O sukcesie aplikacji decyduje w dużej mierze jej użyteczność (usability) oraz emocje i wrażenia, jakie towarzyszą użytkownikom podczas korzystania z jej poszczególnych funkcji (user experience). Dbałość o szczegóły, jakość wykonania, a także sama ergonomia wdrożeń e-commerce stały się warunkiem koniecznym funkcjonowania w świecie nowoczesnych technologii.
„Projektowanie doświadczeń użytkownika” jest często używane zamiennie z terminami takimi jak „Projekt interfejsu użytkownika” i „Użyteczność”. Jednakże, chociaż projektowanie użyteczności i interfejsu użytkownika (UI) są ważnymi aspektami projektowania UX, stanowią one jego podzbiory – projektowanie UX obejmuje również szeroką gamę innych obszarów.
Projektant UX zajmuje się całym procesem pozyskiwania i integracji produktu, w tym aspektami brandingu, designu, użyteczności i funkcji. Jest to dziedzina multidyscyplinarna – projektanci UX wywodzą się z różnych środowisk, takich jak projektowanie wizualne, programowanie, psychologia i projektowanie interakcji.
Projektowanie dla użytkowników oznacza również pracę ze zwiększonym zakresem dostępności i pogodzenia wielu fizycznych ograniczeń potencjalnych userów, takich jak np. czytanie małego tekstu.