Co to jest PHP? Plusy i minusy

08.02.2022 Kornel Kosoń
programista pisze na klawiaturze

Język programowania ma dwie twarze. Z jednej strony od wielu lat wykorzystywany jest w budowaniu stron internetowych, z drugiej jednak jest obiektem żartów programistów. Laikowi trudno stwierdzić, czy jest to poważne i powszechne narzędzie pracy, czy też nielubiany i nieużywany język skryptowy. Wielu z Was pewnie zadaje sobie pytanie – php co to jest? Jakie posiada zalety i wady? Sprawdź!

PHP – co to jest?

PHP jest skryptowym językiem programowania. Rozprowadzany na otwartej licencji stał się szybko popularnym narzędziem wykorzystywanym do budowy stron internetowych. Większość języków jest kompilowana do postaci komputerowej  – inaczej jest w przypadku PHP, który jest interpretowany przez inny program, wykonujący zapisany kod.

Język programowania PHP jest też językiem skryptowym. Służy zatem do tworzenia skryptów łączących różne systemy i aplikacje. Skrypt php pozwala uzupełniać potrzebne informacje i dostosowywać stronę internetową do działań internauty.

Warto zaznaczyć także, że PHP działa po stronie serwera. Co to oznacza? Zapytanie z Twojego komputera zostaje wysłane na serwer. Wstawki PHP, wplecione w kod HTML, są interpretowane i zastępowane wynikiem wykonania tej operacji. Dopiero wtedy kod jest wysyłany na Twój komputer. Dlatego sprawdzając kod strony, nie znajdziesz w nim żadnych skryptów PHP.

Mówiąc zatem skrótowo, to skryptowy język programowania, działający po stronie serwera, służący do integracji złożonych systemów oraz komunikacji pomiędzy poszczególnymi elementami strony internetowej.

Mocne strony języka PHP

Niemal 80% wszystkich stron internetowych posiada jakieś elementy napisane w języku PHP. Tak duża popularność musi wynikać z konkretnych korzyści, jakie daje to rozwiązanie. Przepisywanie kodu źródłowego PHP i jego edytowanie może jednak nie należeć do najprostszych. Jakie zalety PHP mają tu największe znaczenie?

Oszczędności

Główną zaletą PHP jest to, że jest on na otwartej licencji. Oznacza to, że nie tylko jego użytkowanie jest darmowe, ale także liczne biblioteki i frameworki. Zarówno w zastosowaniu prywatnym, jak i komercyjnym. Wykorzystywanie PHP na swojej stronie oznacza często duże oszczędności na zakupie oprogramowania i wprowadzania nowych funkcji do swojej strony.

Język wspierany jest również przez międzynarodową społeczność, która stale go ulepsza oraz pomaga znajdować ciekawe rozwiązania.

Bezpieczeństwo

Aktualnie PHP jest jednym z najbardziej bezpiecznych języków skryptowych. Ciągły rozwój doprowadził do wprowadzenia zabezpieczeń przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Dlatego dziś skrypty pisane w tym języku programowania uważane są za jedne z najbezpieczniejszych pod warunkiem świadomego pisania.

Nie zawsze tak było. Pierwsze ogólnodostępne wersje PHP były stosunkowo łatwe do zhackowania. Dlatego też do tego języka przylgnęły stereotypy mówiące, jak bardzo jest on niebezpieczny. Warto korzystać z aktualnych wersji PHP, aby uniknąć wirusów na swojej witrynie.

Wydajność

Strony wykorzystujące PHP otwierają się często dużo szybciej, niż te oparte o inne języki programowania. Dodatkowo język ten działa na każdej platformie. Doskonale sprawdza się w roli integratora innych języków oraz różnych silników baz danych.

Łatwa składnia

Zaletą, która wpływa na popularność języka PHP, jest jego prosta składnia. Łatwo można nauczyć się tworzenia własnych skryptów, dzięki czemu większa liczba użytkowników z niego korzysta. Prostota dla początkujących łączy się także z dostępem do wielu zaawansowanych funkcji, które wykorzystują zawodowi programiści.

Obiektowość

Język PHP jest obiektowy, to znaczy, że pracuje na obiektach. Jest to ogromne ułatwienie przy pisaniu bardziej skomplikowanych skryptów. Doceniają ją szczególnie bardziej zaawansowani programiści.

Słabe strony języka PHP

Obok zalet, język programowania PHP posiada także pewne wady. Należą do nich:

 • Duża zmienność nazw wbudowanych metod. Różnice między starszymi i nowszymi wersjami mogą często wprowadzać błędy w skryptach, a także są problemem dla programistów.

 • PHP nie wspiera programistów i każdy może stosować dowolny układ kodu. Zły styl kodowania wpływa na słabą czytelność napisanych skryptów.

 • Efekt końcowy można uzyskać na wiele bardzo różnych sposób. Oznacza to konieczność testowania i optymalizacji wielu rozwiązań.

 • Opinia o języku. Dla wielu osób może to być mocno zniechęcające. Język PHP nie należy do lubianych rozwiązań i jest obiektem częstych żartów.

Jak widać po popularności tego języka w internecie, pozytywy znacząco przewyższają wyżej wymienione wady. Choć powstaje wiele konkurencyjnych języków programowania skryptowego, PHP jeszcze długo będzie wykorzystywany przy tworzeniu stron internetowych.

Język programowania PHP – czy warto?

Oprogramowanie na licencji Open Source jest w pełni otwarte. Oznacza to, że społeczność może wprowadzać do niego ciągłe zmiany i poprawki. Z tego powodu język PHP i kod PHP cały czas się zmienia. Jednocześnie jest bardzo popularny i wykorzystywany zarówno na niewielkich stronach, jak i w dużych sklepach internetowych. Z pewnością jeszcze długo pozostanie z nami.

Jest to dobre rozwiązanie dla osób tworzących własne strony internetowe. PHP jest prosty oraz dostarcza wsparcie innych użytkowników w zakresie gotowych rozwiązań. Zawsze można dołączyć do już istniejącej społeczności php na różnego rodzaju forach i grupach, które mają setki tysięcy aktywnych użytkowników. Jednocześnie jest też całkowicie darmowy. Oznacza to wysoką funkcjonalność przy niewielkich kosztach.

W Global4Net jednym z języków, których używamy, jest właśnie PHP. Sprawdź naszą zakładkę Kariery i zobacz, jakie oferty przygotowaliśmy!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: