Natywne aplikacje mobilne: wszystko co warto wiedzieć!

mężyczna trzymający smartfona, korzystający z natywnej aplikacji

Zakupy, dokonywanie płatności, sprawdzanie rozkładu jazdy, wykonywanie przelewów, przeglądanie mediów społecznościowych i wiele innych czynności – wszystko to coraz częściej robimy, używając telefonów komórkowych. Trend ten przybrał na sile ze względu na oferowaną przez smartfony wygodę i szybki dostęp do internetu. Telefon możemy mieć pod ręką zawsze, a do jego obsługi nie potrzebujemy specjalnych warunków czy dodatkowych sprzętów. Wszystko to spowodowało ogromny rozwój mobilnej technologii i powstanie zjawiska Mobile First Design. Jest to strategia projektowania oprogramowania, która priorytetyzuje  smartfony, tak aby idealnie pasowało do urządzeń o niskiej rozdzielczości i zaspokajało wszystkie potrzeby użytkowników mobilnych. W wyniku tego powstało kilka rodzajów aplikacji, które różnią się pomiędzy sobą specyfiką. Jedną z najczęściej używanych jest aplikacja natywna, z którą z pewnością spotykasz się na co dzień podczas korzystania z funkcji swojego telefonu. Ale czym są natywne aplikacje? Jakie mają cechy i kiedy warto je wybrać podczas tworzenia narzędzia dla swojej firmy?

Aplikacja natywna – co to jest? 

Najważniejszą cechą aplikacji natywnej jest to, że została przeznaczona tylko dla jednej platformy, np. Android lub iOS. Stworzona jest więc w konkretnym języku programowania. W przypadku systemu Android jest to JAVA lub Kotlin. Z kolei w iOS – Swift lub Objective-C. Języki te pozwalają na komunikowanie się aplikacji z telefonem, na którym jest uruchamiana. 

Istotną cechą aplikacji natywnych jest także to, że oferują one rozwiązania oraz doświadczenia dopasowane do danego systemu operacyjnego. Nie ma więc problemu z ich intuicyjną i płynną obsługą przez użytkownika. 

Jak działa aplikacja natywna?

Ze względu na to, że od samego początku aplikacja natywna jest tworzona dla urządzeń mobilnych, jest do nich odpowiednio dostosowana. Oferuje specyficzny dla swojej konstrukcji interfejs użytkownika, który doskonale sprawdza się podczas obsługi tego typu niewielkich urządzeń, gwarantując pozytywne doświadczenia UX. 

Aplikacja Google otwarta w smartfonie leżącym na MacBooku.

Kiedy chcemy skorzystać z danej aplikacji natywnej, najczęściej pobieramy ją z odpowiedniego miejsca. W przypadku Androida może to być Google Play, natomiast w systemie iOS – App Store. Ściągając program, pobieramy również zasób danych: tłumaczenia językowe dla danego kraju, etykiety i inne właściwości potrzebne do prawidłowego działania aplikacji. Warto zaznaczyć, że tylko do funkcjonowania części z nich potrzebny jest internet, ponieważ niektóre działają także w trybie offline, np. korzystając z innych narzędzi w telefonie. Dzięki temu natywna aplikacja wczytuje się w szybkim tempie, wykorzystując małą ilość zasobów. Co więcej, szybkość jej działania wynika także z tego, że jest przeznaczona tylko dla jednego systemu operacyjnego. 

Wady i zalety aplikacji natywnych

Natywne aplikacje, jak wszystkie inne programy, posiadają zarówno swoje wady, jak i zalety. Zanim więc wybierzesz je jako podstawę, na której chcesz zbudować swój projekt, warto się z nimi zapoznać. Zwrócenie uwagi na plusy i minusy zagwarantuje Ci, że nie zaskoczą Cię nieodkryte możliwości aplikacji lub jej nieprzewidziane ograniczenia. 

Zalety aplikacji natywnej

Zacznijmy od zalet, bo jest co podkreślić! Jednym z najważniejszych plusów aplikacji natywnej jest to, że potrafi ona działać bez dodatkowych wtyczek, dzięki korzystaniu z innych wbudowanych w telefonie funkcji. Do funkcji tych zaliczają się: GPS, aparat, czytnik linii papilarnych, mikrofon, kalendarz, zegar i wiele innych opcji. Wymaga to oczywiście zaakceptowania kilku zezwoleń, które pokazują się użytkownikowi. Jednak dzięki temu stworzenie całego projektu jest zdecydowanie szybsze i prostsze niż gdyby wszystkie dodatki trzeba było tworzyć od podstaw. 

Co więcej, korzystanie przez mobilne aplikacje natywne z innych funkcji telefonu sprawia, że cechują się one dużą szybkością, wydajnością i solidnością. Nie obciążają też nadmiernie dostępnych w systemie telefonu zasobów, uzyskując pełny dostęp do szerokich możliwości danego urządzenia.

Reasumując wszystkie plusy, wśród zalet natywnych aplikacji mobilnych można wskazać:

 • szybkość działania i ładowania się, 
 • wysoką wydajność działania,
 • dobre funkcjonowanie w trybie off-line, 
 • dostęp do innych funkcjonalności smartfona i możliwość korzystania z nich,
 • dobre dopasowanie do rozmiarów każdego urządzenia mobilnego, 
 • łatwość obsługi ze względu na znajomość interfejsu użytkownika typowego dla danego systemu operacyjnego – Android lub iOS,
 • pozytywne wrażenia użytkownika (wysoki poziom UX), 
 • tworzone za pomocą prostego kodu i nowoczesnych języków programowania,
 • duże możliwości rozbudowywania narzędzia, 
 • łatwość testowania i wykrywania ewentualnych błędów.

 

Wady aplikacji natywnej

Czasem to, co w jednych sytuacjach okazuje się plusem, w innych niestety staje się minusem. Tak samo jest z niektórymi cechami natywnej aplikacji mobilnej. Dlatego na wszystkie jej cechy należy patrzeć przez pryzmat swojej perspektywy. Jednak z pewnością można stwierdzić, że wyszczególnionych wad jest zdecydowanie mniej niż zalet.

Do minusów aplikacji natywnej mobilnej można zaliczyć więc:

 • Długi proces projektowania, szczególnie jeśli tworzy się wersję dla dwóch systemów operacyjnych (Android i iOS).
 • Wysoki koszt wykonania, często spowodowanym potrzebą zatrudnienia oddzielnych zespołów programistów dla dwóch systemów operacyjnych pisanych w różnych językach programowania. 
 • Koszty ponoszone w związku z utrzymywaniem i rozwijaniem aplikacji. 
 • Wdrażanie nowych funkcji musi odbywać się osobno dla każdego systemu operacyjnego.

 

Aplikacje natywne – przykłady, czyli kiedy warto z nich skorzystać?

Istnieją sytuacje, w których zdecydowanie warto postawić na stworzenia aplikacji natywnej dla swojej firmy. Należy do nich z pewnością moment, w którym potrzebujesz aplikacji tylko na jedną wybraną platformę. Nie poniesiesz wówczas aż tak dużych kosztów, a zagwarantujesz swoim odbiorcom w pełni dostosowane pod nich rozwiązanie. 

Natywną aplikację dobrze wybrać także wtedy, gdy odbiorcy będą mieć z nią styczność pierwszy raz, np. dlatego, że nie znają Twojej marki z internetu, a jednak chcesz zapewnić sobie dobre pierwsze wrażenie podczas korzystania z nowych technologii. 

Wskazana jest także wtedy, kiedy potrzebujesz skorzystać z opcji dostępnych w smartfonie. Jeśli więc planujesz, że do pełnego działania aplikacji będzie potrzebny aparat lub GPS, nie masz nad czym się zastanawiać.

Aplikacja natywna doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy wymagasz od narzędzia płynnego działania, dużej wydajności, szerokiej dostępności rozmaitych funkcji oraz dalszego rozwoju. Takie cechy często potrzebne są, np. podczas tworzenia i rozwijania gier na urządzenia mobilne oraz programów wykorzystujących animacje.

Przykładem mobilnych aplikacji natywnych, z których z pewnością korzystałeś w swoim smartfonie, jest kalkulator, notatnik, budzik, kalendarz i wszystkie inne aplikacje systemowe, dostępne przy pierwszym po zakupie uruchomieniu urządzenia. A także gry, które pobierasz w celu rozrywki, np. Pokemon Go. 

Inne rodzaje aplikacji – porównanie

Przed podjęciem decyzji, o tym, jaki rodzaj aplikacji wybrać do stworzenia własnego narzędzia, oprócz aplikacji natywnej warto poznać także inne rodzaje i zdecydować się, który faktycznie będzie najbardziej pasował do Twojego projektu. Wśród nich dobrze więc bliżej przyjrzeć się aplikacjom hybrydowym. 

Aplikacja hybrydowa

Czym są aplikacje hybrydowe? Podstawowym założeniem jest to, że umożliwiają stworzenie jednej aplikacji pasującej do kilku systemów operacyjnych. Część ich konstrukcji jest przez nie współdzielona. Z kolei druga tworzona osobno pod dany rodzaj platformy. Do ich napisania używa się języka JavaScript, HTML i CSS. Co więcej, aplikacje hybrydowe mogą być tworzone na dwa sposoby

Pierwszy opiera się na JavaScripcie i dobranym do niego frameworku, który pomoże obsługiwać funkcje natywne przy pomocy odpowiednich wtyczek. Niestety sprawia to, że aplikacja może być mniej wydajna. 

Drugą możliwością jest skorzystanie z gotowych platform (m.in. React Native) zawierających natywne komponenty i wykorzystujących wspólny widok (to, co widzi użytkownik) oraz wybranie natywnych komponentów powstałych w dedykowanym dla danej platformy języku. Taki sposób konstruowania aplikacji hybrydowej nie powoduje jej mniejszej wydajności i łączy cechy zarówno aplikacji natywnej, jak i hybrydowej opartej na języku JavaScript oraz HTML.

Zalety i wady aplikacji hybrydowej

Wśród najważniejszych zalet aplikacji hybrydowej można wyróżnić:

 • Mniejszy koszt stworzenia aplikacji (jeden kod dla obydwu rodzajów systemów operacyjnych).
 • Szybki czas powstawania i wdrożenia aplikacji z powodu braku indywidualizacji w tworzeniu narzędzia na różne systemy.
 • Łatwość utrzymania aplikacji dzięki funkcjonowaniu na podstawie rozwiązań webowych (podobny kod).
 • Szybkość dodawania nowych funkcji z powodu obecności jednej bazy z kodem.

Do wad aplikacji hybrydowej zalicza się:

 • Brak możliwości działania offline.
 • Aplikacja hybrydowa może być wolniejsza od natywnej, ponieważ duża liczba dostępnych funkcji ją spowalnia.
 • Mniejsza możliwość rozwoju aplikacji w przyszłości.
 • Częste zmiany w języku programowania JavaScript. 
 • Pojawiający się we frameworkach problem z obsługą funkcji dostępnych w smartfonie.

 

Jaki rodzaj aplikacji wybrać?

Jak w innych przypadkach – to, który rodzaj aplikacji wybrać, zależy wyłącznie od Ciebie, a właściwie od Twoich celów biznesowych. Jeśli chcesz szybko wprowadzić aplikację na rynek, postaw na podejście hybrydowe. Zagwarantuje Ci ono możliwość wdrożenia rozwiązania na oba systemy operacyjne i korzystanie z niego przez szerokie grono użytkowników. 

Jeśli jednak potrzebujesz mocno zindywidualizowanego podejścia, dedykowanego dla konkretnej  platformy, skorzystaj z aplikacji natywnej. Gwarantuje ona doskonałe dopasowanie i sprawne wykorzystanie potencjału dostępnych już w urządzeniu funkcji. 

W sytuacji, gdy masz ograniczone środki i oczekujesz niewielkiej, prostej aplikacji, lepiej postawić na aplikację hybrydową, ponieważ pochłonie ona mniejszy budżet niż stworzenie aplikacji natywnej. 

Z kolei, jeśli wysoko cenisz sobie użyteczność, szybkość działania, estetykę i możliwość rozwoju, z pewnością powinieneś wybrać aplikację natywną. Tylko ona pozwoli Ci na stworzenie rozwiązania szytego na miarę. Szczególnie w kwestii mocno rozbudowanych aplikacji i gier na urządzenia mobilne.

Nadal nie wiesz, która opcja jest dla Ciebie? Skontaktuj się z nami! Z pewnością rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Napisz do nas

Masz pytanie?

Napisz do nas  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  Andrzej Szylar

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  Dariusz Kobza

  Dariusz Kobza

  PR & Marketing Manager

  Magdalena Paczynska

  Magdalena Paczyńska

  HR Business Partner