Czy warto używać rozgrzewania cache?

16.07.2019 Angelika Siczek

Czym jest rozgrzewanie cache? To proces ocieplania pamięci podręcznej, który stosują deweloperzy do poprawienia wydajności strony internetowej.

Wiele stron mocno polega na pamięci podręcznej. Jest to system przechowujący części strony internetowej w pamięci masowej o wysokiej wydajności. Robi się to po to, by uniknąć wczytywania informacji z systemów o słabej wydajności lub z części systemów o gorszej przepustowości.

Pliki cache są obecne w wielu miejscach podczas konfigurowania strony. Można je znaleźć między innymi w procesorach, wbudowane w bazę danych, a także w aplikacjach takich, jak Redis lub Memcached.

rozgrzewanie cache

Jak rozgrzewać cache z Varnish Cache?

W celu przechowywania danych w Varnish Cache, musi on nawiązać połączenie z głównym serwerem. Za każdym razem, gdy TTL (time-to-live – okres ważności pakietu danych) wygaśnie Varnish go usunie. Aby ponowić przechowywanie pakietu danych w swojej pamięci, musi nastąpić kolejna odpowiedź na zapytanie serwera głównego w celu przejęcia danych.

Jak rozgrzewanie cache działa w praktyce?

W praktyce rozgrzewanie cache oznacza to, że od czasu do czasu Twoje pakiety danych będą ładować się krócej z powodu przeterminowania danych. Nastąpi ponowne zapytanie o ich pobranie do serwera głównego. Jednak ta spowolniona reakcja dotyczy tylko pierwszego użytkownika, reszta otrzyma pakiet prosto z Varnisha.

Rozgrzewanie Varnish Cache to technika, która wyklucza takie sytuacje, przez własnoręczne inicjowanie tych połączeń. Dokonujesz serii  zapytań do swojego serwera o pakiety danych i bierzesz na siebie pierwsze powolne ładowanie, które przyspieszy użytkownikom korzystanie ze strony.

Jednak ciągłe  ręczne rozgrzewanie cache to nieciekawe zajęcie. Nie będziesz chyba przesiadywać na swojej stronie i klikać w każdą podstronę?

Jakie są dostępne narzędzia do rozgrzewania cache?

W internecie jest wiele dostępnych narzędzi do rozgrzewania cache. Doskonałym jest WGET. Posiada on komendę rekurencyjności, co oznacza, że możesz wskazać dowolne miejsce na swojej stronie i kazać pobrać z niej zawartość. Później przeskanuje on HTML strony w poszukiwaniu każdego hiperlinka, który pozostał i jego również pobierze.

Jakie są zalety rozgrzewania cache?

Możesz przygotować swoje strony przez rozgrzewanie cache na przyjście odwiedzających. W ten sposób użytkownicy będą korzystać z szybkiego ładowania i nie będą blokować twojego głównego serwera. Zwiększy się wskaźnik UX oraz ochrona infrastruktury backendu.

Jakie są wady rozgrzewania cache?

Cache w praktyce nie pokryje nigdy całości ruchu sieciowego, na który będziesz narażony. Użytkownicy będą korzystać przede wszystkim ze strony głównej, częściej niż na przykład z podstrony dotyczącej ochrony prywatności. Nie będziesz mieć więc wystarczająco dużego cache, aby pokryć całość danych witryny.

Jeśli skorzystasz z programu rozgrzewającego cache, zacznie on od Twojej strony głównej, a później przez linki w HTML przejdzie dalej, bez większego logicznego porządku. Biorąc pod uwagę ograniczenia pamięci Varnish Cache, oznacza to, że wyczerpie on zasobność serwera zastępczego, zanim przeskanuje całą stronę. Zacznie nadpisywać mniej potrzebne dalsze podstrony na plikach cache stron, na których zależy Ci bardziej – tych zeskanowanych na początku. To z powrotem spowalnia działanie strony.

Później, musisz pomyśleć nad dystrybucją plików cache. Jeśli rozgrzejesz pliki znajdujące się w sieci CDN (Content Delivery Network), który PoP (Point od Presence) wybierze Twój skrypt rozgrzewający? Jeśli uruchomisz rozgrzewanie cache z lokalizacji centralnej, to połączysz się z geograficznie najbliższym serwerem optymalnym dla siebie. Wtedy rozgrzewasz pakiety danych tylko dla jednej lokalizacji.

I w końcu musisz zastanowić się nad konfiguracją plików cache. Jak skonfigurujesz je dla użytkowników z innych krajów czy różnych rodzajów przeglądarek?

Musisz również wziąć pod uwagę swój plik vcl_hash. Jeśli posiadasz różne wersje strony dla różnych urządzeń mobilnych, musisz skonfigurować pełzacza tak, aby zajął się cache dla wszystkich rodzajów urządzeń po równo lub wedle preferencji. Podobnie należy się zastanowić się nad różnymi wersjami językowymi.

Czy rozgrzewanie cache się opłaca?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy zastanowić się nad następującymi kwestiami:

 1. Jakie są najważniejsze pakiety danych do posiadania w cache?

 2. Jakiej wielkości jest pamięć cache?

 3. Jeśli cache dystrybuowane są w CDN, które są najważniejsze?

 4. Czy muszę znać opcje konfiguracji cache?

Najszybszą odpowiedzią będzie, że przysparza to więcej kłopotu niż pożytku. Rozgrzewanie cache w naturalnym środowisku nieznacznie pogorszy osiągi strony w czasie odświeżania strony. Jednak to najlepszy sposób rozgrzewania cache, bo nie musisz martwić się przyznawanie im pierwszeństwa czy ich konfigurację. Cache dopasuje się do ruchu sieciowego występującego na Twojej stronie naturalnie i sam ustali priorytety. Jeśli jednak jest to rozwiązanie, na które mimo wszystko chcesz się zdecydować, najlepiej będzie, jeśli zapoznasz się najpierw z przewodnikami technicznymi stworzonymi przez profesjonalistów lub społeczności ekspertów. Istnieją również fora, które z pewnością w tym zakresie chętnie pomogą.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: