Analityk biznesowy i jego rola w projekcie

03.06.2022 Angelika Siczek
analityk_biznesowy_jego_rola

Ciężka konkurencja o klientów oraz niepewność gospodarcza spowodowały, że coraz więcej firm decyduje się korzystać ze wsparcia analityków biznesowych. Dzięki zdobytemu doświadczeniu oraz wąskiej specjalizacji potrafią oni wyciągać najbardziej wartościowe informacje z dostępnych danych, by na tej podstawie podjąć optymalną dla danej firmy decyzję. Jest też doskonałym mostem łączącym klienta i strefę biznesową ze specjalistami technicznymi.

Kim jest analityk biznesowy?

Analityk biznesowy identyfikuje potrzeby biznesowe klientów, aby znajdować i rozwiązywać problemy w czasie pracy nad projektem. Inaczej mówiąc, jego zadanie polega na tym, by klient był w pełni zadowolony z produktu, jaki został dla niego stworzony. Przy specjalistycznych projektach pełni również rolę mostu łączącego technologię (wyspecjalizowany zespół pracowników) oraz biznes (kierownictwo i podejmowanie optymalnych decyzji pod kątem przychodów). W ten sposób powstający produkt jest lepiej dopasowany do potrzeb rynku i przynosi większe zyski.

Czym cechuje się analityk biznesowy?

Wykonanie obowiązków analityka nie jest łatwe. Posiada on dostęp do pewnej ilości danych, jednak musi z nich wyciągnąć prawidłowe wnioski. Z tego powodu bardzo ważne jest duże doświadczenie oraz umiejętności analityczne. Jednak zdobycie potrzebnych informacji to jeszcze nie koniec. Na tej podstawie należy podjąć wiążące decyzje biznesowe, które przekładają się na efekt końcowy całego projektu. W związku z tym analityk biznesowy musi posiadać szereg kluczowych cech.

Umiejętność komunikacji

Analityk łączy często różne obszary przedsięwzięcia. Z jednej strony ocenia wymagania klienta, z drugiej nadzoruje prace specjalistycznego zespołu pracowników, a w końcu musi rozmawiać także z zarządem pod kątem finansowym i biznesowym. W nowoczesnym, wirtualnym świecie, rozmówcy mogą pochodzić z różnych stron świata i to także nie może utrudniać efektywnego porozumienia się. Analityk biznesowy nie tylko musi zrozumieć, o czym mówią poszczególne strony, ale także dopytuje i upewnia się, aby być pewnym co do ich potrzeb i wymagań.

Zdolność do rozwiązania każdego problemu

W czasie każdego projektu pojawią się jakieś przeszkody nie do przewidzenia. W gestii analityka biznesowego jest zrozumienie i wyjaśnienie problemu wszystkim stronom, a także zaproponowanie rozwiązania. W trudnych kwestiach technicznych najczęściej wybiera osoby, które mogą ułatwić znalezienie optymalnego wyjścia. Jednak to po jego stronie leży upewnienie się, że problem został rozwiązany.

Krytyczne myślenie

Dobra komunikacja wiąże się również z pewnym krytycyzmem. Aby odpowiednio zrozumieć klienta, trzeba zadać mu dodatkowe pytania sondujące. W ten sposób można odkryć rzeczywiste potrzeby i problemy, co ułatwi podjęcie kluczowych decyzji. Krytyczne myślenie potrzebne jest także przy podejmowaniu optymalnych decyzji.

Umiejętność podejmowania decyzji

Analityk biznesowy podejmuje wiele trudnych decyzji. Choć ma nad sobą jeszcze Product Ownera, musi wykazywać się samodzielnością w kierowaniu całym projektem. Szczególnie pod nieobecność przełożonego.

Duże doświadczenie

Jest ono potrzebne praktycznie na każdym etapie pracy analityka: przeglądaniu danych, rozmowach z klientem, komunikowaniu się z zespołem czy w czasie podejmowania decyzji. Wiele lat praktycznego doświadczenia owocuje optymalnym podejściem do projektu, ale też pozwala lepiej rozumieć sposób pracy specjalistów z danej branży.

Jakie zadania wykonuje analityk biznesowy?

Główną rolą analityka jest identyfikacja obszarów, w których firma może dokonać poprawy swojej działalności. Z jednej strony utrzymuje kontakt z klientami, czuwając nad spełnieniem ich potrzeb i dbając o ich zadowolenie. Z drugiej natomiast musi znać też potrzeby i możliwości przedsiębiorstwa, w którym jest zatrudniony. Można powiedzieć o analityku, że jest pewnym łącznikiem, zbierającym informacje pomiędzy działami oraz klientem. Na podstawie tych informacji identyfikuje problemy i proponuje ich rozwiązania. Analitycy biznesowi pomagają również projektować i modyfikować systemy informatyczne i biznesowe. Wspierają także architektów we wdrożeniu takiego systemu.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy analityka biznesowego?

Istnieje kilka istotnych powodów, by zatrudnić analityka biznesowego. Najważniejsze z nich to:

 • Zadbanie, by produkt/usługa spełniały potrzeby i wymagania klienta.
 • Podejmowanie optymalnych decyzji i zmniejszenie kosztów pracy.
 • Komunikowanie się różnych obszarów przedsięwzięcia, szczególnie strony biznesowej i technologicznej.
 • Identyfikacja i wsparcie przy rozwiązywaniu pojawiających się problemów.

 

Analityk biznesowy dzięki swojej interdyscyplinarnej wiedzy i doświadczeniu, pomaga w prawidłowy sposób kierować pracami, zmniejszając koszty przy jednoczesnym zwiększeniu jakości produktu.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: