ul. Strzegomska 2-4
53-611 Wrocław
NIP 8992786490
KRS 0000608120
REGON 363987723
Global4Net Sp. z o. o.
+48 71 358 41 00
© 2009 – Global4Net. All Rights Reserved.
Mimo że e-commerce nadal nie stanowi ogromnej części ogólnej sprzedaży detalicznej, zakupy w sieci cieszą się coraz większą popularnością. Zarówno wśród klientów biznesowych, jak i konsumentów. Podczas obecnej sytuacji, kiedy zaleca się przebywanie w domu, handlowcy w szczególny sposób starają się zadbać o swoją sprzedaż online. Jeśli i Ciebie dotyczy ta kwestia lub po prostu chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić swój sposób działania w e-commerce, poznaj 15 faktów, wpływających na strategię prowadzenia działań online w 2020 roku. Przedstawiamy ciekawe statystyki, dotyczące tego, jak oraz ile osób i firm kupuje online. Pokazujemy również, jakich trendów w e-commerce możemy spodziewać się w przyszłości!
Najwięcej tego typu badań prowadzi się na rynku amerykańskim. Z tego względu z informacji pozyskanych od Smart Insight (Forecast growth in percentage of online retail / Ecommerce sales 2017 to 2023) wynika, że sprzedaż e-commerce w USA wynosi obecnie średnio 10,5% całkowitej sprzedaży. Mimo że procentowy udział nie wydaje się zbyt duży, zjawisko to rośnie w siłę i naprawdę dotyczy dużej liczby przedsiębiorstw.
Aż 65% firm z sektora B2B posiada własną platformę e-commerce lub planuje uruchomić ją do końca bieżącego roku. Okazuje się jednak, że istnieje także duża część nieposiadająca żadnej strategii w tym zakresie (Gartner, 2019 Strategic Roadmap for Digital Commerce).
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Visa obecnie dwie trzecie firm – 65% sprzedaje swoje towary za granicą.
Ekonomiści przewidują, że na koniec bieżącego roku sprzedaż detaliczna osiągnie 4,2 biliona USA (eMarketer, Global Ecommerce 2019).
Dane wskazują, że konsumenci wydali online 28,5 miliarda dolarów podczas Cyber Tygodnia w 2019 roku. Wspomniany okres to pięć dni pomiędzy Świętem Dziękczynienia w USA a Cyber Monday, czyli dniem obniżek podczas sprzedaży online. To dobry okres na całościowe oszacowanie pieniędzy wydawanych przez użytkowników w internecie. Podczas zeszłorocznego Cyber Poniedziałku odnotowano wzrost o 17,7% sprzedaży w stosunku do poprzedniego roku. Rekordowe 10,8 mld USD (38%) całkowitych wydatków online pochodziło z urządzeń mobilnych (Adobe, Retailers With ‘Buy Online, Pick Up In Store’ Fulfillment Option Won Cyber Week 2019).
Szacuje się, że transakcje e-commerce B2B osiągną 1,5 biliona dolarów do 2021 roku. Będzie to jednak zaledwie 13% całkowitej sprzedaży B2B w tym roku (Forrester).
Niemal połowa respondentów, bo aż 44% badanych z puli 10 000 osób wypełniających kwestionariusz, zadeklarowało prawdopodobność skorzystania z usług głosowych przynajmniej przez część swojej podróży zakupowej w ciągu najbliższych trzech lat (Amazon Pay, Voice Commerce: Passing Fad Or Opportunity?). To wskazówka, że warto brać tego typu rozwiązania pod uwagę podczas planowania rozwoju swojego sklepu internetowego.
Okazuje się, że tak! Globalny e-commerce przewyższy globalną sprzedaż tradycyjną już do 2036 roku, jak podaje PayPal.
Ponownie według danych PayPal zbieranych w wyznaczonym okresie ponad 1 milion klientów PayPal ze 184 rynków przekazało około 106 milionów dolarów na cele charytatywne. Świadczy to o dużej chęci przekazywania środków finansowych na cele charytatywne właśnie online.
Okazuje się, że sześćdziesiąt procent kupujących w sieci w USA jest niezadowolonych z zakupów online, ale podczas wakacji! Stanowi to wzrost o cztery punkty procentowe w stosunku do poprzedniego roku i jest to aż dwukrotnie więcej niż zaledwie cztery lata temu (Pitney Bowes). Można więc stwierdzić, że klienci w sieci stali się znacznie bardziej wymagający i oczekują wyższej jakości usług świadczonych online niż wcześniej.
Prawie dziewięciu na dziesięciu konsumentów stwierdziło, że z pewnością złoży skargę lub podejmie inne działania, mogące zaszkodzić reputacji marki z powodu złych doświadczeń związanych z zakupem (Pitney Bowes). Warto potraktować to jako ostrzeżenie i dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić swoim klientom jak najlepsze doświadczenia i satysfakcję z zakupionych produktów. Dzięki temu obie strony będą zadowolone.
Odpowiedź oczywiście jest twierdząca. Średni współczynnik konwersji w e-commerce wynosi 5% od strony reklamowej do strony z koszykiem i 1,4% od strony reklamowej do sprzedaży (Style, Defining shopable content).
BOPIS (ang. buy online, pick up in store) oznacza zakup online, a następnie jego odbiór w sklepie. Okazuje się, że w Cyber Tygodniu 2019 tego typu możliwość wzrosła o 47,8% w stosunku do roku poprzedniego. Oznacza to, że sprzedawcy oferujący umożliwiający odebranie zamówienia w sklepie stacjonarnym osiągali o 20% większe szanse, że klienci dokonają u nich zakupu, niż sprzedawcy nieoferujący takiej możliwości (Adobe, Retailers With ‘Buy Online, Pick Up In Store’ Fulfillment Option Won Cyber Week 2019).
Tak i to zdecydowana większość. Prawie 86% sprzedawców internetowych zadeklarowało, że zainwestuje w poszerzanie doświadczenia w zakresie handlu elektronicznego w ciągu najbliższego roku (Accenture, Dierentiating delivery: How to win the eCommerce battle Accenture eTailers research report).
W wielu różnych branżach aż 69% klientów twierdzi, że zależy im na usługach omnichannel i multichannel. Co więcej, klienci korzystający z multichannel przynoszą przedsiębiorcom zazwyczaj około 15% więcej zysków niż klienci korzystający wyłącznie z usług digital-only (Accenture, On the verge B2B Digital Commerce is at an Inflection Point).
Jak widać z przedstawionego zestawienia, sprzedaż online staje się tematem coraz większej ilości dyskusji. Dotyczy to zarówno handlowców, jak i klientów. Współczesny klient przyzwyczaił się do indywidulanego traktowania jego potrzeb i oczekuje dostosowanych do siebie ofert. Z perspektywy sprzedawcy warto więc dołożyć wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom swoich odbiorców i postawić na jak najwyższej jakości obsługę. Pomoże to zadowolić obie strony, bo w końcu zadowolony i lojalny klient to sukces całego przedsiębiorstwa!
Napisz do nas