Czy integracja z ERP to już konieczność?

11.10.2022 Angelika Siczek
uścisk dłoni człowieka i robota

Dzisiaj firmy, które chcą wyprzedzić konkurencję i zyskać zaangażowanie odbiorców, muszą dostarczać obsługę klienta i UX najwyższej jakości. Co to ma wspólnego z ERP? Te systemy pomagają Twojej firmie zarządzać, a nawet automatyzować kluczowe procesy biznesowe. W rezultacie Twoja firma działa skuteczniej i może lepiej obsługiwać swoich klientów. W tym wpisie wyjaśnimy, do czego służy system ERP i dlaczego go potrzebujesz. Pokażemy też, jak pomocna jest jego integracja z innymi systemami w Twojej firmie.

Czym jest ERP?

Każda firma musi wykonywać dziesiątki procesów, aby działać należycie i skutecznie konkurować na rynku. Chodzi m.in. o:

 • prowadzenie księgowości,
 • realizację zamówień,
 • zarządzanie projektami i ryzykiem,
 • zapewnianie jakości i zgodności,
 • zarządzanie zasobami ludzkimi, 
 • zarządzanie łańcuchami dostaw i logistyką.

 

Oczywiście każdą z tych rzeczy można robić ręcznie (i działa tak wiele firm), ale ogólnie rzecz biorąc, lepiej jest je automatyzować przy pomocy odpowiednich narzędzi. Tutaj zaczyna się rola oprogramowania ERP. Ten skrót oznacza enterprise resource planning – to złożone systemy, które umożliwiają prowadzenie procesów biznesowych, przede wszystkim po to by zadowolić klientów. Aby taki system spełniał swoje zadanie, musi być zintegrowany z innymi narzędziami, z których korzystasz – przede wszystkim CRM, ale również platformą e-commerce i innymi rozwiązaniami, które wpływają na obsługę klienta.

Do czego służy system ERP?

To zależy od wielkości Twojej firmy i Twoich oczekiwań, ale jeśli prowadzisz średniej wielkości biznes, odpowiedź brzmi tak. Dzięki dobrze zaprojektowanemu rozwiązaniu ERP, możesz wyeliminować błędy i zwiększyć efektywność realizowanych działań. Ponieważ wszystko jest ze sobą połączone, różne działy w firmie mogą zsynchronizować pracę i w ten sposób dostarczać lepsze rezultaty.

Kolejna ważna kwestia to raportowanie – mając zaawansowany system ERP, zyskujesz dostęp do modułu analitycznego, który pozwala uzyskać pogłębiony wgląd we wszystko, co dzieje się w Twojej firmie. W ten sposób szybko możesz wyłapać potencjalne problemy lub słabe punkty.

ERP to system, który sprawdzi się w Twojej firmie. Jednak, aby to oprogramowanie spełniało swoją rolę, musisz zadbać o kilka elementów. Po pierwsze, system musi być dopasowany do potrzeb firmy, a to wymaga czasu i doświadczenia. Wdrożenie ERP może zająć kilka tygodni, ponieważ ten system musi być w pełni zintegrowany z Twoimi narzędziami i procesami. Dlaczego ta kwestia jest tak ważna?

Dlaczego potrzebujesz integracji z ERP?

Rolą integracji jest połączenie systemu ERP z innymi narzędziami, aplikacjami i źródłami danych, z których korzysta Twoja firma. Bez tych integracji nie uzyskasz pełnego oglądu firmy, a to może być przyczyną wielu złych decyzji. Jest to szczególnie istotne w firmach, które od dawna działają na rynku, ponieważ często mają oprogramowanie zarówno lokalne, jak i chmurowe.

Brak integracji między ERP i innymi systemami oznacza, że wszystkie potrzebne dane musisz przenosić ręcznie, co mija się z celem posiadania takiego systemu. Posłużmy się przykładem – prowadzisz sklep internetowy i właśnie spłynęło nowe zamówienie. Jeśli system ERP nie byłby zintegrowany z platformą e-commerce, musiałbyś ręcznie przekopiować informację o zamówieniu do systemu. Przy kilkuset takich zamówieniach miesięcznie, byłaby to strata czasu i zbędna komplikacja. To samo tyczy się systemu WMS – magazyn musi być na bieżąco informowany o nowych zamówieniach, aby działać sprawnie.

Podkreślamy, że brak stałej komunikacji między ERP a innymi systemami może skutkować opóźnieniami, które zawsze są szkodliwe. W ten sposób nigdy nie będziesz w stanie zwiększyć produktywności firmy, a przecież taki był pierwotny cel. Innymi słowy, jeśli chcesz wdrożyć system ERP, musisz zadbać o pełną jego integrację z oprogramowaniem i źródłami danych, z których korzystasz. W innym wypadku taka inwestycja nie ma sensu.

Czy potrzebujesz wsparcia z integracją ERP z innymi narzędziami? Chętnie Cię w tym wspomożemy! Global4Net ma doświadczenie w integrowaniu różnych narzędzi tak, aby bezproblemowo współdziałały, dotyczy to także ERP i WMS. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: