W 2018 roku Task Force należące do organizacji Magento, wybrało sobie zadanie do wykonania. Wysłuchano głosu społeczności Magento i stworzono Magento Association, czyli stowarzyszenia Magento. Dokonano tego we współpracy i w porozumieniu z wieloma członkami wspólnoty i interesariuszy. Od teraz celem tej organizacji będzie tworzenie niepodległej wspólnoty nonprofit w sposób zorganizowany. Zajmie się ona edukacją, tworzeniem sieci kontaktów i ogólnym wspieraniem społeczeństwa Magento. Są to rzeczy, którymi twórcy Magento zajmowali się już do tej pory, ale teraz stworzyli dodatkową strukturę kadrową.

  

Magento Association

 

Proces pozyskiwania środków i personelu zajął trochę czasu. Twórcy chcieli podążać za głosem społeczności, dla której podjęli się tego zadania. Zebranie wszystkich opinii i rozważenie wszystkich pomysłów na przestrzeni zróżnicowanego ekosystemu to czasochłonny proces. Efektem tej pracy jest spisanie 3-letniego planu oraz statutu organizacji, w którym znajdują się wszystkie definicje i postanowienia istotne dla wspólnoty. W celu stworzenia rady nadzorczej, która będzie opiekować się organizacją, przejrzano ponad sto zgłoszeń. W efekcie wybrano ośmiu kandydatów, którzy zasiądą w inauguracyjnej komisji kierowniczej. W jej skład wchodzą: Rebecca Brocton, Juan Ignacio De Paula, Hilda Fontana, Guido Jansen, Viacheslav Kravchuk, Danny Verkade, Joshua Warren, Kuba Zwolinski.

  

Osoby zasiadające w komisji tworzą zróżnicowany, ale skupiony na technologii zespół sprzedawców, programistów oraz liderów społeczności. Wszyscy byli dedykowanymi współtwórcami wspólnoty nastawionej na rozwój Magento. Głównym reprezentantem zostanie Ben Marks wraz z Brittany Mosquerą. Josh Berman z SithBucklin, który mocno przyłożył się do powstawania organizacji, dlatego zostanie dyrektorem zarządzającym.

 

Zaledwie rok po ogłoszeniu zadania stworzenia struktury kadrowej powstała rada nadzorcza złożona z utalentowanych przywódców, którzy będą dbać o społeczność Magento pod zwierzchnictwem jej statutu. Zajmą się oni organizowaniem i ułatwianiem procesu rozwoju wspólnoty. Jednak równie ważnymi dla całości przedsięwzięcia są liderzy wolontariusze spoza rady nadzorczej. Magento Assiociation zachęca, aby przejęcie inicjatywy było traktowane jak pierwsze zadanie w kierunku dalszego rozwoju wspólnoty. Odpowiednio aktywnym osobom może zostać zaproponowana współpraca.

 

Mimo że istnienie i działanie rady nadzorczej to ważny krok w kierunku rozwoju każdej organizacji,  jej zdrowe funkcjonowanie i szybki rozwój polega głównie na działalności reszty członków społeczności w kierunku realizowania kolektywnej wizji organizacji. Twórcy zachęcają, aby członkowie wspólnoty zapisywali się do newslettera organizacji. To najlepszy sposób, aby pozostać na czasie ze wszystkimi zmianami organizacyjnymi i możliwościami rozwoju zawodowego. Jeśli już teraz korzystasz z osiągnięć wspólnoty, oznacza to, że tego typu zajęcie idzie w parze z Twoimi zainteresowaniami i doświadczeniem zawodowym. Dalszy rozwój pośród liderów z całego świata to najlepszy sposób na zdobycie dodatkowego doświadczenia i dalszy wkład w rozbudowę organizacji.