Czego powinniśmy unikać podczas stawiania sklepu internetowego?

13.05.2022 Angelika Siczek
czego_unikac_podczas_stawiania_sklepu_internetowego

Zdecydowałeś/aś się na stworzenie własnego sklepu internetowego – to odważna decyzja! Na pewno perspektywy są zachęcające, ale musisz unikać pewnych przeszkód i problemów po drodze. Dzisiaj tylko przemyślany i dobrze zaprojektowany sklep ma szansę na sukces. Dlatego przygotowaliśmy listę pięciu błędów, których należy unikać (za wszelką cenę!) przy tworzeniu biznesu e-commerce.

Gdybyśmy mieli stworzyć jedną prostą receptę na sukces w e-commerce, napisalibyśmy, że musisz mieć jasną strategię sprzedażowo-marketingową i odpowiadać na potrzeby klientów. Oczywiście łatwiej powiedzieć niż zrobić. Dlatego przejdźmy do konkretów i zobaczmy, jak podejść do tych dwóch kwestii w praktyce.

Perspektywa techniczna

W wymiarze „produkcyjnym” sklep internetowy to po prostu witryna. Jako taka, musi działać prawidłowo, być łatwa w użyciu, mieć w pełni funkcjonalną wersję mobilną i spełniać wymagania Google. Pierwszy błąd, jaki można popełnić to wybór złego motywu sklepu. Jeśli potrzebujesz pomocy w tej kwestii, zwróć się do doświadczonego specjalisty UX – to będzie dobra inwestycja. Motyw to pierwsze, co widzi klient. Może go zachęcić do przejrzenia oferty lub sprawić, że dana osoba szybciej zamknie stronę, niż na nią weszła. Szukaj „templatek”, które są intuicyjne, mają przejrzyste menu i kategorie produktowe i oferują wszystko, czego potrzebujesz do odpowiedniego zaprezentowania produktów. 

Drugi błąd dotyczy platformy e-commerce. To gotowe rozwiązanie IT, które pozwala szybko postawić sklep i tylko skonfigurować jego poszczególne elementy. Platformy e-commerce są często wybierane przez początkujących przedsiębiorców, ponieważ są stosunkowo tanie i łatwe w użyciu, nawet jeśli nie masz doświadczenia w kodowaniu. Jednak bądź ostrożny i wybierz platformę, która jest szybka, niezawodna i pozwoli Ci skalować biznes – Magento to dobry wybór. Inne opcje warte rozważenia to Shopify, WooCommerce, Shoper i IdoSell.

Trzecia kwestia, o której trzeba pamiętać to wymagania Google. Wielu właścicieli biznesów online pomija ten element, a to duży błąd. Sklep musi być SEO-friendly, co oznacza, że:

 • jego kod jest zoptymalizowany pod wymagania wyszukiwarki,
 • możesz korzystać z różnych technik SEO (np. link building, dodawanie słów/fraz kluczowych, meta dane, optymalizowanie grafik, content marketing itp.),
 • szybko się ładuje (idealnie w czasie poniżej 2 sekund),
 • ma przejrzystą strukturę (przede wszystkim, jeśli chodzi o drzewko kategorii).

 

To jedna strona tego zagadnienia. Druga to dopasowanie sklepu do potrzeb klientów. 

Sklep przyjazny użytkownikom

Pierwszy błąd, jaki możesz tutaj popełnić, to zaniedbać analizę konkurencji i research. Musisz wiedzieć, czy produkty, które planujesz sprzedawać, dadzą dobry zarobek i są pożądane przez klientów. Oferta, która nie obejmuje produktów i marek niezbędnych w danym sektorze, nie zyska uznania. Przeprowadź dogłębną analizę i upewnij się, że Twój pomysł na biznes jest naprawdę dobry. Druga kwestia to ceny. Potrzebujesz dobrej strategii cenowej, która pozwoli Ci wyprzedzić konkurencję. Pamiętaj, że dzisiaj tradycyjne metody wyceny towarów już się nie sprawdzają.

Piąty błąd, i chyba największy, to brak strategii marketingowo-sprzedażowej. Powiedzmy więcej na ten temat.

NAJWIĘKSZY BŁĄD ZE WSZYSTKICH – BRAK STRATEGII

E-commerce to trudny i bardzo konkurencyjny sektor. Nie możesz po prostu zdecydować, że od teraz zarabiasz, sprzedając towary w sieci. Potrzebujesz przemyślanej strategii, która będzie odpowiadać na szereg kluczowych pytań: 

 • Jakie produkty chcesz sprzedawać i dlaczego?
 • Skąd będziesz je brać? Czy możesz jakoś zdywersyfikować kanały dostawy i dystrybucji produktów?
 • Jak przyciągniesz nowych klientów, którzy nigdy o Tobie nie słyszeli?
 • Co zrobisz, żeby zatrzymać nowych użytkowników na dłużej i przekształcić ich w stałych klientów?
 • Jak planujesz rozwijać i skalować działalność?

 

Te pytania są niezwykle ważne. Nawet nie zaczynaj, jeśli nie masz na nie dobrych odpowiedzi. Sklep, który nie wie, jak się będzie rozwijać i przyciągać klientów (szczególnie na początku, gdy nikt Cię nie zna) szybko zakończy swój żywot. Wszystko przez zaciekłą konkurencję i nawyki klientów. Ludzie na ogół nie chcą nic zmieniać. Jeśli mają spróbować czegoś nowego (Twojego sklepu), muszą mieć ku temu dobry powód. I przede wszystkim muszą w ogóle o Tobie usłyszeć.

Na początku skup się na technikach, które dadzą szybkie i mierzalne rezultaty. Google Ads i Facebook Ads to dobre narzędzia. Ale nawet z najlepszą kampanią marketingową nie zajdziesz daleko, jeśli sklep ma mało atrakcyjną ofertę, jest trudny w użyciu (lub ma inne problemy techniczne) albo nie oferuje popularnych metod płatności i dostawy.

W e-commerce wszystko jest ze sobą połączone. Dlatego należy zacząć od researchu i obserwacji rynku. Dowiedz się, jakich produktów ludzie szukają i jakie rozwiązania są konieczne. To początek. Mając tę wiedzę, możesz przejść do projektowania najlepszego sklepu, jaki możesz sobie wyobrazić. Gdy wszystkie elementy układanki są na swoich miejscach, możesz przystąpić do realizacji wizji.

A gdy to nastąpi – służymy pomocą! Skontaktuj się z nami i wspólnie stwórzmy Twój nowy biznes e-commerce!

Masz pytanie?

Napisz do nas


  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  a.szylar@global4net.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: