Plusy i minusy pracy zdalnej

04.11.2022 Angelika Siczek
kobieta pracujaca przed laptopem w domu

Praca zdalna jest sposobem wykonywania obowiązków zawodowych, z którym wiążą się określone mocne i słabsze strony. Nie ulega wątpliwości, iż w dobie pandemii Covid-19 istotnie wzrosło znaczenie pracy zdalnej w wielu branżach gospodarki w Polsce i na świecie.

Praca zdalna – istota rozwiązania

Istotą pracy zdalnej jest wykonywanie obowiązków zawodowych poza miejscem stałego ich wykonywania, tj. poza siedzibą przedsiębiorstwa. Początkowo, w przepisach polski ustawodawca określił, do kiedy może być wykonywana praca zdalna, tj. wskazano, że może obejmować wykonywanie obowiązków zawodowych w stanie epidemii bądź stanie zagrożenia epidemicznego z tytułu Covid-19 oraz dodatkowo w okresie 3 miesięcy po odwołaniu każdego z wyżej wymienionych stanów. Obecnie rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu Pracy, w której znajdą się systemowe zmiany dotyczące wykonywania pracy zdalnej.

Oferty pracy zdalnej i jej popularność w poszczególnych zawodach

Oferty pracy zdalnej pojawiały się już przed pandemią Covid-19, ale dopiero w związku z zamknięciem wielu sektorów po 2019 roku istotnie zwiększyła się podaż ofert pracy w tej formie. Dotyczyło to zarówno osób z doświadczeniem zawodowym, wykonujących bardziej specjalistyczne zawody (na przykład programistów), jak i osób wykonujących pracę zdalną bez doświadczenia (często jako swoją pierwszą pracę). Uniwersalność zastosowania pracy zdalnej stanowi w związku z powyższym ważną jej zaletę. Co więcej, dla części pracowników praca zdalna stała się dodatkowym sposobem zarobku, natomiast inne przeszły na pracę zdalną w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy.

Zawody, w których najchętniej wykonywano pracę zdalną, to na przykład:

  • programista;
  • projektant stron internetowych;
  • grafik;
  • tester oprogramowania;
  • tłumacz;
  • dziennikarz;
  • architekt;
  • księgowy;
  • copywriter;
  • analityk danych;
  • pracownik obsługi klienta on-line.

 

Obserwując trendy rynkowe, można sformułować wniosek, iż katalog zawodów, w których może być wykonywana praca zdalna, systematycznie się powiększa. Rośnie przy tym poziom uświadomienia obecnych i przyszłych pracowników odnośnie możliwości związanych z takim sposobem realizacji zadań w pracy. To, w jakich zawodach można wykorzystać pracę zdalną, jest w dużej mierze elastyczne i zależy od wspólnych uzgodnień pracownika i pracodawcy. Ten sposób realizacji obowiązków zawodowych przestał być obecnie kojarzony wyłącznie z pracą zdalną w sektorze IT.

Praca zdalna – dlaczego warto? Zalety pracy zdalnej w okresie popandemicznym

Spokojna praca zdalna, wykonywana z domu, stała się dla wielu pracowników sposobem poprawy efektywności wykonywanych obowiązków. Towarzyszy jej mniejszy stres, wysoki stopień samokontroli i samodyscypliny ze strony pracownika oraz większa swoboda i elastyczność wyboru sposobów osiągnięcia wyznaczonych celów. Możliwość wykonywania pracy zdalnej z domu daje pracownikowi większy komfort i spokój, pozwalając na zastanowienie się i właściwe zaplanowanie rozkładu dnia pracy, zgodnie z własnymi oczekiwaniami.

Na pytanie, czy praca zdalna musi być wykonywana z domu, należy odpowiedzieć przecząco. Praca zdalna z domu nie jest jedyną formą takiego świadczenia pracy, jeśli uwzględnić dotychczasowe przepisy prawa i praktykę regulacji stosunku pracy w negocjacjach pracowników z pracodawcami. Można ją wykonywać częściowo lub całkowicie również w innym miejscu wskazanym przez pracownika, po uzgodnieniu z pracodawcą.

Należy za to twierdząco odpowiedzieć na pytanie, czy praca zdalna jest bezpieczna. W wielu zawodach pracownik jest narażony na ryzyka zawodowe występujące w miejscu pracy, na które nie jest narażony wykonując pracę w domu lub innym wskazanym przez siebie miejscu. Nie można w tym miejscu pominąć jednak zagrożenia w postaci zbyt długiego i bez przerw przebywania w pozycji siedzącej oraz zbyt długiego patrzenia na monitor komputera.

Podobnie twierdząca jest odpowiedź na pytanie, czy praca zdalna się opłaca. Wielu pracowników czuje większą motywację i co za tym idzie może efektywniej pracować w sposób zdalny niż w warunkach stacjonarnych. Prowadzi to do osiągnięcia lepszych wyników i skutkuje nierzadko wyższymi premiami do wynagrodzenia zasadniczego.

Praca zdalna – słabsze strony

Praca zdalna odznacza się pewnymi słabszymi stronami, które ujawniły się w toku jej wykonywania w różnych branżach zwłaszcza podczas pandemii Covid-19. Skąd zwątpienie w pracę zdalną? Otóż część pracowników zadawała sobie w czasie pandemii Covid-19 prozaiczne pytanie, jak nie zwariować wykonując pracę zdalną. Nie każdy łatwo zaadaptował się do wymagań towarzyszących temu sposobowi wykonywania obowiązków w pracy. Niektórzy wskazywali, iż brakuje im interakcji towarzyskich w środowisku pracy, zaś brak kontroli ze strony przełożonego i brak informacji zwrotnej „z góry” utrudniał efektywne osiąganie zaplanowanych celów. Krytykowano dodatkowe „zamknięcie w domu” i brak kontaktu ze współpracownikami.

Nie brakowało krytyki pracy zdalnej z tego powodu, iż nie każdy pracownik miał odpowiednio przystosowane miejsce pracy do jej wykonywania. Często zgłaszano ponadto różnego rodzaju usterki i awarie sprzętu elektronicznego, uzasadniając tym samym przerwy w wykonywaniu pracy. Praca zdalna skutkowała zmniejszeniem dostępu pracownika do zasobów organizacyjnych. Utrudniła dostęp do szkoleń w innych formach niż on-line, a w przypadku części osób zatrudnionych kolidowała z ich obowiązkami rodzinnymi.

W naszej firmie sam możesz wybrać tryb pracy, który Ci odpowiada. Zdalnie, hybrydowo lub z biura? Wybierz tak, jak Ci wygodniej. Bez względu na to czy pracujesz zdalnie czy z biura, w naszych zespołach nie brakuje okazji do wspólnych wyjść i spotkań offline. Zobacz oferty pracy na które obecnie rekrutujemy.

Masz pytanie?

Napisz do nas


    PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

    Andrzej-kurs-programowania

    Andrzej Szylar

    Chief Executive Officer

    E-mail:

    a.szylar@global4net.com
    Magda2

    Magdalena Paczyńska-Kamienik

    HR Manager

    Aleksandra

    Aleksandra Bielawska-Clegg

    HR Business Partner

    E-mail:

    Michal

    Michał Duława

    New Business Developer

    E-mail:

    Katarzyna

    Katarzyna Zajchowska

    Marketing Partner

    E-mail: