5 powodów, dla których Twoja sprzedaż B2B potrzebuje e-commerce

14.01.2020 Angelika Siczek
ręka układające drewniane klocki w napis B2B

Jak wyglądał świat B2B przed pojawieniem się internetu? Oczywiście wszystkie transakcje odbywały się offline. Aby poznać nowych kontrahentów, trzeba było nawiązywać osobiste relacje i wymieniać się wizytówkami. Następnie budowało się sieci kontaktów i najczęściej wśród osób polecanych przez znajomych dokonywało transakcji. Mimo że do tej pory warto uczęszczać na spotkania biznesowe i poznawać ludzi z różnych branż, styl dokonywania transakcji wygląda zupełnie inaczej. Dzięki internetowi przed przedsiębiorcami pojawiła się możliwość poszerzenia grona odbiorców i nawiązywania relacji z bardzo zróżnicowanymi kontrahentami. Niemałą zasługę w tym mają rozwiązania e-commerce. Dlatego właśnie tak wiele firm chętnie z nich korzysta.

Jak prezentują dane zebrane podczas badań Forrester Research, wzrost B2B e-commerce nie wykazuje żadnych oznak spowolnienia. Dzieje się wprost przeciwnie. Okazuje się, że w 2018 roku w USA osiągnięto 1 bilion USD w sprzedaży B2B online. Stanowi to 17% wzrost w stosunku do 969 miliardów USD w 2017 roku. Co więcej, przewiduje się, że liczby te będą stale rosły, osiągając 1,8 biliarda USD w 2023 roku.

Jaki z tego wniosek? Jeśli działasz w sektorze B2B, powinieneś zainwestować w nowoczesną stronę internetową, obsługującą e-commerce. Dzięki temu dołączysz do niesłabnącego trendu i cyfrowej transformacji w handlu pomiędzy firmami. Aby przekonać się, że naprawdę warto, poznaj powody, dla których Twój biznes potrzebuje e-commerce!

Sprzedaż B2B - e-commerce

Działalność Twojej firmy a platforma e-commerce

Wprawdzie prowadzenie biznesu offline ma swoje plusy. Często lepiej zna się swoich kontrahentów, wchodzi z nimi w bliskie relacje i dobrze rozumie ich potrzeby. Jednak mimo że takie relacje są dobre dla prawidłowego funkcjonowania firmy, nie jest powiedziane, że nie powinno się nic zmieniać. Dzięki wprowadzeniu oferty e-commerce firma staje się łatwiejsza do znalezienia i bardziej dostępna dla szerszego grona potencjalnych klientów.

Kiedy pojawi się dobry moment na cyfryzację biznesu? Prawdopodobnie nigdy. Zawsze znajdzie się „problem”, który stanie Ci na drodze. Dlatego warto uświadomić sobie, że każdemu, nawet dużej firmie, towarzyszy lęk przed zmianą i to on powoduje blokadę. Jednak, gdy Cię dopadnie, pomyśl o efekcie transformacji – nowych pozyskanych rynkach i zadowolonych klientach.

Poznaj 5 powodów, dla których firma B2B potrzebuje platformy e-commerce

Zalet wdrożenia systemu e-commerce w działalności B2B jest wiele. Skupiliśmy się jednak na wyłonieniu tych najważniejszych, byś dzięki temu łatwiej podjął właściwą decyzję.

 1. Zamówienia Twoich klientów są powtarzalne

Z pewnością posiadasz kontrahentów, z którymi współpracujesz już od jakiegoś czasu. Obserwując powtarzalne transakcje, możesz dojść do wniosku, że jesteś ich preferowanym dostawcą. Czerpiesz więc zyski z ich stałej działalności. Może warto więc stworzyć im przestrzeń, dzięki której będą mogli zamawiać taką samą ilość produktów bez zbędnych formalności?

Zgodnie z badaniami McKinsey tylko 15% klientów chce rozmawiać ze sprzedawcą podczas zakupu identycznych jak wcześniej produktów lub usług. Aby wyjść swoim odbiorcom naprzeciw, na platformie e-commerce możesz stworzyć im możliwość szybkiego kupowania ponownych produktów. Bez konieczności kontaktu z przedstawicielem handlowym. Możesz również oferować im podobne produkty lub usługi, do tych, z których skorzystali już wcześniej. Dzięki temu obie strony zaoszczędzą czas i dokonają satysfakcjonującej transakcji.

 1. Klienci B2B lubią dokonywać transakcji w internecie

Miewasz dni, kiedy nie masz czasu iść na zakupy i zamawiasz potrzebne produkty z dostawą? Podobnie jest z Twoimi klientami, dla których transakcje online są sporym ułatwieniem. Jeśli nie znajdą tej możliwości u Ciebie, udadzą się do Twojej konkurencji, a w końcu nie na tym Ci zależy.

Okazuje się nawet, że zakupy B2B stają się coraz bardziej powszechne i powoli przewyższają transakcje dokonywane offline. Jeśli więc chcesz pozostać widoczny w branży, musisz stworzyć ku temu odpowiednie warunki i zatroszczyć się o wygodę swoich klientów.

 1. Lepsze niż wcześniej dostosowanie oferty

Wiesz kto jest Twoją konkurencją? Jak duża na rynku jest ilość produktów podobnych do Twoich? Chcesz poszerzyć grono swoich klientów, ale nie wiesz jak do nich dotrzeć? Na wszystkie powyższe pytania odpowiedzi niesie rozwiązanie e-commerce.

Dzięki profesjonalnej i kompleksowej stronie internetowej zagwarantujesz swoim klientom możliwość szybkiego dotarcia do poszukiwanych przez nich produktów. To z kolei w połączeniu z odpowiednimi narzędziami analitycznymi (np. Google Analytucs) umożliwi Ci zebranie danych na ich temat. Posiadając takie informacje, łatwiej zaprojektujesz całą strategię marketingową i zidentyfikujesz potrzeby swoich odbiorców. Od analizy rynku, przez kreowanie kampanii reklamowych i pozyskiwanie klientów, po usprawnienie obsługi klienta i całego procesu zakupowego. Dzięki takim działaniom z pewnością spełnisz potrzeby kontrahentów B2B, a także zyskasz przewagę nad swoją konkurencją. Umożliwi to również rozwój Twojej firmy.

 1. Zaspokajanie coraz większych oczekiwań klientów

Dostępność i łatwość dokonywania zakupów w sektorze B2C w dużej mierze przenosi się na oczekiwania klientów w stosunku do transakcji B2B. Każdemu zależy na tym, aby jak najszybciej i jak najsprawniej osiągnąć swój cel. Dlatego prawdziwą wygodą jest, kiedy bez wychodzenia z domu możesz zamówić wybrany produkt bezpośrednio pod swoje drzwi.

Mimo że zakupy B2B są często bardziej znaczące niż w przypadku sporadycznych zakupów detalicznych, te drugie wywarły ogromny i nieodwracalny wpływ na branżę B2B. Podniosły się oczekiwania i nie pozostaje nam nic innego, jak dorównywać jakością usług do tych, do których przyzwyczaili się już nasi klienci w sektorze B2C. Oferując tego typu doświadczenia, zyskuje się przewagę nad innymi przedsiębiorcami, działającymi wciąż w starym modelu prowadzenia biznesu.

 1. Aktualizacja przestarzałej strony internetowej

Technologia posuwa się naprzód w każdej dziedzinie życia. Dzieje się to niezależnie od tego, czy jesteśmy na to gotowi, czy jeszcze nie. Podobnie jest w przypadku firm. Sytuacja ta szczególnie dotyczy witryn internetowych, które często nie są przystosowane do obsługi transakcji lub są zupełnie nieaktualne.

Jeśli nowy klient trafi na Twoją stronę, która wyda mu się przestarzała, nie będzie posiadała odpowiednich funkcjonalności lub nie będzie przystosowana do urządzeń mobilnych, opuści ją i pójdzie do konkurencji. Dlaczego? Ponieważ to jak, wygląda Twoja witryna, przekłada się na Twój wizerunek jako profesjonalisty. Niestety przestarzała strona, kojarzy się z niską jakością usług i ogólną niekompetencją.

Mimo że pierwotnie Twój serwis B2B pomógł Ci rozwinąć skrzydła, dzisiaj może być przeszkodą. Wiele ze starych stron jest trudnych w nawigacji i nieintuicyjnych. Nie można ich wyposażyć w nowoczesne punkty kontaktu takie jak np. chatboty. Istnieją też problemy z przedstawieniem na nich produktów, np. w formie filmików i zdjęć 360. Czasem też okazuje się, że tego typu serwis jest droższy w utrzymaniu niż stworzenie zupełnie nowej platformy e-commerce.

Wiesz już, że nadszedł czas na zmiany? Jeśli tak, to z pewnością podjąłeś dobrą decyzję. Już teraz postaw na nową platformę e-commerce i przenieś swoją firmę na wyższy wymiar biznesu! Zdobywaj nowych klientów, rozwijaj poszczególne segmenty firmy i powiększaj swoje zyski!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: