15 wskazówek jak podnieść ruch w sklepie

26.02.2019 Angelika Siczek

Jak zmienił się handel na przestrzeni ostatnich lat? Większość osób nie nosi przy sobie gotówki, dlatego wychodzący naprzeciw oczekiwaniom sprzedawcy zaopatrzyli się w terminale. Sklepy prześcigają się w kreatywnych reklamach, promocjach i unikatowych ofertach. Jednak największa rewolucja dotyczy miejsca prowadzenia handlu. Coraz więcej sklepów potrzebuje strony internetowej, aby w ogóle zaistnieć na rynku. Podobnie, jak wielu przedsiębiorców stawia pierwsze kroki, inwestując jedynie w działalność e-Commerce, zamiast otworzyć tradycyjny sklep. Nie należy przy tym zapomnieć o dbaniu o wzrastający ruch w sklepie online.

wskazowki

Jednak stworzenie strony i otwarcie sklepu online to nie wszystko. Aby ściągnąć do siebie klientów, nie wystarczy też posiadanie atrakcyjnego asortymentu. W gąszczu różnorodnych ofert trzeba zainwestować w zwiększenie swojej widoczności w wyszukiwarkach internetowych. Ostateczny sukces zależy od tego, ile osób uda nam się przyciągnąć, zainteresować swoją ofertą i nakłonić do dokonania zakupu produktów lub usług. Znalezienie się wysoko w wynikach wyszukiwania i tym samym zwiększenie ruchu w sklepie internetowym jest priorytetowym zadaniem każdego sprzedawcy e-Commerce.

Aby odpowiednio pozycjonować stronę stosuje się różne techniki. Jedną z ważniejszych jest SEO (ang. Search Engine Optimization). To optymalizacja stron pod kątem wyszukiwarek, tak aby znalazła się wysoko w organicznych (niepłatnych) wynikach wyszukiwania dla konkretnych słów kluczowych, których poszukują użytkownicy. Jeśli interesujesz się tym, jak wykorzystać SEO i w jaki sposób stać się widocznym dla potencjalnych klientów, zapoznaj się z 15 poniższymi wskazówkami.

Dziel się swoją wiedzą

Nic nie jest cenniejsze od wiedzy. Dlaczego? Ponieważ to właśnie dzięki niej możesz osiągać zamierzone efekty. Niezależnie od biznesu, który prowadzisz specjalistyczna wiedza często jest tym, czego Twoi klienci pożądają najbardziej. Dotyczy to zarówno informacji odnośnie oferowanych produktów, jak i wysokospecjalistycznych usług. Dlatego właśnie warto uchylić rąbka tajemnicy i od czasu do czasu podzielić się swoją kompetencją. To doskonały sposób, aby przyciągnąć do siebie klientów, zbudować ich zaufanie i zachęcić do skorzystania z Twojej profesjonalnej oferty. Ponadto dzieląc się wiedzą budujesz swój wizerunek fachowca. Angażując użytkowników z innych witryn zwiększasz ruch w sklepie. Możesz to łatwo zrobić wykorzystując inne serwisy z dużym natężeniem ruchu. Należą do nich Quora, Medium i LinkedIn.

Za pośrednictwem otwartej platformy Quora użytkownicy zadają pytania i wyszukują treści przy pomocy kluczowych pojęć związanych z interesującymi ich tematami. Możesz pojawić się na tej platformie, aby udzielać odpowiedzi na zadawane przez nich pytania. Dzięki temu stworzysz wartościowe dla użytkownika treści, odpowiednio podlinkowane do Twojej strony, co zapewni Ci większy ruch w sklepie.

Używając Medium również możesz dzielić się swoją wiedzą, zdobywając nowych odbiorców. Wystarczy, że opublikujesz artykuł dotyczący Twojej branży, a następnie podlinkujesz go do wybranej strony internetowej.

LinkedIn, jako serwis społecznościowy o profilu biznesowo-zawodowym, to także doskonałe miejsce na pozyskanie klientów B2B. Będąc aktywnym użytkownikiem, możesz nawiązać wiele ciekawych relacji. A publikując ciekawe i angażujące treści, przyciągniesz chłonnych wiedzy czytelników.

Aktualizuj swoje treści

Jedynym pewnym sposobem na zaangażowanie odbiorców jest tworzenie atrakcyjnych i aktualnych treści. Dobrze przygotowany content nie tylko przyciąga uwagę użytkowników, ale sprawia także, że chętnie wracają na stronę internetową. Dlatego, jeśli dawno nie zaglądałeś do swoich „aktualności” i innych publikowanych wcześniej artykułów, zrób to natychmiast. Nikt przecież nie ma ochoty czytać gazety sprzed dwóch lat. Nie znaczy to jednak, że musisz usuwać wszystkie treści, które kiedyś zamieściłeś. Niektóre wystarczy tylko odświeżyć. Np. odpowiednio przeredagować, uzupełnić o  najczęściej poszukiwane frazy kluczowe lub zadbać o linki łączące treści z odpowiednią podstroną Twojej witryny.

Innym sposobem na wykorzystanie istniejących już treści jest zmiana jej formatu. Jeśli np. Twój wpis na blogu doskonale prezentuje fachową wiedzą, a przede wszystkim zaangażował wielu czytelników, możesz spróbować stworzyć z niego film lub podcast na Youtube. Dzięki temu zaangażujesz inną grupę użytkowników, którzy być może wcześniej nie dotarli do Twojej witryny. Ponadto algorytm Google’a docenia różnorodność kanałów, dzięki czemu znajdziesz się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Twoja siła to YouTube

W czasach kiedy vlogi stają się coraz bardziej popularne, w planowaniu strategii zwiększenia widoczności firmy w sieci, nie można pominąć platformy YouTube. Tuż obok Google jest najczęściej odwiedzaną stroną internetową na świecie. Jednak prowadzenie własnego kanału wymaga dużo zaangażowania. Nie wystarczy wrzucić filmiku i liczyć na szybką reakcję użytkowników. Popularność YouTube najbardziej opiera się na zaangażowaniu odbiorców, a nie na rankingach wyszukiwania. Dlatego ważna jest bardzo wysoka jakość treści, odpowiednie otagowanie filmiku z użyciem słów kluczowych, a przede wszystkim regularność zamieszczania contentu. Dopiero takie połączenie może pozwolić na osiągnięcie oczekiwanych efektów.

Reklama płatna – znajdź swoich odbiorców

Reklama dźwignią handlu? W tej kwestii od lat się nic nie zmienia. Z wyjątkiem miejsca, w którym na Twoje ogłoszenie mogą się natknąć potencjalni klienci. Dzięki mediom społecznościowym masz dużo większe szanse zyskać klientów, których z pewnością zainteresuje Twoja oferta. Świetnym sposobem zwiększenia ruchu na stronie są płatne reklamy na Facebooku, Instagramie, Twitterze lub Pintereście. Możliwość precyzyjnego określenia grupy docelowej, gwarantuje dotarcie do dużej liczby osób, które być może nie trafiłyby na Twoją reklamę emitowaną w tradycyjnych mediach.

Na przykład używając Facebooka, możesz ustalić precyzyjne dane demograficzne odbiorców. Określić ich wiek, miejsce zamieszkania, zainteresowania, a nawet ustalić czas ekspozycji reklamy na ich profilu. Dzięki takiemu zawężeniu audytorium dotrzesz jedynie od osób realnie zainteresowanych Twoim produktem. Ponadto nawet nieodpłatna obecność na fanpage’ach profili społecznościowych pomaga zwiększyć ruch w sklepie internetowym dzięki zamieszczaniu postów z bezpośrednim przekierowaniem do danej podstrony, np. z blogiem lub konkretnym produktem.

Słowa kluczowe? Są wszędzie!

Nie jest tajemnicą, że słowa kluczowe opanowały internet. A przede wszystkim są podstawa SEO. Jeśli chcesz być z nimi na bieżąco, musisz stale poszukiwać tych, które w realny sposób zwiększą ruch w sklepie internetowym. Sekret polega na tym, aby znaleźć te najbardziej kluczowe. Czyli takie, które użytkownicy chętnie wpisują w wyszukiwarkę i które przez to przyniosą Ci najwięcej odwiedzin strony.

Aby zadbać o odpowiednie nasycenie witryny słowami kluczowymi, warto umieszczać je w każdym możliwym miejscu. Należy jednak pamiętać, aby tekst nie składał się jedynie z pustych fraz, a niósł realną wartość dla użytkownika. Warto także zapoznać się z narzędziem Keywords Everywhere. To wtyczka, którą możesz zainstalować w przeglądarce Google Chrome lub Firefox. Dzięki niej od razu zobaczysz, które słowa najczęściej wyszukują użytkownicy. A jeśli będziesz chciał stworzyć płatną reklamę pokaże Ci jaki poniesiesz koszt za jedno kliknięcie użytkownika (CPC- koszt za kliknięcie) i w które słowa warto zainwestować.

Wykorzystaj moc nagłówków

Wśród czynników rankingowych on-site, czyli związanych z optymalizacją strony internetowej, największe znaczenie ma tytuł – nagłówek H1. Takim tagiem oznaczony jest najważniejszy element w witrynie. Kolejne wartości na stronie powinny być ułożone w kolejności nagłówków H2, H3, H4, H5 i H6. Nie zawsze jednak należy wykorzystać je wszystkie. Na każdej stronie należy ustalić tylko jedną najważniejszą treść pod tagiem H1. Warto zadbać o to, aby w tytule znalazło się słowo kluczowe, które umożliwi skuteczne pozycjonowanie strony.

Wykorzystanie nagłówków może pomóc na wiele sposobów. Dobry nagłówek przyciąga uwagę i prezentuje temat, którego dotyczy artykuł. Pozwala zachować strukturę, a także jest dobrym punktem odniesienia w przypadku szybkiego skanowania tekstu, bez zagłębiania się w szczegóły. Ponadto zapewnia użytkownikowi przerwę między sekcjami treści, które stają się lepiej przyswajalne i łatwiej można znaleźć w nich poszukiwane informacje.

Tajemnica wewnętrznego linkowania

Prostą i zarazem skuteczną techniką SEO jest linkowanie wewnętrzne. Dzięki linkom zamieszczonym w obrębie danej domeny, użytkownicy i roboty wyszukiwarek mają ułatwione dojście do wszystkich podstron witryny, np. do innego źródła wiedzy, dokumentu lub obrazu. Linkowanie wewnętrzne porządkuje stronę i ułatwia odbiorcom dotarcie do pozostałych podstron serwisu. A prawidłowo wykonane, pomaga robotom wyszukiwarek w indeksowaniu podstron i umieszczaniu ich na odpowiedniej pozycji w rankingu wyszukiwarek.

Dzięki korzystaniu z linkowania wewnętrznego utrzymujesz użytkownika na swojej stronie. Możesz używać tej metody także na innych platformach, aby odbiorcy mieli dostęp do wcześniej publikowanych przez Ciebie treści. Wewnętrzne łączenie podstron zwiększa również Twoją wiarygodność w wyszukiwarce Google. Np. jeśli posiadasz sklep z motocyklami, a dodatkowo prowadzisz bloga, w którym zamieściłeś post o wymianie przepustnicy, możesz połączyć ten artykuł z konkretnym produktem w Twoim sklepie. Dzięki temu łatwo przekierujesz użytkownika w miejsce, na którym najbardziej Ci zależy.

Responsywna strona – klucz do sukcesu

Liczne badania wskazują, że coraz więcej osób korzysta z internetu, używając urządzeń mobilnych. Smartfony i tablety towarzyszą nam w niemal każdym miejscu. Dlatego, aby dotrzeć do grona swoich użytkowników, powinieneś dostosować swoją witrynę właśnie pod urządzenia mobilne. Może zwiększyć ruch w sklepie należącym do Ciebie.

W ostatnich latach Google bardziej przychylnym okiem patrzy na responsywne strony. Stąd niezwykle ważne jest, żebyś upewnił się, czy Twoja witryna jest odpowiednio przystosowana do korzystania z niej przez smartfony. Zwróć uwagę, jak szybko ładują się poszczególne podstrony, czy wszystkie zdjęcia i treści są bez problemu widoczne. Możesz to sprawdzić podczas zwykłego użytkowania swojej strony przez urządzenie mobilne, a także za pomocą specjalnego raportu Google.

Magia gratisów

Kto nie lubi dostawać upominków? Nawet jeśli to zwykły długopis z logo firmy, potrafi wywołać uśmiech na twarzy. To także najstarszy sposób pozyskiwania klientów. Okazuje się, że działa nie tylko w realnym świecie, ale także i w sferze online.

Jakie prezenty możesz wręczyć? Wszystko zależy od Twojej pomysłowości. Może to być darmowy e-book z poradami, zaproszenie na webinar lub PDF z transkrypcją szkolenia. Podczas rozdawania prezentów korzysta nie tylko odbiorca. Również i Ty otrzymujesz wartość zwrotną w postaci leada, czyli kontaktu do potencjalnego klienta. Najczęściej to adres e-mail lub inne dane kontaktowe. Pomoże Ci to w przyszłości podczas budowania listy e-mailingowej z potencjalnie zainteresowanymi odbiorcami Twoich usług. Możesz także zaoferować wymianę w mediach społecznościowych, np. darmowy e-book za polubienia. Dzięki temu powstanie sieć, która powiększy Twoją bazę odbiorców, a dodatkowo zadbasz o SEO, które przełoży się na powodzenia Twojego biznesu e-Commerce.

Łączący e-mail marketing

Po pozyskaniu e-maili od potencjalnych klientów masz już gotową bazę odbiorców. Teraz możesz przystąpić do budowania kampanii. E-mail marketing otwiera linię komunikacji pomiędzy Tobą a Twoimi klientami. Możesz utrzymać ich zaangażowanie poprzez okresowe wysyłanie im newslettera z aktualnymi informacjami, dotyczącymi Twoje firmy. Np. o oferowanych nowościach, nadchodzących promocjach, czy zbliżających się szczególnych okolicznościach. W łatwy sposób możesz zaplanować i zautomatyzować działania kampanii e-mail marketingowych, używając specjalnych narzędzi, np. Mail Chimp.

E-mail marketing ma jeszcze jeden cel. Doskonale przyczynia się do zwiększenia ruchu w sklepie, a co za tym idzie, zwiększa Twoje znaczenie dla wyszukiwarki Google. Kiedy z jakiś powodów spadniesz w rankingu słów kluczowych lub trafisz na gorszy sezon w Twoim biznesie, e-mail marketing pomoże Ci pozyskać nowych klientów i odrobić ewentualne straty. Zwiększy ponownie liczbę odwiedzin na Twojej stronie i pomoże utrzymać widoczność fraz kluczowych.

Zbij swój wskaźnik odrzuceń

Wskaźnik odrzuceń (ang. Bounce rate) to parametr określający jaki procent osób opuszcza Twoją stronę po obejrzeniu zaledwie części serwisu. Możesz dowiedzieć się, z której podstrony użytkownicy uciekli tuż po na nią rzuceniu okiem. Dzięki temu współczynnikowi mierzysz zaangażowanie swoich odbiorców.

Współczynnik odrzuceń może mieć wpływ na Twoją widoczność w wyszukiwarkach. Jeśli sprawisz, że będzie ona ciekawa, osoby chętniej ją odwiedzą i spędzać na niej więcej czasu, korzystając z Twoich usług.

Co zrobić, aby zmniejszyć współczynnik odrzuceń? Urozmaicaj treści na stronie. Unikaj bloków tekstowych i stosuj nagłówki. Pisz krótkie zdania. Stosuj znaki zapytania, dwukropki i wyliczenia. Ułatwiaj czytanie, mając na uwadze, że ludzie w większości „ślizgają się” po tekście, zamiast wnikliwie go czytać. Upewnij się także, że Twoja witryna jest łatwo dostępna i szybko reaguje na działania użytkownika.

Wciągający długi artykuł

Mimo, że ludzie w większości skanują teksty, badania dowodzą, że dłuższe artykuły potrafią wzbudzić prawdziwe zainteresowanie i zaangażowanie. Użytkownicy chętnie dzielą się takimi wypowiedziami ze swoimi znajomymi, np. w mediach społecznościowych. Jest jednak jeden warunek – artykuł musi dostarczać ciekawych i użytecznych dla odbiorcy informacji.

Treści uznawane za długie składają się z ponad 1000 znaków. Oprócz wartości dla czytelnika przynoszą także korzyść właścicielowi witryny. Ponieważ odbiorcy spędzają więcej czasu na przeglądaniu obszernego artykułu, spędzają także więcej czasu na Twojej stronie. Tym samym zmniejszają współczynnik odrzuceń. Jaki jest tego efekt? W oczach Google’a masz świetną, angażującą treść, a ta pomaga Ci znaleźć się na wyższym poziomie w wynikach wyszukiwania.

Świat blogerów i influencerów

Na długo przed aktywnym marketingiem i płatnymi reklamami wiele firm korzystało z metod typu „z ust do ust”. Polegały one mniej-więcej na tym, że jedna pani drugiej pani polecała dany produkt lub usługę. Druga pani polecała ją kolejnym i tak zdobywało się klientów. Dzisiaj taka metoda również jest w użyciu. Jednak przybrała zdecydowanie inny wymiar – zamiast przykładowej pani korzysta się z wizerunku blogerów. Taką metodę promocji stosują firmy e-Commerce B2B oraz strony internetowe B2C.

Rozwój społeczności internetowej spowodował stworzenie doskonałej przestrzeni dla blogerów i influencerów. Cieszą się oni zainteresowaniem i są obdarzani zaufaniem swoich odbiorców. Niejednokrotnie większym niż inne osoby publiczne, np. gwiazdy show-biznesu. To doskonała szansa na podjęcie z nimi współpracy. Dzięki odpowiednim warunkom (finansowym lub barterowym) możesz wspólnie z blogerem zaplanować akcję promocyjną Twoich produktów. Ważne, aby przy wyborze odpowiedniej osoby kierować się branżą, w której się specjalizuje i posiada solidny autorytet. Należy zadbać o jakość publikowanych materiałów i jasno określić warunki współpracy. Jeśli poszukujesz odpowiedniej osoby, umożliwi Ci to serwis Quuu, a także inne platformy i portale społecznościowe.

Stwórz unikalne metaopisy

Optymalizowanie meatopisów (ang. meta descriptions) to kolejny dobry sposób, aby zwiększyć ruch w sklepie internetowym. Mimo, że opisy meta nie są bezpośrednio powiązane z rankingiem w wyszukiwarce, pomagają zwiększyć współczynnik kliklności (CTR) Twojej strony.

Czym dokładnie są metatagi? To znaczniki umieszczone w sekcji nagłówkowej, umożliwiające ustalenie typu strony, fraz kluczowych oraz opisu treści. Pomagają rozpoznać zawartość konkretnej podstrony. Są krótkim podsumowaniem tego, co zawiera Twoja strona. Podczas wyświetlania w wyszukiwarce pozwalają zdecydować użytkownikowi, czy jest to dla niego odpowiedni link do kliknięcia.

Sposobem na zoptymalizowanie meta opisu jest upewnienie się, czy zawiera on najistotniejsze informacje. Sformułowanie powinno być napisane z perspektywy użytkownika. Tak, aby udzielało odpowiedzi na jego zapytanie wpisane w wyszukiwarkę i zachęcało go do odwiedzenia strony. Zazwyczaj oferta specjalnych usług i produktów sprawdza się w tym miejscu najlepiej, zwiększając ruch w sklepie.

Shema.org – Twój własny słownik

Na czym polega działanie Schema.org? Najprościej mówiąc, dzięki stworzonym przez webmasterów słownikom, tłumaczy się i uczy roboty wyszukiwarek różnych zagadnień. Ułatwia to przetłumaczenie im zawartości Twojej strony. Dzięki temu roboty potrafią wyświetlić ważne elementy takie jak np. adresy, godziny otwarcia, ceny, czy recenzje w wynikach wyszukiwania.

Aby to zrobić, w kodzie HTML witryny umieszcza się specjalne znaczniki schematu w postaci kodu. Dzięki temu Google i inne wyszukiwarki bez problemu odczytują daną witrynę. To bardzo pomocny zabieg w pozycjonowaniu strony i  stosunkowa nowa technika w SEO. Dlatego na razie niewiele firm wie, jakie może przynieść korzyści. Pokazanie wyszukiwarkom, o co dokładnie chodzi w Twojej witrynie, może pomóc Ci zmaksymalizować ekspozycję i zwiększyć ranking SEO dla Twojej strony e-Commerce.

Wymienionych powyżej 15 wskazówek to tylko część działań, które możesz prowadzić, aby zwiększyć ruch w sklepie oraz podnieść widoczność dzięki SEO. Aby uzyskać wyraźne rezultaty, na bieżąco monitoruj zmiany i zwracaj uwagę na aktualizacje algorytmów Google’a. Śledź swoje postępy, przeprowadzając analizy. Sprawdzaj efekty swojej pracy i wyciągaj z nich wnioski na przyszłość. Możesz to robić przy pomocy wielu darmowych narzędzi. Dzięki starannym działaniom na pewno uzyskasz efekty.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: