Blockchain – jak ta technologia sprawdzi się w Twoim e-sklepie? 

14.12.2023 Katarzyna Zajchowska

Zakupy online stały się bardzo istotną częścią naszego życia, ale skąd możemy mieć pewność, że są bezpieczne, a sprzedawcy godni zaufania? Z pomocą przychodzi blockchain – nowa technologia, która pozwala zwiększyć przejrzystość branży e-commerce i zagwarantować dodatkową ochronę konsumentom. W tym artykule sprawdzimy, jak wpływa na bezpieczeństwo i doświadczenia użytkowników. Zagłębmy się więc w świat blockchainu i zobaczmy, jak zmienia on oblicze zakupów w sieci! 

Czym jest technologia blockchain i jak działa? 

Blockchain to rejestr zdecentralizowanych danych, przechowywanych w sieci rozproszonych komputerów w bezpieczny, przejrzysty i niezmienny sposób. Składa się z łańcucha bloków, w którym każdy blok zawiera listę transakcji. Są one łączone za pomocą skrótów kryptograficznych, stąd określenie „blockchain”. 

Znany ze swojego zdecentralizowanego i transparentnego charakteru blockchain wywodzi się ze świata kryptowalut. Do dziś stał się jednak transformacyjną siłą, która chętnie wykorzystywana jest w wielu różnych branżach. Jedną z nich jest e-commerce, cechujący się przecież rozległą siecią transakcji i skomplikowanymi łańcuchami dostaw. Blockchain może zapewnić mu więc szereg korzyści, doprowadzając do rewolucji w zakresie bezpieczeństwa, automatyzacji i budowania zaufania wśród klientów. Co ważne, ta technologia może sprawdzić się zarówno w B2C, jak i B2B e-commerce

10 sposobów wykorzystania blockchain w e-commerce 

Potencjał blockchainu w branży e-commerce jest niemal nieograniczony. Oto 10 sposobów, w jaki technologia ta może odmienić Twój sklep internetowy: 

 1. Poprawa bezpieczeństwa danych klientów 

Dzięki decentralizacji danych w sieci komputerów blockchain rozprasza ryzyko, co sprawia, że złamanie zabezpieczeń staje się niezwykle trudne dla hakerów. Kluczową rolę w tej kwestii odgrywa szyfrowanie – transakcje zabezpieczane są przy użyciu specjalnych technik kryptograficznych, czyniąc dane wrażliwe nieczytelnymi dla nieupoważnionych podmiotów. 

 1. Wprowadzenie inteligentnych kontraktów 

Inteligentne kontrakty (smart contracts) to samowykonujące się umowy, których warunki zapisane są bezpośrednio w kodzie. Ułatwiają i automatyzują proces negocjowania oraz podpisywania dokumentów bez udziału pośredników. Po spełnieniu określonych w kodzie warunków umowy zawierają się bowiem automatycznie, gwarantując wiarygodność i efektywność każdej transakcji. W ten sposób inteligentne kontrakty redukują potrzebę manualnego nadzoru i ilość formalności, co skutkuje obniżeniem kosztów prowadzenia sklepu i skróceniem czasu transakcji. 

 1. Transformacja metod płatności 

Blockchain wprowadza szybsze i bardziej opłacalne transakcje międzynarodowe, zmniejszając tym samym zależność od pośredników i redukując koszty. Inteligentne kontrakty automatyzują procesy płatnicze, zapewniając bezpieczne i terminowe wypłaty na podstawie ustalonych wcześniej warunków. Nie tylko usprawnia to przebieg transakcji, ale też minimalizuje ryzyko ewentualnych błędów. 

 1. Usprawnienie zarządzania łańcuchem dostaw 

Blockchain ułatwia zarządzanie łańcuchem dostaw, pozytywnie wpływając na przejrzystość tego procesu. Zapewnia łatwą identyfikację i możliwość monitorowania towarów na każdym etapie ich drogi – od producenta do rąk konsumentów. Wszystkie transakcje trafiają bowiem do stałego i niezmiennego rejestru, co gwarantuje autentyczność i pożądaną jakość zamawianych produktów. Taka przejrzystość okazuje się bezcennym udogodnieniem w zwalczaniu na przykład problemu handlu podróbkami. 

 1. Automatyzacja dostaw produktów 

Dzięki wykorzystaniu blockchainu do zarządzania łańcuchem dostaw każdy etap podróży produktu trafia do rejestru i może zostać zweryfikowany przez klienta. W oczywisty sposób wpływa to na zaufanie ze strony konsumentów. Co więcej, bardzo istotną rolę w dostawie zamówień odgrywają wspomniane już inteligentne kontrakty, które automatyzują ten proces. Mogą na przykład uruchomić wysyłkę płatności dla sprzedawcy w momencie, gdy odbiorca potwierdzi dostarczenie produktu. Pozwala to zredukować wszelkie opóźnienia i zwiększa zaufanie klientów do sklepu. 

 1. Gwarancja autentyczności recenzji i personalizacji ofert 

Zapisywanie wszystkich informacji związanych z transakcją w niezmiennym rejestrze gwarantuje ich prawdziwość. Dzięki temu użytkownicy mogą być pewni, że wystawiane w sklepie recenzje nie zostały w żaden sposób zmanipulowane ani zmodyfikowane. Zwiększa to wiarygodność sprzedawcy i potwierdza jego autentyczność. Blockchain sprzyja też tworzeniu spersonalizowanych ofert, ponieważ klienci mogą selektywnie udostępniać swoje preferencje i historie zakupów. Pozwala to na wysyłanie im rekomendacji i poprawianie doświadczeń użytkowników, przy jednoczesnym poszanowaniu ich prywatności i zachowaniu bezpieczeństwa danych. 

 1. Redukcja kosztów operacyjnych 

Dzięki swojej zdecentralizowanej strukturze blockchain eliminuje z procesu transakcji pośredników, redukując związane z nimi opłaty i formalności. Co więcej, inteligentne kontrakty automatyzują sprzedaż, usprawniają poszczególne operacje i minimalizują ilość ręcznej pracy. Wszystko to skutkuje ograniczeniem wydatków administracyjnych i zwiększeniem wydajności sklepu. Jest to zatem gwarancja szybszego przetwarzania transakcji, skrócenia łańcucha dostaw i lepszej alokacji zasobów. 

 1. Zapobieganie oszustwom 

Po zarejestrowaniu transakcji na blockchainie nie można jej zmienić ani usunąć, co zapewnia integralność i autentyczność historii zamówień. Technologia korzysta też z mechanizmu konsensusu, który weryfikuje i waliduje transakcje przed ich dodaniem do procesu. W ten sposób blockchain zapobiega próbom wyłudzeń i oszustw, utrzymując wysoki poziom bezpieczeństwa ekosystemu e-commerce. 

 1. Ułatwienie ekspansji 

Jak już wiesz, blockchain eliminuje pośredników z procesu i zmniejsza koszty transakcyjne związane z tradycyjnymi systemami bankowymi. Ułatwia to firmom docieranie do szerszej, międzynarodowej bazy klientów. Technologia ta zapewnia też dostęp do usług finansowych użytkownikom, którzy nie korzystają z banków lub korzystają z nich w niewystarczającym stopniu. Potrzebują jedynie połączenia internetowego, aby uczestniczyć w handlu elektronicznym, dokonywać transakcji i bezpiecznie zarządzać swoimi finansami. 

 1. Zapewnienie łatwego dostępu do paragonów i gwarancji 

Po dokonaniu transakcji wszystkie dotyczące jej informacje są bezpiecznie przechowywane w blockchainie. Dzięki temu rachunki i gwarancje związane z poszczególnymi produktami nigdy się nie zgubią, a klienci zawsze będą mieli łatwy dostęp do niezbędnej dokumentacji. Jak możesz się już domyślić, niezmienny charakter rejestru zagwarantuje też integralność i autentyczność tych dokumentów. 

Jaka przyszłość czeka blockchain e-commerce? 

Jako że branża e-commerce cały czas ewoluuje, implementacja technologii blockchain może okazać się dla niej bardzo ważnym etapem rozwoju. To krok w przyszłość, w której króluje zaufanie, przejrzystość i wydajność. Za sprawą potencjału blockchainu handel elektroniczny niewątpliwie znajduje się dziś u progu nowej, ekscytującej ery. 

A skoro już mówimy o nowej, ekscytującej erze – jeśli myślisz o rozpoczęciu działalności w sektorze e-handlu, chętnie pomożemy Ci ze wszystkim, czego potrzebujesz, aby stworzyć i zoptymalizować sklep internetowy. Skontaktuj się z nami już dzisiaj, aby poznać szczegóły! 

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: