5 sygnałów, że twoja firma potrzebuje PIM

24.03.2020 Angelika Siczek
młody programista piszący kod na swoim komputerze

Dlaczego tak ważna jest rzetelne informacja o produkcie? Ponieważ to właśnie dzięki niej klienci chętniej dokonują zakupów, mając na wyciągnięcie ręki wszystkie istotne dla nich dane. Spójne informacje produktowe napędzają więc sprzedaż i co za tym idzie, generują przychody firmy.

Przedsiębiorstwa przywiązane do tradycyjnych metod przetwarzania informacji o dostępnych w ofercie produktach, zdecydowanie powinny przekształcić swoje systemy zarządzania – od dostawy po sprzedaż artykułów klientom. Warto to zrobić nie tylko po to, aby wejść na nowe rynki i zaoferować swoim odbiorcom lepsze doświadczenia produktowe, ale przede wszystkim dlatego, by zwiększyć współczynnik konwersji, umożliwić prowadzenie wielokanałowych działań marketingowych oraz skrócić całkowity czas wprowadzania produktów na rynek.

Jeśli zastanawiasz się, czy Twojemu przedsiębiorstwu potrzebny jest system do zarządzania informacją produktową, poznaj 5 znaków ostrzegawczych, które wskazują, że PIM jest Ci niezbędny.

PIM

1. Nie wiesz, które dane o produkcie są prawdziwe?

Przestarzałe systemy pracy z danymi produktowymi opieraj się zazwyczaj na arkuszach kalkulacyjnych. Pojawiają się w nich problemy z konsolidacją oraz synchronizacją informacji. Szczególnie jeśli dane pochodzą z różnych źródeł – od dostawców, partnerów, pracowników oraz od innych podmiotów. Każdy z nich samodzielnie musi więc zmieniać i aktualizować potrzebne informacje. Bez  scentralizowanej platformy często dochodzi do nieporozumień pomiędzy różnymi punktami kontaktowymi. Na przykład, jeśli jeden pracownik wysyła do innego pracownika arkusz kalkulacyjny z danymi specyficznymi dla produktu i jednocześnie wprowadza do niego zmiany, najnowszy zaktualizowany plik z obydwoma danymi wejściowymi jest często tracony podczas całego procesu transakcji. W efekcie prowadzi to do niespójnych, nieaktualnych i niedokładnych informacji o danym produkcie. Jeżeli więc czujesz, że podobna sytuacja ma miejsce w Twojej firmie, rozważ wprowadzenie PIM!

2. Twoi pracownicy muszą ciągle monitorować dane produktowe?

Niestety w przestarzałych systemach długotrwały brak zarządzania informacjami o produkcie wpływa bezpośrednio na wydajność działania przedsiębiorstwa. Z racji, że dane są wykorzystywane przez wiele różnych systemów, w wielu lokalizacjach i przez różne działy, utrata nawet jednej jednostki informacji może spowodować ogromny chaos. Mogą również pojawić się kolejne błędy w innych danych. Taka sytuacja z pewnością odbije się na wydajności funkcjonowania firmy, a co więcej, może przyczynić się do wprowadzenia w błąd także klientów.

 Jako odpowiedzialny przedsiębiorca powinieneś za wszelką cenę unikać tego rodzaju sytuacji. W tym celu pracownicy muszą stale monitorować, śledzić i rejestrować wszystkie transakcje danych oraz starannie odfiltrowywać te niepoprawne. To bardzo żmudna praca, która może przyczynić się do przeciążenia pracowników i ograniczenia ich wydajności. Co więcej, przy większej liczbie produktów i jeszcze większej liczbie danych związanych z produktami, łatwiej o błąd. A te z kolei mogą wyczerpać czas i energię pracowników, prowadząc do utraty przychodów. Jeśli więc zależy Ci na stabilnym prowadzeniu biznesu, zadbaniu o komfort swoich pracowników i niemarnowanie ich czasu na zbędne zadania, postaw na PIM!

3. Dostajesz częste reklamacje związane z obsługą klienta?

Ręczny proces aktualizacji arkuszy kalkulacyjnych w wielu punktach kontaktowych jest podatny na błędy ludzkie i inne nieuniknione nieścisłości. Efektem często jest niepoprawne rozpowszechnianie informacji o produktach wśród klientów. Pojawia się więc kilka problemów – niezadowoleni klienci, niskiej jakości obsługa klienta, wystawiane złe opinie oraz liczne skargi i reklamacje.

Błąd może pojawić się w dowolnej części całego procesu zarządzania produktem. Może wystąpić z powodu starych, nieaktualizowanych, wygasłych lub całkowicie błędnych danych. Mogą pojawić się nieścisłości w jednostkach magazynowych (SKU), które staną się główną przyczyną drobnych rozbieżności w przypadku poważnych błędów w zamówieniach.

Jeśli więc nie jesteś w stanie zarządzać i sprawdzać jakości danych na każdym etapie – od zarządzania zapasami, poprzez składanie zamówień, przetwarzanie zamówień, aż po dostawę, nie będziesz sprawnie pozyskiwać nowych klientów lub może się okazać, że stracisz także obecnych. Zapobiegaj temu zawczasu, korzystając z dostępnych metod.

4. Nie pomoże Analytics, jeśli dane są błędne.

Wszystkie posiadane przez Ciebie informacje i dane są strategicznymi aktywami firmy. Jeśli więc będą nieodpowiednio zorganizowane, niepoprawne lub niedokładne nie pomogą w efektywnym prowadzeniu działalności. Co więcej, tego typu błędy mogą powodować poważne problemy w funkcjonowaniu, ponieważ żadna branża i dziedzina biznesu nie poradzi sobie, operując na niepoprawnych danych.

Zależność pomiędzy jakością danych a dokładnością podejmowanych decyzji jest mocno powiązana. W szczególności dotyczy to działów, które odgrywają kluczową rolę w kreowaniu strategii sprzedażowych firmy. Osoby decydujące w dużej mierze polegają na analizie danych, na której podstawie podejmują decyzje biznesowe i obierają wytyczone kierunki działania. Jeśli jednak wszystkie te działania opierają się na błędnych danych, zamierzone cele nigdy nie zostaną osiągnięte. Zyski mogą okazać się nierentowne, a analiza historycznych danych klientów, wzorców zakupowych, podziału kosztów, katalogów produktów, czy analiza predykcyjna, ogromną stratą czasu. Nie dopuść do takiej sytuacji!

5. Zarządzanie danymi z różnych lokalizacji jest problematyczne?

Zarządzanie danymi może nie wydawać się zbyt dużym problemem podczas kierowania małą firmą z ograniczonymi zasobami danych, nawet z filiami rozmieszczonymi w różnych lokalizacjach. Jednak wraz z rozbudową magazynu i z rozwojem produktów coraz większa ilość informacji zaczyna być kłopotliwa. Ponadto, jeśli działasz w wielu regionach, różnych sklepach i na wielu witrynach sklepowych, zarządzanie dużą liczbą produktów przy użyciu różnych jednostek SKU może być bardzo trudne. W szczególności dla zespołów marketingu i sprzedaży, które mają bezpośredni kontakt z klientami zewnętrznymi.

Twoje dane wejściowe o produktach najczęściej pochodzą od wielu dostawców. Wszelkie aktualizacje atrybutów, jakości lub orientacji muszą być spójne we wszystkich kanałach handlowych. Organizacje, które mogą efektywnie i dynamicznie zarządzać wszystkimi danymi, zyskują wyraźną przewagę nad swoimi konkurentami. Można powiedzieć więc, że system PIM to Twoja szansa!

W świecie cyfrowej transformacji wysokiej jakości odpowiednio sformatowane i znormalizowane dane stają się koniecznością w efektywnym oprowadzeniu biznesu. Zarówno wśród producentów, jak i sprzedawców detalicznych. Przyjazne dla użytkownika i skalowalne rozwiązania PIM stają się więc niezbędnym narzędziem dla większości firm. Dzięki tak scentralizowanej platformie służącej do przechowywania i zarządzania danymi (opisami produktów, numerami SKU, cenami, zdjęciami i innymi formatami odpowiednimi dla danego kanału sprzedaży), w prosty i skuteczny sposób poprowadzisz swoją firmę i przyczynisz się do jej rozwoju.

Jeśli odnosisz wrażenie, że Twoja działalność boryka się z którymś z pięciu wymienionych problemów, to niepodważalny znak, że powinieneś postawić na rozwiązanie PIM. Marketing treści, przetwarzanie danych lub prezentacja katalogu produktów wymaga profesjonalnej obsługi. Zapewni Ci ją jedynie odpowiednie narzędzie!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: