Neonet

W ciągu ponad 15 lat istnienia marka Neonet zbudowała silną pozycję na rynku, stając się jednym z najchętniej wybieranych sklepów RTV-AGD w Polsce. W związku z dynamicznym rozwojem firmy wzrosło również zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania usprawniające działania sprzedażowe w przestrzeni online. Tak powstał rozbudowany serwis neonet.pl, który umożliwia nie tylko dokonanie zakupów z dostawą pod wskazany adres, ale również służy jako platforma informacyjna na temat marki.

Integracja Opineo W dobie wszechobecnej digitalizacji nieodzownym elementem obecności marki w internecie jest jego wysoka pozycja w rankingach cenowych online. Z tego powodu jednym z pierwszych zaproponowanych rozwiązań była integracja z serwisem Opineo, który umożliwia wymianę spostrzeżeń między klientami wybranych marek. Odpowiednio wdrożone, pozwala ono na systematyczne budowanie wiarygodnego wizerunku firmy w sieci: klient online w większym stopniu wierzy opiniom innych użytkowników niż tradycyjnej reklamie.
Aby zwiększyć ilość opinii oraz zachęcić klientów do dzielenia się doświadczeniami związanymi z marką Neonet, wysyłany jest dodatkowy mail z prośbą o zamieszczenie oceny na portalu. W połączeniu z możliwością przyznania produktom oceny również z poziomu strony sklepu otrzymano solidną podstawę do późniejszej rozbudowy działań z zakresu marketingu szeptanego.
Rozbudowany kontakt z klientem Podstawą skutecznej komunikacji produktowej jest rozbudowany system dialogu z klientami. Z tego właśnie powodu podjęta została decyzja o wzbogaceniu strony o dział ekspercki, w którym użytkownicy mogą znaleźć praktyczne porady dotyczące obsługi, konserwacji oraz wyboru produktów dostępnych w ofercie Neonet. W celu ułatwienia nawigacji podstrona uzupełniona została o możliwość wyszukiwania za pomocą określonych tagów oraz funkcję dodawania komentarzy, które pozwalają na nawiązanie dialogu z administratorem sklepu. Dodatkowo, istnieje również możliwość dzielenia się linkiem do wybranego produktu za pośrednictwem mediów społecznościowych (można również bezpośrednio połączyć konto Facebook z kontem klienta w sklepie).
Dodatkowe moduły Chcąc w jak najwyższym stopniu sprostać wysokim oczekiwaniom klientów, sklep neonet.pl został wzbogacony o liczne moduły, spośród których na szczególną uwagę zasługują:
  1. moduł gazetek promocyjnych, który umożliwia przeglądanie oferty w formie przewijanych kart książki, pobranie jej na dysk komputera (dzięki możliwości podpięcia skryptu Google Analytics, podstrona zbiera również dane dotyczące ilości ściągnięć) oraz bezpośrednie przejście do poszczególnych kart produktowych,
  2. moduł marek, dzięki któremu użytkownik zyskuje dostęp do produktów wybranego producenta (podstrona uzupełniona jest o szczegółowe opisy),
  3. moduł z nowościami, wyświetlający listę najnowszych produktów z oferty sklepu wraz z ich zdjęciami i krótkim opisem,
  4. moduły promocji tygodnia oraz polecanych ofert, które nawigują klienta do podstron z produktami, które zostały najwyżej ocenione lub posiadają promocyjną cenę.

Wszystkie moduły mogą być z łatwością edytowane przed administratora sklepu z poziomu panelu Magento. Dzięki temu proces wprowadzania zmian w ofercie jest maksymalnie skrócony i nie wymaga angażowania dużej ilości pracowników.
Zaawansowana wyszukiwarka Ze względu na bogatą ofertę sklepu, projektując rozwiązania zastosowane w serwisie neonet.pl developerzy zwracali również baczną uwagę na to, aby wyszukiwarka produktów pozwalała na szybkie i precyzyjne odnalezienie artykułu, którym interesuje się klient.
Przykładowe cechy, na podstawie których wyszukiwarka jest w stanie zasugerować określone artykuły to m.in.:
  1. moduł gazetek promocyjnych, który umożliwia przeglądanie oferty w formie przewijanych kart książki, pobranie jej na dysk komputera (dzięki możliwości podpięcia skryptu Google Analytics, podstrona zbiera również dane dotyczące ilości ściągnięć) oraz bezpośrednie przejście do poszczególnych kart produktowych,
  2. kolor,
  3. rozmiar,
  4. cena.

Po wyborze określonego produktu na jego karcie pojawia się dodatkowo lista powiązanych z nim ofert (np. wraz z telewizorem wyświetlają się również akcesoria związane z jego montażem i konserwacją) oraz karta z produktami alternatywnymi (np. o takich samych lub zbliżonych parametrach, które zostały wyprodukowane przez inną firmę). Wszystkie elementy mogą zostać importowane przez administratora w prosty sposób za pomocą pliku CSV lub zewnętrznego systemu, a proces ich zakupu zintegrowany został dodatkowo z wybranymi pośrednikami płatności online (m.in. PayPal, PayU, Dotpay oraz iDeal).
Błyskawiczna finalizacja transakcji Mówiąc o płatnościach należy poruszyć również kwestie związane z finalizacją procesu zakupowego. W przypadku klientów online bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na ogólny odbiór sklepu internetowego jest czas potrzebny na dokonanie transakcji, dlatego podjęto decyzję o skróceniu go do pojedynczego kliknięcia. W tym celu wystarczy jedynie zalogować się na stronie sklepu oraz jednorazowo wprowadzić numer swojej karty płatniczej. Dodatkowo, istnieje również możliwość rezerwacji wybranego produktu oraz wykupienie ubezpieczenia.
„Krótki deadline projektu oraz wysoki stopień zaawansowania dotychczas wykorzystywanych przez markę Neonet rozwiązań stanowiły dla nas wyzwanie, któremu chcieliśmy w 100% podołać. Pracując w metodyce SCRUM, która pozwala na dynamiczną modyfikację projektu mogliśmy całkowicie poświęcić się pracy, bez obaw o ewentualne poprawki po jej zakończeniu. W efekcie nie tylko zdążyliśmy przed planowanym terminem oddania gotowego produktu, ale również mieliśmy czas na skonsultowanie i wdrożenie kilku autorskich rozwiązań, które bardzo usprawniły działanie gotowego sklepu.“ Andrzej Szylar, CEO Global4Net
Follow upOpisane powyżej elementy wdrożenia są jednymi z wielu elementów, które budują całokształt współpracy między marką Global4Net a Neonet. Po szkoleniu z zakresu funkcjonowania oprogramowania Magento oraz jego administracji, nasi specjaliści służą pomocą w codziennej pracy sklepu. Dodatkowo, wdrożony projekt jest na bieżąco monitorowany oraz udoskonalany zgodnie z dynamicznie zachodzącymi w branży zmianami, czego owocem jest systematyczny wzrost sprzedaży oraz wysoki stopień zaufania do marki.