Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /usr/www/users/globaz/global4net_pl/wp-content/themes/understrap-master/header.php on line 28

Sklep Magento: Najlepsza aplikacja dla wielu urządzeń

najlepsza aplikacja dla sklepu na Magento satysfakcja klienta

Tworzenie własnego sklepu w Magento potrafi być czasochłonnym i kosztownym przedsięwzięciem. Szczególnie jest tak, gdy chcemy by nasza aplikacja działała na kilku platformach. Zazwyczaj założenia tego typu oznaczają przymus pracy kilku zespołów o różnych kompetencjach. Takie rozwiązanie może przynieść negatywne skutki, zarówno zróżnicowany czas developmentu jak i dodatkowe koszty. Jednak istnieje strategia, która pomoże Ci stworzyć swój sklep Magento dla wielu urządzeń z tylko jednym zespołem.

Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się:

 • jak ograniczyć koszty i opóźnienia przy tworzeniu sklepu internetowego
 • jakich strategii użyć do stworzenia sklepu na wiele urządzeń
 • jakie rodzaje aplikacji możesz zbudować na wiele urządzeń dla Magento


Jakie wymagania musisz spełniać przy tworzeniu sklepu na Magento?

Aby nasz sklep internetowy liczył się na rynku musi spełniać pewne wymagania. Po pierwsze, upewnij się, że będzie on obsługiwany przez najpopularniejsze urządzenia z których korzystają Twoi docelowi użytkownicy. 

Mobile Gap nadal widoczny

Większość ruchu w internecie jest generowana z mobilnych urządzeń z ekranami dotykowymi. To samo w sobie już określa dodatkowe wymagania postawione przed zespołem budującym aplikację sklepu w Magento. Musisz zatem określić swojego docelowego odbiorcę i ustalić z jakich urządzeń korzysta on podczas dokonywania zakupów. Jeśli, np. zajmujesz się sprzedażą akcesoriów dla urządzeń Apple, twój sklep internetowy powinien posiadać wersję działającą na systemie iOS i OS X.

Musimy jednak pamiętać, że nie tylko użytkownicy Apple mogą być naszymi klientami. Użytkownicy Windowsa i Androida stanowią zbyt dużą część rynku, aby można było ich pominąć.

Dlaczego RWD nie wystarczy przy tworzeniu sklepu internetowego? 

Następnym wyzwaniem są wzrastające wymagania klientów, używających różnych urządzeń. Coraz więcej różnic naliczamy w sposobie konsumpcji treści i poruszania się po aplikacji, w zależności od tego z jakiej platformy korzystają użytkownicy. Sprawia to, że zwyczajne podejście responsywnego designu webowego (RWD) nie jest w stanie zapewnić wszystkich potrzeb i nowoczesny app developer musi szukać nowych, lepszych rozwiązań. Jednak jak jednocześnie zadbać o wzrastające oczekiwania klientów i obsługę wielu urządzeń za pomocą jednej aplikacji?

Czy tworzenie sklepu internetowy na wiele platform jednym zespołem jest możliwe?

Załóżmy, że prowadzisz projekt sklepu internetowego w Magento i mierzysz się z tym samym problemem. Masz tylko jeden zespół developerów, który ma stworzyć sklep Magento działający na wielu platformach. Od czego zacząć? 

Magento API i spójny stack technologiczny

Upewnij się więc, że dostarczyłeś dane potrzebne do developmentu  poprzez interfejs programowania aplikacji (API). Magento oferuje ci zarówno rozwiązanie REST, jak i stale poszerzane zasoby GraphQL. O najnowszych rozszerzenia w tej sferze można przeczytać w naszym artykule tutaj. Jeśli korzystasz więc z Magento, nie powinieneś mieć problemów z tworzeniem aplikacji już od pierwszej fazie projektu. 

Następnie musisz zadbać o spójny stack technologiczny w twoim zespole. Chodzi tu o znajomość stosowanych technologii przez cały zespół. Nie dość, że przyspiesza to ogólne tempo pracy, to dodatkowo zabezpiecza przed nieprzewidywalnymi nieobecnościami i zmianami w zespole. 

Dla przykładu: zespół, w którym tylko jedna osoba posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie technologii kluczowej dla powodzenia projektu, będzie uzależniony od tej persony. Natomiast, gdy wszyscy członkowie pracujący nad projektem mają podobne umiejętności, mogą oni wypełniać luki pozostawione przez nieobecnych pracowników. Dodatkowo wspólny poziom wiedzy, czyli spójny stack technologiczny usprawnia współpracę zespołu, a jego rezultatem jest wyższy poziom wykonania sklepu internetowego.

Upewniwszy się, że spełniamy wszystkie powyższe wymagania, możemy zacząć rozważać, jaką strategie programowania aplikacji obierzemy. 

Sklep na Magento: jaki rodzaj aplikacji wybrać?

To jaką ścieżkę developmentu wybierzemy, określi jakie aplikacje możemy stworzyć. Każdy rodzaj ma swoje mocne jak i słabe strony, ale który rodzaj aplikacji jest dla nas najlepszy? Podzieliliśmy je ze względu na docelową platformę.

biznesmen zastanawia się jaki rodzaj aplikacji wybrać dla swojego sklepu

Tworzenie aplikacji desktopowych sklepu w Magento

Przy tworzeniu aplikacji sklepu na urządzenia desktopowe musisz mieć na uwadze potrzebę przygotowania jej wersji na wiele urządzeń. Dobrą strategią do takiego działania jest podejście headless front-end, nazywane także headless CMS. Za jego pomocą twój zespół będzie mógł tworzyć część frontową aplikacji za pomocą API przygotowanego przez twoich back-endowców. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdy masz zamiar budować aplikację za pomocą frameworków takich jak JavaScript lub React. Na dodatek pozwoli to twoim developerom projektować front-end aplikacji z myślą o wielu urządzeniach i platformach.

Dobrym rozwiązaniem współpracującym z headless CMS jest Progressive Web Application, czyli krócej aplikacja PWA. Aplikacje progresywne są często stosowane przy tworzeniu sklepów dla wielu urządzeń. Mogą Ci się wydać dobrym wyborem ze względu na swoje możliwości skalowania i dostarczania spójnego UX końcowemu klientowi. Do tworzenia tego rodzaju aplikacji sklepu w Magento możemy użyć wbudowanego narzędzia Magento PWA Studio, albo jego Reactowej wersji. Opisana tutaj strategia należy do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych przy tym rodzaju developmentu. Sytuacja zmienia się, gdy dochodzi do tworzenia sklepu Magento dla urządzeń mobilnych. 

Tworzenie aplikacji mobilnych sklepu w Magento

Przy tworzeniu sklepu mamy do wyboru cztery główne rozwiązania dostępne dla platformy Magento. Są to technologie:

 • natywne,
 • hybrydowe,
 • progresywne (PWA),
 • cross-platformowe,


Tworzenie sklepu w Magento za pomocą aplikacji natywnych

Programy natywne są rozwiązaniami dedykowanymi danym systemom (Android, iOS i Windows). Niewątpliwymi zaletami rozwiązań natywnych są:

 • wysoki poziom wydajności – aplikacje mogą wykorzystywać pełną moc urządzeń, na których są zainstalowane. 
 • atrakcyjniejszy UX – ze względu na spójność technologiczną z systemem i wykorzystywanie tej samej logiki i komponentów, będziesz w stanie wykonać bardziej responsywny, wygodniejszy w obsłudze i szybszy interfejs. 
 • wysoka optymalizacja – dzięki programowaniu aplikacji w kodu natywnym dla systemu operacyjnego, jej elementy są wysoce kompatybilne z urządzeniem.
 • dostęp do wbudowanych funkcji – tylko aplikacje natywne oferują możliwość korzystania ze wszystkich wbudowanych funkcji, takich jak, bluetooth, akcelerometr, czy GPS.


Aplikacje natywne mają także swoje słabsze strony, które sprawiają, że powinieneś się zastanowić nad włączeniem ich do swojej strategii przy tworzeniu sklepu w Magento.

biznesmen używa aplikacji natywnej

Do ich wad zaliczają się: 

 • wyższe koszty produkcji – jeśli chcesz stworzyć aplikacje natywną pod najpopularniejsze systemy operacyjne będziesz potrzebował w swoim zespole zróżnicowanego stacku technologicznego.
 • rozbicie projektu na pomniejsze – ze względu na osobne technologie będziesz potrzebował rozdzielić development na mniejsze projekty, co może doprowadzić do potrzeby powiększenia zespołu o kolejnych profesjonalistów.
 • dłuższy czas developmentu – żadna z wersji aplikacji natywnych nie będzie dzielić wspólnych rozwiązań i logiki, co sprawi, że problemy pojawiające się podczas prac nad sklepem internetowym będą wymagać dodatkowych dedykowanych akcji.


Aplikacja natywna oferuje jedne z najlepszych rozwiązań pod względem jakości i wydajności. Trudno jednak będzie ją stworzyć za pomocą jednego zespołu w krótkim czasie. Dlatego rozważ, czy jest ona technologią, która odpowiada twoim potrzebom i możliwościom. 

Tworzenie sklepu w Magento za pomocą aplikacji hybrydowej

Rozwiązanie hybrydowe jest połączeniem technologii natywnej i webowej. Możesz ją napisać używając HTML-a, CSS lub JavaScript, jednak zamiast w formie przeglądarkowej, będzie ona działała jako aplikacja dostępna do pobrania w sklepie. Dzieje się tak przez technologię nazywaną wrapowaniem, która pozwala odczytywać zapis logiczny innym systemom. Przykładami takich aplikacji są właśnie Apple’owski App Store i Amazon App Store. Do stworzenia sklepu internetowego w formie hybrydowej możesz użyć oprogramowania Adobe PhoneGap lub IONIC. Umożliwią Ci one skompilować twoje preferowane frameworki, co ułatwi tworzenie aplikacji. Przejdźmy zatem do zalet tego rozwiązania:

 • hybryda wymaga jednego języka – zazwyczaj będzie to wyżej wspomniany HTML lub CSS, co oznacza, że nie będziesz musiał wymagać wyspecjalizowanego stacku technologicznego jak przy aplikacjach natywnych.
 • szybki czas developmentu – tworzenie za pomocą jednego kodu dla wszystkich platform, przyśpiesza stworzenie wersji MVP aplikacji (Minimum Viable Product).


Jednak zaoszczędzony czas i dzielony dla wszystkich wersji kod wymusza pewne ustępstwa względem kilku sfer developmentu:

 • ograniczona wydajność – przez wymóg korzystania z technologii webowej, wydajność Twojej aplikacji będzie zależała od przeglądarki urządzenia, której poziom może być niestabilny.
 • gorszy UX – aplikacja hybrydowa w działaniu przypomina bardziej stronę internetową, aniżeli aplikację natywną. Jej wydajność może być chwiejna a UX często nie będzie spójny w działaniu i dostarczaniu rodzaju interakcji, do których przywykli są użytkownicy danej platformy. 
 • ograniczony dostęp do funkcji urządzenia – w momencie pojawienia się nowych funkcji w urządzeniu, będziesz musiał zaimplementować łatkę, która pozwoli korzystać z niego. Zabierze to kolejne surowce i cenny czas. 


Podsumowując aplikacja hybrydowa jest tak naprawdę jedną aplikacją działającą na kilku urządzeniach. Lecz mimo osiągnięcia naszego celu, jakość Twojego sklepu internetowego stworzonego na podstawie tej technologii prawdopodobnie będzie pozostawiała wiele do życzenia, w szczególności w sferze UX. Tak więc przyjrzyjmy się następnemu rozwiązaniowi.

Tworzenie sklepu w Magento za pomocą aplikacji PWA

Tworzenie aplikacji PWA w Magento jest znacznie ułatwione dzięki obecności Magento PWA Studio. Dodatkowo narzędzie to zawiera swój własny progresywny storefront o nazwie Venia, który pomaga uniknąć dodatkowych kosztów developmentu i utrzymania. Ponadto oferuje wszystkie rozwiązania PWA i jednocześnie jest w pełni wspierany przez Adobe, czego rezultatem jest techniczne wsparcie i pomoc ekspertów. Najważniejsze cechy PWA to m.in.:

 • jeden kod dla wszystkich platform – podobnie jak rozwiązanie hybrydowe wykorzystuje ona spójną logikę, co ułatwia pracę i przyspiesza development.
 • prosty rozwój i utrzymanie sklepu internetowego – dzięki używaniu tylko jednego kodu w ramach wszystkich platform nie musisz rozszerzać stacku technologicznego twojego zespołu.
 • działanie w trybie offline – dzięki wbudowanemu modułowi pamięci podręcznej, klienci będą mogli przeglądać ofertę twojego sklepu nie mając dostępu do Internetu.


Jednak zalety PWA generują także problemy, z którymi odbiorcy rozwiązań muszą się uporać:

 • działa w trybie offline… ale nie zawsze – na urządzeniach systemu iOS po tygodniu nieaktywności aplikacji, czyli nieużywania jej przez użytkownika jej cache ulega wyczyszczeniu. Oznacza to, że przy następnym uruchomienia będziesz musiał ponownie pobrać jej zawartości. Jest to wyjątkowo niewygodne, gdy klient Twojego sklepu nie ma akurat dostępu do Internetu. Nie będzie mógł przeglądać on twojej oferty i dodatkowo zostanie zmuszony do ściągnięcia jej zawartości. No cóż, c’est la vie.
 • niecodzienny UX – niektóre działania i część mechaniki aplikacji progresywnych mogą być niekompatybilna lub po prostu niespójne ze sposobem działania systemu danego urządzenia.
 • ograniczony dostęp do funkcji wbudowanych – podobnie jak w zastosowaniu hybrydowym, PWA jest ograniczona przez możliwości przeglądarki na danym systemie.


Pomimo, że dla urządzeń desktopowych jest ona jednym z topowych narzędzi, przy projektowaniu dla technologii mobilnych PWA może nie spełniać wszystkich wymagań jakie postawisz przed sobą. Dlatego, możesz rozważyć korzystanie z rozwiązań cross-platformowych. 

Tworzenie sklepu w Magento za pomocą aplikacji cross-platformowych

Tworząc swój sklep Magento na podstawie technologii cross-platformowej, zauważysz, że jest ona podobna do rozwiązania hybrydowego. Oferuje jednak bardziej zoptymalizowane rozwiązania dla urządzeń mobilnych. Dzieje się tak przez to, że zamiast wrapowania logiki, kod użyty do w budowy cross-platformowej jest interpretowany dla aplikacji natywnej dla obu systemów mobilnych. Ten rodzaj programu jest możliwy do stworzenia przy użyciu Javowych frameworków React.js lub React Native. Ponadto przy tworzeniu aplikacji cross-platformowej z Reactem, możemy zachować funkcjonalności rozwiązania PWA, gdyż framework od Javy wspiera ten format. Możesz także użyć oprogramowania Flutter od Google’a. Przewagami aplikacji cross-platformowej są:

 • wyższa wydajność – kod jest interpretowany do standardów natywnych, co przyspiesza działanie programu.
 • zachowany wysoki poziom UX – spójność zastosowanych komponentów z systemem i logika tłumaczona na natywną sprawiają, że poziom doświadczenia użytkownika nie spada tak jak w przypadku hybrydy czy PWA. 
 • Łatwe utrzymanie i rozbudowa – spójność kodu dla wszystkich platform ułatwia i przyspiesza pracę developerom.


Jednak nawet podejście cross-platformowe nie oferuje rozwiązania idealnego. Tutaj
ograniczeniem jest ograniczony dostęp do funkcji wbudowanych urządzenia.

Czemu cross-platformowy rodzaj aplikacji jest najlepszy do developmentu dla wielu urządzeń?

Nowoczesny klient wymaga jak najwyższej wydajności, których nie mogą mu dostarczyć aplikacje hybrydowe czy progresywne. Pozostają więc rozwiązania natywne i cross-platformowe. Które z nich jest łatwiejsze do wykonania i jest najlepszym rodzajem aplikacji?

najlepszy rodzaj aplikacji

Obierając ścieżkę cross-platformową nie będziesz musiał powiększać swojego zespołu developerskiego. Mimo, że nadal będzie on pracował na dwóch technologiach, to będzie się to odbywało w ramach jednego spójnego stacku technologicznego. Skrócisz tym harmonogram pracy, gdyż nie będziesz uzależniony od pojedynczych profesjonalistów. Zapewni Ci to także większą elastyczność przy dzieleniu zasobów do poszczególnych etapu projektu. Jeśli zdecydujesz się na budowę za pomocą frameworka React, będziesz mógł zachować również zalety technologiczne dostępne zwykle tylko na PWA. Ponadto, co najważniejsze, budowanie aplikacji cross-platformowej dla twojego sklepu pozwoli Ci zmniejszyć koszty budżetowe wdrożenia projektu.

Alternatywą jest technologia natywna zastosowana dla wszystkich osobnych systemów. Wymagałoby to utworzenia trzech różnych zespołów. Wiązałoby się to również z wyższym budżetem przeznaczonym na zbudowanie aplikacji której poszczególne wersje oferowałyby prawie takie same funkcjonalności.

Dlatego też budowanie sklepu Magento dla wielu urządzeń na podstawie technologii cross-platformowej to bardziej wydajny i oszczędny development.

Napisz do nas

Masz pytanie?

Napisz do nas

Pole jest błędnie wypełnione. Sprawdź wpisaną treść i spróbuj ponownie.
Pole jest błędnie wypełnione. Sprawdź wpisaną treść i spróbuj ponownie.
Pole jest błędnie wypełnione. Sprawdź wpisaną treść i spróbuj ponownie.
Pole jest błędnie wypełnione. Sprawdź wpisaną treść i spróbuj ponownie.
Wyrażenie zgody jest niezbędne.

PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

Przynajmniej jedno pole jest błędnie wypełnione. Sprawdź wpisaną treść i spróbuj ponownie.
Andrzej Szylar

Andrzej Szylar

Chief Executive Officer

Dariusz Kobza

Dariusz Kobza

PR & Marketing Manager

Magdalena Paczynska

Magdalena Paczyńska

HR Business Partner