5 sposobów na efektywny multichannel

14.04.2020 Angelika Siczek
makieta wózka z zakupami połączonego z myszką komputerową

Dla rozwoju biznesu online kluczowe znaczenie ma zaangażowanie klientów. W dobie powszechnego robienia zakupów w internecie modele zaangażowania odbiorców ewoluują w zawrotnym tempie. Szybko tworzą się nowe wartości, dzięki którym firmy mogą zwiększać swoje przychody. Jednak, aby pozostać na wysokim poziomie sprzedaży swoich produktów, trzeba być na bieżąco – śledzić zachowania klientów, ich nawyki konsumpcji treści, trendy technologiczne oraz efektywne modele przychodów. Jeśli Twoja firma w pełni skoncentruje się na utrzymaniu najnowocześniejszej strategii zaangażowania klientów, z pewnością utrzyma stabilną pozycję na rynku.

Efektywny multichannel

Co jest kluczowe w budowaniu zaangażowania klientów online?

Aby zadbać o pozytywne wrażenia podczas zakupów i powrót klientów do Twojego sklepu, musisz postawić na odpowiednią platformę zakupową. Ważne jest także umożliwienie odbiorcom dokonywania zakupów w różnych kanałach oraz zadbanie o te same doświadczenia podczas kontaktu w nich z Twoją marką. Nie możesz poprzestać tylko na jednym kanale, ponieważ ograniczy to Twoje możliwości docierania do nowych potencjalnych odbiorców.

Podejście wielokanałowe (multichannel) zapewnia ogromne korzyści w zakresie zarządzania treścią, doświadczeniami, w dziedzinie optymalizacji i we wsparciu mobilnym. Oferuje również możliwość integracji ze sferą marketingową i sprzedażową. Ważne więc, aby odpowiednio podejść do strategii multichannel i poprawnie wdrożyć ją we własnej działalności. W jaki sposób to zrobić? Poznaj 5 wskazówek, które pokażą Ci, jakie kroki wykonać!

 1. Postaw na automatyczne publikowanie treści.

Podróż Twojego klienta często ma miejsce pomiędzy różnymi kanałami, np. zaczyna się od smartfona, a kończy na komputerze stacjonarnym. Musisz więc pamiętać o tym, aby w każdym miejscu użytkownik spotykał się z tymi samymi treściami. Upewnij się, że z łatwością możesz zarządzać cyfrowymi informacjami i zasobami we wszystkich kanałach i na wszystkich platformach e-commerce. Może Ci w tym pomóc odpowiedni wybór oprogramowania, które umożliwi Ci elastyczne korzystanie z zasobów cyfrowych na wielu nośnikach. Niezależnie od tego, czy będą to strony internetowe, mikrostrony, poczta e-mail, biuletyny informacyjne, aplikacje mobilne, profile w mediach społecznościowych, czy nawet drukowane i telewizyjne formaty, będziesz mógł ławo zautomatyzować publikowanie treści w wielu różnych kanałach.

 1. Zadbaj o zintegrowaną wydajność.

W przypadku wielu platform systemy silosów danych uniemożliwiają zespołom marketingu i sprzedaży uzyskanie szerokiego widoku wydajności całej organizacji. Utrudnia to im podejmowanie strategicznych decyzji biznesowych w odpowiednim czasie. Dlatego, jeśli zleży Ci na płynnym i efektywnym funkcjonowaniu Twojej firmy, zapewnij zespołom marketingu i sprzedaży pełną widoczność procesów zachodzących w organizacji. Dzięki śledzeniu ich od początku do końca będą mogli wprowadzać rozwiązania, zapewniające wzrost. Pozwoli im to lepiej komunikować się z klientami i zapewniać im ciekawe wrażenia w czasie rzeczywistym. Co więcej, w wyniku integracji systemu, usprawnisz pracę wszystkich członków Twojej firmy. Poprawi się między nimi komunikacja oraz produktywność w trakcie wykonywania obowiązków.

 1. Zbuduj spójność marki w wielu kanałach.

Zarządzanie wieloma różnymi witrynami bywa trudne, szczególnie jeśli chodzi o utrzymanie spójności marki w każdym kanale i na każdej platformie. Posiadając różne media, musisz zarządzać wszystkimi informacjami i zasobami cyfrowymi, mając na uwadze także urządzenia mobilne. Odbywa się to często w oddzielnych oddziałach Twojej organizacji. Z tego powodu niezwykle ważne jest narzucenie spójnego brandingu. Tak, aby we wszystkich witrynach i na wszystkich urządzeniach wyglądał identycznie. Pozwoli to wyeliminować powielanie publikacji, które wcześniej mogły dublować się ze względu na swój odmienny wygląd w różnych kanałach. Zadbanie o spójność danych pozwoli Ci budować jednolity przekaz do wszystkich swoich odbiorców.

 1. Bądź bliżej swoich  klientów.

Jak najlepiej poznać potrzeby swoich odbiorców? To bardzo proste – wystarczy zapytać ich o zdanie. Warto również stosować obserwację klientów w zakresie 360 stopni. Od zapytań sprzedażowych i świadczenie usług po kwestie płatności i prośby o wsparcie w zakupach. Wszystkie te elementy pozwolą Ci przeanalizować sytuację klienta i dzięki temu zyskać przewagę nad konkurencją.

Pamiętaj też, że tego typu dane pozwolą Ci na sprawną wymianę informacji pomiędzy pracownikami. Dzięki temu osoby pracujące nad obsługą klienta zadbają o jej dostosowanie w każdym punkcie kontaktu z użytkownikiem. Pomoże to w szerokim informowaniu klientów i sprawi, że wzrośnie wiarygodność Twojej marki.

 1. Pamiętaj o insightach.

Dokładna analiza doświadczeń z Twoją marką pomaga Ci uzyskać głębszy wgląd w podróż zakupową i odkrycie insightów, czyli ukrytych potrzeb i motywacji Twoich klientów. Dzięki temu jesteś w stanie lepiej zrozumieć wybory mediów, urządzeń i kanałów, z których korzystają Twoi odbiorcy na każdym etapie procesu zakupowego. Taka analiza pozwoli Ci dokonać odpowiednich poprawek i skoncentrować się na najważniejszych kwestiach w poprawnym działaniu serwisu. Z pewnością pomoże Ci to w osiągnięciu wysokich wyników sprzedaży. Usprawni także podejmowanie decyzji w całej organizacji i obniży koszty operacyjne. Pamiętaj też, że zadowolony z obsługi klient jest równoznaczny z zyskiem dla całej firmy!

Co jest najważniejsze w podejściu omnichannel? Przede wszystkim to, że powinno ono rozpoczynać się i kończyć u Twoich klientów. Im bardziej skupisz się na ulepszeniu podróży zakupowej i oferowaniu pozytywnych doświadczeń, tym więcej zysków będziesz czerpać ze swojej działalności. Niezbędnym elementem jest oczywiście platforma e-commerce, która zapewni Ci sprawny przepływ i integrację z innymi kanałami. Obejmij prowadzenie i nie zdawaj się na przypadkowe działania!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: