10 najważniejszych trendów w 2021 roku

29.01.2021 Angelika Siczek
para robiąca zakupy przez tablet

Rok 2020 zapisze się w naszej historii z wielu powodów. Głównym jest z pewnością pandemia spowodowana koronawirusem i idące za nią zmiany. Na szczęście nie wszystkie okazały się negatywne. Mimo dużej liczby branż, które poniosły ogromne straty, istnieją sektory, przeżywające dynamiczny rozkwit. Jednym z nich jest branża e-Commerce, która już wcześniej mocno się rozwijała, jednak w dobie COVID-19 musiała przyspieszyć jeszcze bardziej.

Co rusz pojawiają się nowe technologie i rozwiązania, które zapewniają usprawnienie sprzedaży, podniesienie jej efektywności i wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów. Przewiduje się, że w ciągu kolejnych lat będziemy mieć do czynienia z dalszym, dynamicznym rozwojem handlu elektronicznego. Na czym dokładnie będzie on polegał? Poznaj 10 najważniejszych trendów, których możemy spodziewać się w 2021 roku i w kolejnych latach!

Trend 1: Wzrost detalicznej sprzedaży online

Przed pandemią spora część dużych marek prowadziła sprzedaż online. Popularne było także otwieranie sklepów internetowych przez mniejszych przedsiębiorców. Jednak to w dobie pandemii świeże e-Commerce’y zaczęły pojawiać się jak grzyby po deszczu. Okazało się, że internet to dla wielu branż doskonała przestrzeń, szczególnie gdy większość handlu musiała się tam przenieść. W sieci można sprzedać wszystko – od ubrań po części samochodowe.

Co więcej, wszystkie ogniwa łańcucha detalicznego mogą na tym skorzystać, czyli producenci, hurtownicy, dostawcy, sprzedawcy i konsumenci. Można więc wnioskować, że w kolejnych latach liczba detalicznych sklepów internetowych wzrośnie, a być może nawet część przedsiębiorców całkowicie przeniesie się ze sfery offline do online. Jednym słowem, niezależnie od branży, warto być obecnym w internecie!

Trend 2: Rozwój online sektora B2B

Należy pamiętać, że nie tylko handel detaliczny znalazł dla siebie ogromną przestrzeń w internecie. Podobnie stało się w przypadku firm prowadzących działalność Business to Business (B2B). Ograniczona możliwość spotkań z kontrahentami, czy odległości, które nie sposób było pokonać, sprawiły, że tego typu firmy w coraz większym stopniu zaczęły poszukiwać rozwiązań online.

Co więcej, okazuje się, że rynek B2B nieustannie rośnie, chociażby ze względu na popularność zakupów online, które z kolei przyzwyczajają wszystkich użytkowników do tego typu transakcji, niezależnie od modelu funkcjonowania i branży (Online Shopping and E-Commerce, Pew Research Center Internet & Technology).

Dlaczego sprzedaż online w sektorze B2C i B2B?

Powody przenoszenia biznesów do internetu w przypadku obu sfer są takie same. Pomijając ograniczenia związane z pandemią, e-Commerce gwarantuje możliwość szybkiego rozwoju. Bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem większych sklepów, czy kolejnych biur. Oferuje także łatwość i wygodę, ponieważ bez wychodzenia z domu można obsłużyć zamówienie, a ze strony klienta – zrobić zakupy. Co więcej, dzięki popularyzacji e-Commerce wzrosło zaufanie klientów do dokonywania transakcji online. Porządnie  zbudowane sklepy gwarantują klientom bezpieczeństwo i pewność, że otrzymają zamówione produkty. Nie bez znaczenia jest także ich wygląd – przyjazny i intuicyjny interfejs zachęca użytkowników do dokonania zakupów. Unowocześnione sposoby płatności i wysyłki zamówienia sprawiają, że proces staje się bezproblemowy.

Wszystko to zebrane w całość przyczynia się więc do rosnącego zainteresowania działalnością każdej ze stron transakcji, co wpływa na to, że e-Commerce z pewnością będzie intensywnie rozwijało się w najbliższych latach. Szacuje się nawet, że w 2021 roku sprzedaż online osiągnie 4,5 biliona dolarów (75 Essential Ecommerce Statistics: 2021/2022 Data and Market Share Analysis, Finances Online).

Trend 3: Personalizacja

Klient zawsze chce się czuć wyjątkowo. Widać to na każdym kroku – od pobytu w restauracji, przez kupno sukni ślubnej, po wizytę w banku. Tak samo dzieje się w przypadku zakupów online. Mimo że klient nie kontaktuje się ze sprzedawcą w sposób bezpośredni, chce mieć poczucie, że został potraktowany w indywidualnie.

Firmy online zdają już sobie z tego sprawę. Dlatego często starają się personalizować swoje komunikaty, np. używając imion klientów i rekomendując im produkty, którymi wcześniej byli zainteresowani. W branży B2B tego typu działania przejawiają się przede wszystkim w dostosowywaniu oferty, gdzie kontrahenci mogą liczyć na dedykowane im rabaty. To bardzo ważny krok w prowadzeniu biznesu. Buduje przywiązanie klienta do marki i  lojalność, wzmacnia jego poczucie własnej wartości oraz ociepla wizerunek firmy. Warto więc stosować takie techniki w swoim biznesie, ponieważ z pewnością przyniosą dobry efekt w przyszłości.

identyfikacja wizualna firmy

Trend 4: Spójna identyfikacja wizualna 

Nie chodzi tu jedynie o stworzenie logo i ujednoliconych formatek maili. Identyfikacja wizualna odnosi się także do produktów, a właściwie tego, w co będą one zapakowane do wysyłki. Warto pamiętać, że opakowanie także jest wizytówką marki. Im większą uwagę mu poświęcimy, tym bardziej stanie się unikalne i rozpoznawalne, a w końcu na tym zależy każdemu przedsiębiorcy.

Mimo że teoretycznie nie kupuje się książki po okładce, ładne opakowanie potrafi wiele zmienić w podejmowaniu decyzji zakupowej. Co więcej, konsumenci często są bardziej podekscytowani zakupem produktu w oryginalnym opakowaniu. Doskonale widać to, chociażby w przypadku używanych produktów, gdzie dodatkową wartość stanowi właśnie oryginalne opakowanie.

W przypadku zakupów online wyróżniające się opakowanie odgrywa naprawdę ważną rolę. Dzięki niemu możesz podkreślić, że towar nie ulegnie zniszczeniu podczas transportu, że jest ono ekologiczne i przyjazne dla środowiska lub może służyć jako dodatkowy atrybut produktu, np. pudełko do przechowywania. Tutaj możliwości ogranicza jedynie Twoja kreatywność! A unikatowe i budzące zainteresowanie opakowanie z pewnością pomoże w budowaniu rozpoznawalności Twojej marki!

Trend 5: Wzrost sprzedaży przez urządzenia mobilne

Mobile first to koncepcja, którą w najbliższym czasie będzie wdrażać Google. Nie jest to dla nas zdziwieniem, ponieważ od lat na całym świecie opracowuje się coraz nowsze technologie mobilne – smartfony, tablety i dostosowane do nich oprogramowania. Ponadto zainteresowanie nimi wzrasta wśród konsumentów, szczególnie młodych. Okazuje się, że telefony nie służą już tylko do przeglądania mediów społecznościowych, ale ze względu na łatwość ich użycia stają się narzędziami płatności, obsługi różnych urządzeń za pomocą aplikacji oraz do dokonywania zakupów. Z tego powodu warto zainteresować się dostosowaniem swojego sklepu właśnie do urządzeń mobilnych. Szczególnie że szacuje się, iż do końca 2021 roku sprzedaż mobilna wzrośnie o 15% i będzie stanowić aż 73% całego e-Commerce (Mobile Shopping’s Share of eCommerce, 2016 to 2021, statista.com).

Trend 6: Wielokanałowa obsługa klienta 

Ze względu na rozwój e-handlu i kanałów, w którym zachodzi, współcześni użytkownicy przyzwyczajają się, że aby skontaktować się z marką, nie muszą korzystać tylko z jednego medium. Chętnie więc dokonują zakupów nie tylko przez stronę internetową, ale także np. przez media społecznościowe (Instagram i Facebook oferują bezpośrednie kupno produktów, można także połączyć je ze swoją witryną), czasem przez telefon, platformę typu Allegro, Amazon czy eBay – w zależności od opcji, które oferuje dana marka.

Warto więc zadbać o to, aby być wszędzie tam, gdzie są nasi potencjalni klienci. A co najważniejsze – by zapewnić im taki sam standard obsługi w każdym kanale sprzedaży. To bardzo istotne, ponieważ świadczy o profesjonalizmie firmy, poważnym podejściu do klienta i jego spraw oraz o zaangażowaniu w prowadzony biznes. Dodatkowo podejście wielokanałowe podwyższa jakość obsługi i sprzyja utrzymywaniu lojalności odbiorców.

Pamiętaj także, że różne kanały sprzedaży pomagają zwiększać Twoją widoczność w internecie i zapewniać dostęp do zróżnicowanego grona potencjalnych klientów.

Trend 7: Różne opcje płatności

Przetwarzanie płatności to niezwykle ważny element transakcji z tego powodu, że może znacząco zniechęcić użytkownika do jej sfinalizowania nawet na ostatnim etapie ścieżki zakupowej. Oznacza to, że jeśli nie znajdzie on odpowiedniej metody płatności dla siebie lub całość procesu będzie zbyt długa i skomplikowana, może opuścić sklep i więcej do niego nie wrócić.

Nagła rezygnacja z zakupów to problem, z którym boryka się wielu sprzedawców. Powodem nie zawsze jest jedynie sposób przetwarzania płatności. Jednak jest on realną przyczyną, dlatego warto się nad nim pochylić. Najistotniejsze jest więc, aby uprościć proces realizacji transakcji i zaoferować klientowi łatwe i szybkie sposoby płatności. Jeśli prowadzisz działalność o szerokim zasięgu, pamiętaj, aby sprawdzić, jak wyglądają lokalne opcje płatności w każdym kraju i zaoferuj je swoim klientom. Aby ułatwić sobie to zadanie i zawrzeć wszystkie metody płacenia na jednej platformie sprzedażowej, skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy oferują tego typu usługi i z pewnością dokładnie sprawdzą, czego potrzebuje Twoja platforma sprzedażowa.

asystent głosowy

Trend 8: Zakupy z asystentem głosowym

Mimo że w Polsce asystenci głosowi nie są jeszcze tak popularni, jak na zachodzie, prędzej czy później trafią na nasz rodzimy rynek. Czemu więc nie wyjść temu trendowi naprzeciw? Przewiduje się, że liczba sprzedawców w USA, którzy zainteresowali się wyborem na asystenta głosowego w swoim biznesie, do końca 2022 roku wzrośnie o 55% (Smart Speaker Sales Share, canalys.com, Q1 2018). Jest to spowodowane przede wszystkim uruchomieniem inteligentnego asystenta głosowego Echo przez firmę Amazon, ale także chęcią oferowania kolejnego udogodnienia swoim klientom.

Tego typu rozwiązanie jest doskonałe dla osób, które nie chcą lub nie mogą korzystać z klawiatury komputera i wolą złożyć zamówienie podczas rozmowy. Jednak, aby ułatwić obsługę tego typu transakcji, bez angażowania specjalnego działu obsługi klienta, z pomocą przychodzi asystent głosowy. Dzięki uwzględnieniu takiego rozwiązania w swoim biznesie zapewnia się dodatkowy komfort klientom i oferuje jeszcze więcej możliwości dokonywania zakupów.

Trend 9: Ekologia w biznesie

W czasach ogromnej potrzeby dbania o środowisko również prowadząc biznes, możesz się do tego przyczynić i dodatkowo zbudować swój pozytywny wizerunek. To dwie pieczenie na jednym ogniu! Znaczna część konsumentów coraz większą wagę przykłada do tego, czy firma jest eko. Na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim sposoby pozyskiwania towarów, materiałów, z których są wykonane i opakowań, w które są pakowane.

Oczywiście nie zawsze masz możliwość zagwarantowania 100% naturalności i ekologiczności sprzedawanych produktów. Możesz jednak skupić się na otaczających je elementach. Na przykład na tym, że swoje produkty pozyskujesz jedynie od sprawdzonych dostawców, którzy działają w ramach porozumienia o sprawiedliwym handlu. A także na podkreśleniu, że oferowane towary pakujesz jedynie w biodegradowalne opakowania, które są przyjazne dla środowiska. Jeśli prowadzisz przy tym inne działania związane ze sferą ekologiczną, umieść o tym informacje w widocznym miejscu swojej strony internetowej.

Trend 10: Sztuczna inteligencja 

Ze sztuczną inteligencją mamy do czynienia w coraz większej liczbie sfer naszego życia. Przestrzeń dla siebie znalazła również w e-Commerce. Ogromną rolę odgrywa przede wszystkim w obsłudze klienta, odciążając z obowiązków zespół sprzedażowy, a przy tym oferując klientowi spersonalizowaną obsługę. Handlarze online chętnie przeznaczają środki na wdrożenie AI w swoich działalnościach. Przewiduje się, że do końca 2022 roku wydadzą na nią aż 7,3 miliarda dolarów (Finances Online Reviews for Business, ubisend.com).

Sztuczna inteligencja na znaczeniu zyskuje przede wszystkim w sektorze B2C. Jednak nie jest wykluczone, że w B2B także wkrótce stanie się popularna. Jej zastosowanie przede wszystkim ma miejsce w zindywidualizowanej obsłudze klienta. Jednak wykorzystywana jest także w samym procesie sprzedaży (chatboty), w marketingu (zbieranie danych) oraz w prognozowaniu cen i rekomendowaniu produktów. Jeśli więc zależy Ci na rozwijaniu swojego biznesu, sztuczna inteligencja z pewnością będzie dobrą inwestycją.

Odpowiedź wydaje się oczywista – im lepiej przygotujesz się na nadchodzące zmiany i dostosujesz do rosnących wymagań, tym więcej klientów zyskasz i tym większe zyski osiągniesz. Nowoczesny sklep jest gwarancją zadowolenia odbiorców i pewnym zwrotem z inwestycji. Z tego powodu warto na bieżąco śledzić pojawiające się trendy i starać się wprowadzać je w swoim biznesie. Tak, aby zdążyć przed konkurencją i szybko wyróżnić się spośród innych marek, zdobywając pozycję lidera!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: