ul. Strzegomska 2-4
53-611 Wrocław
NIP 8992786490
KRS 0000608120
REGON 363987723
Global4Net Sp. z o. o.
+48 71 358 41 00
© 2009 – Global4Net. All Rights Reserved.
Odporny na przyszłe zmiany i skoncentrowany na potrzebach użytkowników – taki powinien być Twój sklep internetowy, aby mógł swobodnie się rozwijać. Te cele można osiągnąć na wiele sposobów, ale w ostatnim czasie architektura MACH wydaje się jednym z najskuteczniejszych rozwiązań. W tym artykule omówimy, czym jest i jak działa architektura MACH i jak możesz wykorzystać ją w swoim biznesie e-Commerce.
Na początek wyjaśnijmy ten tajemniczo brzmiący skrót. MACH to akronim odnoszący się do czterech nowoczesnych technologii IT i z angielskiego oznacza:
Sklepy wykorzystujące architekturę MACH korzystają z tych technologii, aby zbudować biznesy, które są odporne na różnego rodzaju wyzwania, elastyczne i nowoczesne. Przyjrzyjmy się bliżej, jak to działa i przeanalizujmy poszczególne składniki architektury MACH.
Jakiś czas temu, aplikacje były tak zwanymi monolitami. Oznacza to, że stanowiły jedną całość – można było korzystać albo ze wszystkiego albo z niczego. Każda funkcja i opcja była na stałe wbudowana w architekturę aplikacji. W przypadku mikroserwisów wygląda to inaczej. Są to niewielkie moduły, które są odpowiedzialne za wykonywanie tylko jednej czynności. Mogą być zatem rozwijane i zarządzane niezależnie, bez konieczności wpływania na inne elementy w tej układance. W świecie e-Commerce takim mikroserwisem może być wyszukiwarka lub moduł płatności. Modyfikowanie jednego z nich nie wpływa na pracę reszty sklepu.
Wypływa z tego wiele korzyści. Jeśli jakiś element stanie się przestarzały, lub będzie wymagać ulepszeń – możesz je wprowadzić bez modyfikowania całej platformy. Oszczędzasz w ten sposób mnóstwo czasu i pieniędzy.
Ten akronim oznacza application programming interface, czyli interfejs programowania aplikacji. To powszechny sposób komunikacji między narzędziami, platformami i wtyczkami. Sklep internetowy oparty na API może łatwo wdrażać nowe rozwiązania (np. moduł analityczny, wtyczkę do śledzenia zamówień, notyfikacje push i całą masę innych usług) bez konieczności przebudowywania całej architektury. Jeśli zatem potrzebujesz dołożyć „nowy klocek” do swojego sklepu – z pomocą API zrobisz to szybko i łatwo. A jeśli masz doświadczonego programistę na pokładzie, całość da się ukończyć w naprawdę krótkim czasie.
Chmura to bez wątpienia przyszłość całego IT i e-Commerce. Aplikacje i platformy chmurowe są szybkie, bezpieczne i – co najważniejsze – łatwo skalowalne. Oznacza to, że możesz łatwo rozwijać biznes i nie musisz inwestować w nowe zasoby i infrastrukturę IT. Wszystko to spoczywa na barkach Twojego dostawcy. Gdy zabraknie zasobów albo przepustowości – po prostu decydujesz się na wyższy plan i… to tyle! Możesz działać dalej.
Aplikacje i platformy cloud-native nie muszą być przenoszone do chmury. Zostały bowiem od początku zaprojektowane z myślą o tym środowisku. Jeśli obecnie korzystasz z rozwiązań, które nie działają w chmurze, prawdopodobnie prędzej czy później czeka Cię migracja do chmury (dotyczy to platformy e-Commerce, danych i innych rozwiązań, z których korzystasz). To może być drogi i czasochłonny proces. Lepiej od razu zdecydować się na rozwiązania cloud-native.
Headless commerce to od jakiegoś czasu jeden z najważniejszych trendów w tym sektorze. O co chodzi? Na początek przypomnijmy, że każda platforma e-Commerce działa na dwóch poziomach:
Obie te warstwy są ze sobą ściśle powiązane. Zmiany we frontendzie skutkują zmianami w backendzie i vice versa. W modelu headless te warstwy działają niezależnie. Warstwa backendowa staje się „headless”, czyli dosłownie „bezgłowa”. W praktyce oznacza to, że możesz dowolnie modyfikować frontend sklepu bez wprowadzania zmian w backendzie. To doskonałe rozwiązanie, które pozwala na praktycznie nieograniczoną elastyczność. Z headless commerce możesz wdrażać nowe usługi i rozwiązania bezproblemowo, nawet jeśli chodzi o technologie, które… jeszcze nie istnieją!
Kiedy połączysz te cztery elementy w swoim sklepie, otrzymasz architekturę MACH. Twój sklep staje się niezwykle elastyczny (zarówno z punktu widzenia Twojego, jak i Twoich klientów) i odporny na przyszłe zmiany. Może rosnąć razem z rynkiem bez większych ograniczeń czy problemów. Co więcej, nie musisz polegać na jednym systemie, który zajmie się wszystkimi funkcjami. Z MACH możesz wybrać najlepsze rozwiązania i zintegrować je w jednej, w pełni funkcjonalnej platformie.
Oczywiście nadal musisz pamiętać o kilku elementach, zanim podejmiesz decyzję o przejściu na architekturę MACH. Oto najważniejsze z nich:
Gdy już uzyskasz satysfakcjonujące odpowiedzi na te cztery kluczowe pytania, jesteś na dobrej drodze do stworzenia biznesu w pełni gotowego na to, co może przynieść przyszłość e-Commerce.
Napisz do nas