Blog

Sektor B2B rozwija się dynamicznie jak żadna inna gałąź ecommerce. Coraz więcej firm rozważa przeniesienie swojej sprzedaży B2B do świata online. Liczne korzyści takie jak obniżenie kosztów zawarcia transakcji, łatwiejsze monitorowanie działań kupujących czy większa transparentność procesu sprzedażowego dodatkowo wpływają na podjęcie decyzji. W tym momencie stajemy przed wyborem platformy SaaS, platformy typu Open Source lub platformy dedykowanej. O ile platformy typu SaaS zostają bardzo szybko odrzucone, z uwagi na niską możliwość przystosowania do specyficznych procesów obsługi B2B o tyle do końca decyzja waży się pomiędzy platformami open source takimi jak Magento oraz oprogramowaniem dedykowanym. W tym artykule postaram się przybliżyć dlaczego wybór rozwiązania dedykowanego to błąd.

dedykowana platforma b2b

Czytaj dalej

Optymalizacja platformy Magento pod SEO to jedno z najważniejszych wyzwań jakie stoi przed E-commerce Managerem. Wyszukiwarka to wciąż jedno z najbardziej istotnych źródeł ruchu potencjalnych klientów. Wyszukiwane frazy zwracają zwykle setki rekordów, a każdy chce być w pierwszej dziesiątce, a najlepiej w pierwszej trójce wyników wyszukiwania. Platforma Magento znacznie ułatwia osiągnięcie tego celu, a samo wdrożenie Magento nie jest wystarczające. W tym poście dowiecie się jak zatem wspomóc optymalizację SEO Magento, tak aby osiągnięcie powyższego celu stało się możliwe.

Optymalizacja Magento

Czytaj dalej

Audyt użyteczności, zwany po prostu audytem UX lub określany często mianem analizy eksperckiej to kompleksowa ocena serwisu internetowego pod kątem wygody użytkowania oraz spełnienia wymagań użytkowników. Celem audytu jest sprawdzenie czy dany serwis spełnia rzeczywiste potrzeby grupy docelowej w najlepszy możliwy sposób, oraz jakie elementy serwisu mogą zostać poprawione.

Audyt użyteczności

Czytaj dalej

W przypadku systemów B2B sprzedaż bardzo często opiera się na relacjach handlowych pomiędzy przedsiębiorstwami. Systemy B2B zazwyczaj obsługują od kilkudziesięciu do kilkuset klientów, wykonujących cykliczne zamówienia. Jest to istotna różnica w porównaniu do systemów B2C, które obsługują tysiące klientów o stosunkowo niskiej wartości pojedynczej transakcji. Specyfika sprzedaży B2B wymaga istotnej zmiany podejścia przy wdrażaniu platformy sprzedażowej w przedsiębiorstwie.

Podstawowe założenia systemu B2B

Czytaj dalej

W przypadku oprogramowania Magento bardzo często można usłyszeć głosy, że Magento jest systemem wolnym lub mało wydajnym. W tym miejscu zmuszony jestem zdecydowanie zaprzeczyć, oprogramowanie Magento to oprogramowanie klasy Enterprise zaprojektowane do przechowywania dużej ilości danych i kombajn e-commerce pozwalający na niemal nieograniczone działania marketingowe. Mimo, iż struktura Magento jest skomplikowana i sama platforma zawiera dziesiątki tysięcy linii kodu Magento nie jest wolne. W 99% przypadków Magento działa wolno, ponieważ zawiera źle przygotowany lub nie zoptymalizowany kod dopisany przez zewnętrzne firmy ewentualnie doinstalowany wraz z zewnętrznymi modułami firm trzecich lub też działa na niezoptymalizowanym serwerze. W Polsce Magento wykorzystują takie sklepy jak Neonet, Castorama czy eobuwie, obsługujące ruch liczony w milionach sesji miesięcznie, warunkiem jest właściwa konfiguracja i optymalizacja sklepu. 

audyt Magento

Czytaj dalej

W kontekście ostatnich zmian związanych z wejściem RODO dużo mówi się o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa danych w sieci. Bezpieczeństwo to powinno być ważne nie tylko dla osób, które pozostawiają swoje dane ale również, a może przede wszystkim dla tych, którzy te dane zbierają oraz przetwarzają. Ci, którzy nie do końca dbają o bezpieczeństwo obecnie mają przeciwko sobie jeszcze jeden argument. Od lipca 2018 przeglądarki internetowe takie jak Google Chrome, Safari oraz Firefox oznaczają strony nie posiadające certyfikatu SSL jako niezabezpieczone. W wielkim skrócie oznacza to, iż każda osoba odwiedzająca stronę otrzyma komunikat, iż przeglądana strona nie jest zabezpieczona. Jest to zmiana w dotychczasowym podejściu, które do tej pory wyróżniało strony zabezpieczone, w związku z tym, iż uznano że zabezpieczenie strony nie jest już wyróżnikiem, a powinno być standardem.

ssl

Czytaj dalej

E-procurement w przypadku firm o złożonych strukturach jest narzędziem niezastąpionym. Pojęcie to jest ściśle związane z elektronicznym procesem zamówień i zaopatrzenia. Rozwiązanie ma na celu wsparcie tego procesu w różnych obszarach działania przedsiębiorstwa takich jak choćby monitorowanie procesu zakupów, ustandaryzowanie asortymentu dostawców oraz odbiorców, lepsze planowanie zasobów oraz gromadzenie elektronicznej dokumentacji. W warunkach polskich okazuje się, iż pojęcie to jest często nieznane lub lekceważone, jednak rola właściwie wdrożonego systemu jest kluczowa niemal dla każdego przedsiębiorstwa.

eprocurement

Czytaj dalej

Szybkość działania sklepu to jeden z kluczowych czynników do utrzymania niskiego współczynnika porzuceń oraz osiągnięcia wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Wolne działanie serwisu jest jednym z decydujących powodów szybkiego opuszczania go przez użytkowników. Jeszcze większe znaczenie czynnik ten nabiera w przypadku korzystania z urządzeń mobilnych, gdzie strony ładowane są wolniej niż w przypadku tradycyjnych desktopów. Co można zrobić aby temu zaradzić? Jednym z rozwiązań tego problemu jest właśnie AMP (Accelerated Mobile Pages).

AMP

Czytaj dalej

PWA Magento Studio

Magento powoli staje się aplikacją wspierającą PWA, pojawiają się pierwsze wdrożenia, coraz więcej mówi się o Progressive Web App na kolejnych konferencjach Magento. Z tego też powodu zespół Magento rozpoczął pracę nad zestawem narzędzi wspierających pracę programistów w nauce wykorzystania PWA. Narzędzia te mają na celu pomóc programistom

w wykorzystaniu technik PWA, tworzenia szybkich interfejsów PWA oraz tworzenia komponentów i rozszerzeń do ponownego wykorzystania lub sprzedaży w Magento Marketplace. We wszystkich tych czynnościach niezwykle pomocne okazuje się wspomniane wyżej Magento PWA Studio.

PWA Magento Studio

Czytaj dalej

Pimcore jest obok Akeneo jednym z częściej rozważanych systemów zbierających informacje o produkcie w przypadku działań w obszarze e-commerce. Zadaniem systemu jest zbieranie wszystkich danych w jednym miejscu oraz zarządzanie nimi w sposób najbardziej elastyczny. Oprócz powyższego Pimcore pozwala ponadto również na zarządzanie informacjami o klientach oraz dostawcach z podziałem na organizacje i branże, z którymi są powiązani. Co jednak zdecydowało o tym, że popularność systemu stale rośnie?

pimcore

Czytaj dalej