Branża e-commerce w tym roku: największe wyzwania i szanse

10.03.2023 Angelika Siczek
zamyślona kobieta

W ostatnich latach nastąpiła już znacząca transformacja, a trend ten prawdopodobnie utrzyma się w przyszłości; jednak trudności, z jakimi mamy do czynienia dzisiaj, są niepodważalne. Sklepy internetowe muszą być przygotowane zarówno na możliwości, jak i wyzwania rynkowe, jednocześnie starając się zachować konkurencyjność na wciąż zmieniającym się rynku.

Jednym z najistotniejszych wyzwań, przed którymi staną firmy e-commerce w 2023 roku, jest prawdopodobieństwo dalszego wzrostu inflacji i pojawienia się recesji. W tym roku spodziewany jest wzrost inflacji w Polsce i Europie, co może przerodzić się w kryzys finansowy. Jednak pomimo tych wyzwań, istnieje również wiele możliwości rozwoju – e-sklepy, które inwestują w nowe rozwiązania (np. koncentracja na rynkach zagranicznych) nadal się rozwijają i zdobywają nowych klientów.

Jeśli dobrze poznasz potrzeby klientów i będziesz potrafił dostosować się do nich i na nie odpowiadać, będziesz w stanie odnieść sukces i to pomimo trwającego kryzysu.

Wyzwania gospodarcze: inflacja i recesja w 2023 roku

W 2023 roku światowa gospodarka musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Inflacja i recesja to dwa najbardziej palące problemy na horyzoncie. Inflacja, czyli trwały wzrost cen, prowadzi oczywiście do spadku siły nabywczej pieniądza. Może to negatywnie wpłynąć na popyt na wiele produktów – w tym tych sprzedawanych online. Z drugiej strony, recesja to okres spowolnienia gospodarczego charakteryzujący się spadkiem produktu krajowego brutto (PKB) i wysokim bezrobociem.

3 największe wyzwania dla branży e-commerce w czasie recesji i inflacji w Europie:

 • obniżenie wydatków konsumpcyjnych,
 • rosnąca konkurencja
 • wzrost kosztów prowadzenia działalności.

Wpływ inflacji i recesji na e-commerce jest złożony. Wpływa na każdy aspekt funkcjonowania firmy: od ustalania cen, przez ofertę produktową aż po obsługę klienta. Istnieje jednak również kilka możliwości rozwoju, w tym handel transgraniczny.

Cross-border – największa szansa dla sklepów internetowych

Handel transgraniczny (en. cross-border) jest jedną z najbardziej obiecujących możliwości dla e-sklepów. Koncentracja sprzedaży i marketingu na rynkach zagranicznych może pomóc nieco zneutralizować spadek sprzedaży dostrzegalny w Polsce. Dzięki temu Twoja firma będzie mogła choć częściowo uchronić się przed zagrożeniami wynikającymi z recesji.

Może on pomóc Twojej firmie w dywersyfikacji bazy klientów, co jest szczególnie ważne dla sklepów internetowych. W ten sposób mogą one dotrzeć do nowych segmentów klientów poprzez wchodzenie na nowe rynki i zmniejszenie zależności od sprzedaży krajowej.

Podkreślmy również, że handel transgraniczny jest dzisiaj dużo łatwiejszy niż jeszcze kilka lat temu, przede wszystkim dzięki platformom e-commerce i marketplace. Te rozwiązania umożliwiają kontakt z klientami na całym świecie i wygodne formy płatności. Ogólnie rzecz biorąc, handel transgraniczny stanowi ogromną szansę dla sklepów internetowych, które chcą złagodzić negatywny wpływ inflacji i recesji w Polsce. Dzięki odpowiedniej strategii i podejściu, możesz rozwijać swoją działalność, przyciągać nowych klientów i w końcu osiągnąć konkurencyjność na globalnym rynku e-commerce.

Strategia sukcesu e-commerce w 2023 roku

Branża e-commerce rozwijała się w ostatnich latach bardzo dynamicznie, będąc jednym z najbardziej znaczących rynków w dzisiejszej globalnej gospodarce. Jednak w 2023 roku biznes e-commerce bez wątpienia stanie przed różnymi wyzwaniami, w tym wyższą inflacją. Firmy muszą znaleźć sposób, aby dostosować się do tego zmieniającego się środowiska.

Sklepy internetowe powinny skupić się na nowych możliwościach (np. rynki zagraniczne) i innowacyjnych rozwiązaniach problemów związanych z inflacją (np. zróżnicowanie oferty produktowej i strategii cenowych). Dodatkowo nie możesz zapominać o swojej obecności w Internecie (kluczowe elementy to performance marketing i doskonała obsługa klienta), aby zapewnić swoim klientom jak najlepsze doświadczenia zakupowe. 

Ponadto, mając dostęp do wiedzy z innego kraju lub regionu, przedsiębiorstwa mogą produkować i oferować towary, które lepiej spełniają wymagania klientów na rynku globalnym.

Podsumowując, najważniejszym czynnikiem dla Twojej firmy e-commerce jest ta kluczowa zdolność do wdrażania innowacji i adaptacji w stale zmieniających się warunkach rynkowych. Obejmuje to wdrażanie nowych technologii, poprawę doświadczeń konsumentów oraz ekspansję na rynki zagraniczne.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: