Co możesz zyskać korzystając z React?

27.05.2022 Angelika Siczek
co-mozesz-zyskac-korzystajac-z-react

Odpowiednia interakcja jest w obecnych, zaawansowanych technologicznie realiach wyjątkowo istotną kwestią. O interakcji w sieci możemy mówić wówczas, kiedy użytkownik wejdzie na tę czy inną stronę internetową lub skorzysta z danej aplikacji korzystając z odpowiedniego interfejsu. Takie interfejsy funkcjonują w relacji z portalami internetowymi, aplikacjami mobilnymi, a także urządzeniami, z których korzystamy na co dzień. Tytułowy react w kontekście wspomnianych portali czy aplikacji pełni dość istotną rolę jako biblioteka języka JavaScript. Bez tego atrybutu zbudowanie wspomnianych interfejsów nie byłoby możliwe. Zobaczmy, w czym jeszcze może pomóc nam react?

React.js – co to jest?

React.js jako biblioteka pojawiła się w technologicznym krajobrazie dzięki specjaliście pracującemu w Facebook`u. Niejaki Jordan Walke dostrzegł potrzebę uproszczenia procesu budowania interfejsu, przy zagwarantowaniu użytkowników najwyższego komfortu podczas użytkowania aplikacji.

Wprawdzie pierwotnie react miał służyć wyłącznie wewnętrznym potrzebom firmy, to w rezultacie jego możliwości były na tyle duże, że zastosowano go na samym portalu, który zaczął się rozwijać w niezwykłym tempie i wymagał zastosowania odpowiednich rozwiązań. React.js doskonale się do tego nadawał i umożliwiał budowanie dynamicznych interfejsów przy zachowaniu funkcjonalności. Z czasem Facebook udostępnił bibliotekę react.js jako otwarte źródło (open source), a zainteresowanie nim stale rośnie, coraz chętniej sięgają po niego kolejni programiści, którzy dostrzegają potencjał tego rozwiązania oraz jego innowacyjność w zakresie tworzenia interfejsów.

Możliwości, jakie daje react.js

Uzupełniające właściwości react.js w odniesieniu do języka programowania JavaScript pozwalają na uzupełnianie kodu o elementy języka HTML w bezpośredni sposób. Do czego to prowadzi? React pozwala na znaczne uproszczenie kodu, a także jego wyraźne skrócenie. Bardziej przejrzysty, krótszy kod to wyjątkowa wartość, do której dąży się przy każdym projekcie. Właśnie ta własność sprawia, że react jest tak cenny i coraz popularniejszy wśród twórców najbardziej zaawansowanych, stale aktualizowanych, często wymagających wprowadzania zmian aplikacji webowych. Jest to więc narzędzie, które bardzo przyspiesza prace nad aplikacją, jest wyjątkowo elastyczne, a także responsywne. Co więcej, prostota tego rozwiązania pozwala na pracę z nim nawet początkującym programistom, a ponieważ jest to narzędzie open source jest stale rozwijane przez dużą społeczność.

Potentaci korzystają z react.js

Aplikacje webowe coraz częściej budowane są w oparciu o react`a. Z czego to wynika? Takie platformy jak Netflix czy PayPal są niezwykle intuicyjne, wydają się lekkie, proste w użyciu, nawet pierwsze wejście do Netflixa sprawia wrażenie jakbyśmy już tam byli i znali każdy detal działania aplikacji i to niezależnie od urządzenia, na którym jest on użytkowany. Interfejsy react`a wyróżniają się właśnie wspomnianą prostotą, lekkością, intuicyjnością, wszelkie dane wyświetlane są szybko, co ułatwia i uprzyjemnia korzystanie z tej czy innej aplikacji.

Zobacz co zyskasz korzystając z react.js

Popularność, jaką zyskuje react wśród programistów jest uzasadniona. Biblioteka zaskakuje do dziś szeregiem zalet, dzięki którym tworzone aplikacje się wyróżniają. Zdecydowanie wartą zauważenia korzyścią react`a jest szybkość jego implementacji. Nie ma ona sobie w zasadzie równych, i trudno nie zauważyć także tego, że react daje szansę na tworzenie wyjątkowo dynamicznych interfejsów. Na co przekładają się te możliwości? Np. na to, że aktualizacje stron przeprowadzane są natychmiast, w czasie rzeczywistym, co więcej użytkownicy widzą te zmiany na bieżąco. Dla programistów takie działanie to również korzyść. Z react`em mogą oni realizować swoją pracę z obiektami interfejsu znacznie szybciej, co będzie miało przełożenie na całą wydajność. Jak udało się osiągnąć taki efekt? Za całym „zamieszaniem” stoi tzw. Virtual DOM. Jest to abstrakcyjna kopia, z której korzysta biblioteka react.js i jest ona odpowiedzialna za aktualizacje nawet najmniejszych zmian, co więcej te modyfikacje nie mają wpływu na inne części całego interfejsu.

Warto jeszcze raz wspomnieć o bardzo cennej właściwości, jaką jest optymalizacja czasu, który poświęcają programiści podczas swoich prac. Dużą rolę odgrywa tu budowa komponentowa, która umożliwia ponowne użycie elementów na różnych poziomach. Prowadzi to większej wydajności pracy programisty, i ma wpływ na sprawniejsze zarządzanie aplikacjami. Proces budowy aplikacji jest prostszy w porównaniu z innymi rozwiązaniami, dlatego że używane komponenty są izolowane, co oznacza że konkretna zmiana nie powoduje innych zmian.

Zwrócić uwagę należy także na jednokierunkowość przepływu danych. To właśnie ta cecha sprawia, że kod jest stabilny, co jest bardzo istotne podczas tworzenia różnego rodzaju aplikacji.

Biblioteka React.js to zbiór, który poddawany jest stałym aktualizacjom, jest rozwijany przez okazałą społeczność. Nie ma więc obaw, że stanie ona w miejscu. React.js to prosta w obsłudze biblioteka, która nie wymaga zaawansowanej wiedzy programistycznej. To rozwiązanie dla wszystkich, a w razie problemów warto skorzystać z szeroko dostępnych porad na specjalistycznych forach.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: