Co to jest AWS i czy musisz z niego korzystać?

21.01.2022 Kornel Kosoń
co to jest aws i czy musisz z niego korzystać, Amazon Web Services

AWS to już największa i najpopularniejsza chmura na świecie. Wynika to przede wszystkim z olbrzymiej ilości możliwości, które oferuje. Równocześnie usługi w chmurze od Amazona są bardziej rozbudowane w stosunku do konkurencji. Pozwala to lepiej skonfigurować zestaw usług, z których będzie się regularnie korzystać, ponadto AWS daje dostęp do wielu gotowych rozwiązań. Znacznie łatwiej można w ten sposób rozwiązać, choćby typowe problemy, które mogą pojawić się podczas użytkowania chmury. 

Korzystać można z gotowych rozwiązań między innymi w obszarze:

 • bazy danych,
 • pamięci masowej, 
 • sieci dostarczania treści. 

Jak wyceniane są usługi w AWS?

Niewątpliwym atutem Amazon Web Services jest to, że płaci się tylko za wykorzystywane usługi. Natomiast ustalenie konkretnej sumy, którą trzeba będzie zapłacić, może być skomplikowane. Powód jest prosty – w AWS, ceny dla każdej usługi dzielone są na różne kategorie. Zatem zanim zacznie się korzystać z wybranego zakresu usług, powinno się przeprowadzić wycenę. Przeznaczone jest to do tego specjalne narzędzie w postaci kalkulatora AWS. W ten sposób będzie można ustalić dokładny koszt skorzystania z wybranych z usług. Należy brać też pod uwagę, że opłacalność korzystania z AWS zależy od tego, czego oczekuje się od oprogramowania chmury. To rozwiązanie, które sprawdzi się, gdy chce się skorzystać z łatwej i szybkiej konfiguracji sieci. Zarezerwowane instancje są tańsze, więc można w ten sposób nieco zaoszczędzić (zobowiązujemy się płacić za nie przez minimum 1 rok bez możliwości odwołania).

Usługi w chmurze ogólnego przeznaczenia

Podstawową usługą dostępną w AWS jest Elastic Compute Cloud. To chmura ogólnego przeznaczenia, która pozwala na korzystanie z serwerów EC2. Nazywamy są one instancjami. Pozwalają na ustawienie różnych konfiguracji, co pozwala wykorzystać różne typy EC2. W ten sposób można dopasować konkretne rozwiązania do różnych problemów. 

Równocześnie zaletą AWS jest to, że:

 • nie trzeba wynajmować serwerów na długi czas,
 • można wdrażać instancje EC2 lokalnie,
 • zapewnia automatyczne skalowanie EC2 (po wcześniejszym skonfigurowaniu).

Usługi AWS zapewniają sporą elastyczność. Bez problemu wydajność można zwiększyć, gdy ruch jest większy, a równocześnie bezpiecznie ją ograniczyć, gdy jest mniejszy. 

Co AWS oferuje w zakresie hostingu danych?

Decydując się na usługi AWS, można wybierać z trzech podstawowych wersji przechowywania danych. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest Elastic Block Storage, który jest domyślną opcją w instancjach EC2. Ich przeznaczeniem jest bycie twardymi dyskami w chmurze. Oferują możliwość przenoszenia ich między różnymi instancjami. Natomiast Simple Storage Service, przeznaczony jest do przechowywania pojedynczych plików. Jego zaletą jest to, że ceny za przechowywanie większej ilości danych, są mniejsze. Najdroższym rozwiązaniem jest Elastic File System. To skalowalny serwer NAS w chmurze, zapewniający  możliwość podłączenia do wielu serwerów na raz. To opcja, która powinna być wykorzystywana, gdy jest naprawdę potrzebna. Wynika to nie tylko z kosztów, ale również z tego, że EFS jest wolniejszy.

Co AWS oferuje przy równoważeniu obciążenia (load-balancing)?

Dla zabezpieczenia wydajności sieci wykorzystywać można wiele serwerów. W AWS systemy równoważenia obciążenia pozwalają wyrównać ruch pomiędzy różnymi instancjami. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że konfiguracja serwerów nie jest trudna. 

Wycena usługi systemów równoważenia ruchu opiera się na obliczaniu opłat od:

 • nowych połączeń,
 • aktywnych połączeń,
 • przetworzonych GB,
 • przeglądów ustalonych reguł. 

Opłaty są naliczane co godzinę. Do obliczenia kosztów brany jest pod uwagę każdy zasób, który został wykorzystany.

Relacyjna baza danych od AWS

Amazon oferuje również możliwość korzystania z usług relacyjnej bazy danych. Zaletą tego rozwiązania dostępnego w AWS jest to, że są one łatwe do skalowania. Wynika to z dostępu do systemów równoważenia obciążenia, a także obsługi replik do odczytów. 

RDS pozwala obsłużyć różne typy baz danych, co obejmuje między innymi:

 • MySQL,
 • PostgreSQL,
 • Aurora, czyli bazę od Amazon. 

Decydując się na bazę danych w wersji Aurora, można liczyć na większą szybkość. Dodatkowo oferuje kompatybilność z MySQL i PostgreSQL.

Sieć dostarczania treści w Amazon

AWS to dostęp także do CDN. Usługa nazwana Cloudfront to rozwiązanie, które sprawdzi się, gdy trzeba dostarczać dużo statycznej zawartości dla wielu użytkowników. Wykorzystując sieci dostarczania treści od Amazon, można zmniejszyć koszt dostarczania treści w stosunku do EC2. Co istotne, dane przesyłane z S3 do Cloudfront nie wymagają uiszczania dodatkowych opłat.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: