na pobieranie danych bezpośrednio z zewnętrznego systemu i tworzenie rozbudowanych kont w chmurze, płatności zredukowane do jednego kroku oraz współdzielenie sesji umożliwiające bezpośrednie przeglądanie zakupionych plików za pomocą różnych urządzeń.
To jednak nie wszystko. Cały proces wymiany danych odbywa się za pomocą systemu kolejek, który jednocześnie pozwala na skalowanie systemów dostarczających dane oraz chroni oprogramowanie w przypadku awarii modułów dostarczających dane lub dużej ilości zapytań do bazy. Dla zapewnienia dodatkowej ochrony, wykorzystano również rozproszony międzyplatformowy system kontroli Mercurial, pozwalający na zwiększenie wydajności oraz zaawansowane operacje na gałęziach. Wdrożenie zostało poprzedzone dodatkowymi testami:
  1. Integracyjnymi: sprawdzającymi, czy dane synchronizują się w odpowiedni sposób oraz czy system jest podatny na awarie,
  2. bezpieczeństwa: uwzględniającymi potencjalne ataki XSS, SQL Injection oraz CSFR,
  3. bezpieczeństwa: uwzględniającymi potencjalne ataki XSS, SQL Injection oraz CSFR,

Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że wdrożony system jest nie tylko sprawny i płynny, ale przede wszystkim bezpieczny, a to od zawsze największy priorytet e-commerce.

Efekty współpracy Efektem współpracy z firmą Arta-Tech jest nie tylko solidna platforma sprzedażowa, ale również znaczna rozbudowa mocy produkcyjnych. Najbardziej widocznym rezultatem jest jednak systematyczny wzrost przychodów z działalności operacyjnej oraz rzesze zadowolonych Klientów.