Czym charakteryzuje się dobra platforma e-learningowa?

29.10.2020 Angelika Siczek
dziewczynka korzystająca z platformy e-learningowej

Wiedza nigdy nie była tak osiągalna, jak dziś. Dzieje się tak za sprawą dostępnych technologii. Jedną z nich jest możliwość edukacji online. Model e-learningu sam wyznacza tempo, w którym zwiększa poziom edukacji. Stworzył zupełnie nową dynamikę nauki, docenianą przez coraz większe grono użytkowników. Zamiast kuć niepotrzebne materiały w dusznym pomieszczeniu, oferuje wybór. Sam decydujesz więc, czego chcesz się nauczyć, kiedy i gdzie. Poza tym możesz to zrobić niemalże za darmo, a nie kosztem wstrzymania kariery czy życia prywatnego.

Analizując popularne oferty na kształcenie na odległość, można zastanawiać się co sprawia, że odnoszą tak duży sukces i co jest czynnikiem przechylającym szalę w kierunku konkretnego wyboru? Kursy w prestiżowych uczelniach, a może zestaw funkcji platformy e-learningowej? Sprawdź, czym naprawdę charakteryzuje się dobra platforma do nauki online!

Trendy w edukacji online

Przez globalną blokadą spowodowaną COVID-19, eksperci prognozują, że globalny rynek edukacji online wzrośnie do 325 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 5 lat. Przyczyną jest wysoki popyt na tanie usługi edukacyjne z elastycznymi programami nauczania oraz stale rosnące zapotrzebowanie na szkolenia korporacyjne. Na razie pandemia zmusiła już branżę szkolnictwa wyższego o wartości 600 miliardów dolarów do przeniesienia się do świata online. Jednak to nie koniec.

Wraz z rozprzestrzenianiem się pandemii na całym świecie, nowe trendy w edukacji online mogą wpłynąć na przyszłą sytuację. Nawet najbardziej konserwatywne instytucje edukacyjne rozpoczęły transformację w kierunku cyfryzacji, co sprzyjało rozwojowi innowacji. Oprócz tego rosną nowe sojusze między firmami IT, organizacjami edukacyjnymi i rządami. Ich celem jest rozwój systemów edukacji online i udostępnienie ich wszystkim uczniom.  Efektem ubocznym może być jednak wystąpienie negatywnego wpływu globalnej cyfryzacji – luka w jakości edukacji i dostępie między rozwiniętymi gospodarkami, w których studenci mają więcej możliwości a krajami Trzeciego Świata.

Faktem jest jednak, że to korporacje stają się głównymi użytkownikami modeli edukacji online. Pracownicy 77% firm amerykańskich biorą udział w obozach szkoleniowych organizowanych przez Udemy i Coursera. Użytkownicy korporacyjni wybierają platformy e-learningowe, ponieważ jest to opłacalny i szybki sposób na rozwijanie kompetencji ich własnego personelu. Poza tym kursy wirtualne prawdopodobnie zwiększą retencję wiedzy do 60%. Z kolei 67% firm świadczy usługi edukacyjne dla użytkowników mobilnych. Z jednej strony pomaga to firmom sprostać popytowi. Z drugiej strony daje im przewagę nad rywalami.

Czy to więc dobry moment, aby spróbować sił w tworzeniu kursów e-learningowych? Fakty wskazują na to, że zdecydowanie tak. Trzeba też pamiętać o tym, że nabierają tempa takie trendy, jak umiejętności techniczne, samozarządzanie i efektywność osobista, a to dziedziny z naprawdę sporym potencjałem szkoleniowym.

Podstawowe funkcje platformy e-learningowej

Niezależne platformy recenzujące publikują setki opinii użytkowników na temat ich doświadczeń z kursami online. Większość z nich dotyczy niewystarczającej funkcjonalności platformy, co powoduje, że studenci przerywają naukę. Jakie możliwości są kluczowe dla portali oferujących kursy online? Jak stworzyć serwis e-learningowy z perspektywą na skalowanie?

Wirtualne biura dla użytkowników

Biorąc pod uwagę zakres możliwości, jakie dają internetowe portale edukacyjne, czyli tworzenie i sprzedaż kursów dla nauczycieli oraz zapisy do programów dla uczniów, powinny one zapewnić również realizację w obszarach osobistych, w których wszyscy użytkownicy mogą wykonywać zadania. Po pierwsze, zastanów się, jak użytkownik zarejestruje się na Twoim portalu. Jest kilka opcji preferowanych i nie jest to tylko rejestracja przez e-mail.

Utwórz internetową platformę edukacyjną z uwierzytelnianiem za pośrednictwem portali społecznościowych, a zaoszczędzi to czas i wysiłek użytkowników. Ustawienia i opcje profilu osobistego zależą od typu użytkownika. Wykłady będą wymagały narzędzi do tworzenia i sprzedaży kursów, edytowania programów i zadań, śledzenia postępów uczniów, dodawania wydarzeń, zarządzania i udostępniania dokumentów itp.

Najważniejsze funkcje platformy edukacyjnej online dla kont uczniów to ustawienia profilu i danych osobowych, kursy i ich status (w toku, ukończone, aktywne, nieaktywne itp.), zakupione subskrypcje, dostęp do Centrum pomocy oraz kalendarz.

Interakcja

Interaktywne projektowanie stron internetowych stało się już modnym hasłem. Zawiera różne elementy zachęcające użytkowników do podjęcia określonych działań. Na przykład odwiedzający może skorzystać z funkcji wyszukiwania, udostępnić witrynę w mediach społecznościowych lub wypełnić formularz rejestracyjny. Chodzi o interaktywność, która poprawia komfort przeglądania oraz daje poczucie nowoczesności, które pomoże podjąć decyzję o wybraniu konkretnej firmy. Strony internetowe z kursami online są domyślnie interaktywne, ponieważ oferują odbiorcom większą personalizację.

Użytkownicy wykonują proste i złożone zadania w interaktywnym środowisku platform e-learningowych. Ułatwiają one wyszukiwanie i wybieranie kursów oraz ich komentowanie. Interaktywność powinna być zrozumiała i użyteczna. Na przykład uczniowie mogą w ciągu kilku minut przejść do szukanej strony lub cieszyć się treścią wideo bez przerw. W przeciwnym razie możesz przekształcić potencjał związany z interaktywnością w zagadki i tajemnice.

Opłaty

Świadczenie usług edukacji na odległość ma u podstaw koncepcję komercyjną. Uczniowie porównują kursy online, pobierają program nauczania i dopiero wtedy decydują się zapisać lub otrzymać bezpłatną wersję próbną. To ostatnie jest niezbędne, ponieważ w przeciwieństwie do prawdziwych zakupów, uczniowie nie są w stanie przetestować tego, co kupują. Są jednak pewne rozwiązania takiej zagwozdki. Niektóre platformy, takie jak Coursera, oferują bezpłatną rejestrację na okres próbny, który zwykle trwa do 7 dni. Aby kontynuować naukę, należy zapłacić określoną sumę pieniędzy. Inni, tacy jak Skillsoft, chętnie udostępniają bezpłatne wersje demonstracyjne z tymczasowym dostępem do treści. Bez względu na to, jaki kształt przybierze demo, stwarza ono poczucie zaufania, niezawodności i szacunku. To buduje w użytkownikach przeświadczenie, że mają swobodę wyboru.

Zalew contentu

Platformy edukacyjne online chwalą się liczbą oferowanych kursów. Coursera ma 2400 zajęć online. Udemy bije wszelkie rekordy, oferując 130 000 programów, w przeciwieństwie do Docebo, który zapewnia dostęp tylko do 20 bezpłatnych kursów. Bez względu na to, jak duża lub mała będzie Twoja oferta, musisz upewnić się, że uczniowie łatwo znajdą kurs w Twoim katalogu. Najlepiej, aby po wpisaniu słów kluczowych w pasku wyszukiwania system oferował wyniki pogrupowane według kategorii. Wyszukiwarka wyświetli Ci kilka pasujących kursów, w tym programy dla początkujących i zaawansowane kursy mistrzowskie.

Udemy, bezpośrednio pod wynikami wyszukiwania, pokazuje polecany kurs z podziałem na jego tematy i instruktorów. Aby wyświetlić wszystkie kursy z marketingu cyfrowego, możesz użyć systemu filtrowania i wybrać tylko te z oceną 5 gwiazdek lub czasem trwania ponad 17 godzin. Takie podejście pomaga użytkownikowi nie zgubić się w morzu informacji i podjąć świadomą decyzję.

Panel administratora

Wszystkie typy platform e-learningowych, korporacyjne witryny edukacyjne lub globalni dostawcy usług nauczania na odległość, mają pulpity administracyjne do zarządzania każdym aspektem platformy. Powinny być one wyposażone w funkcje organizowania, zarządzania, monitorowania i raportowania działań na kursie. Jeśli szukasz prostszego sposobu na zbudowanie platformy e-learningowej, dostępne są gotowe narzędzia, takie jak Docebo lub uQualio, które pomogą w zarządzaniu użytkownikami.

Jeśli jesteś bardziej skłonny do zatrudniania profesjonalnych inżynierów, są pewne funkcjonalności, które musisz wziąć pod uwagę. Są nimi zarządzanie i śledzenie kursów, zarządzanie kontami użytkowników, widoczność profilu użytkownika, import rekordów użytkowników, grupowanie użytkowników, łączenie ich profili, statystyki i raporty, powiadomienia, ustawienia administratora i wydarzenia platformowe.

Płatności

Możesz sprzedawać podstawowe kursy za niewielką opłatą lub oferować profesjonalne programy szkoleniowe w ramach składek członkowskich. Tak czy inaczej, proces zakupu powinien przebiegać sprawnie, szybko i bezpiecznie. Gdy użytkownik przechodzi do kasy, chce zobaczyć różne opcje. Od możliwości zapłacenia kartą kredytową lub debetową w różnych systemach płatności, przez PayPal, do alternatywnych serwisów płatności. Twoim zadaniem jest zapewnienie klientom, niezależnie od wybranej przez nich metody, transakcji zrealizowanej natychmiastowo i bez ryzyka oszustwa.

Oprócz tradycyjnych metod Udacity oferuje płatności za pośrednictwem dostawcy Affirm. Coursera umożliwia korzystanie z kart Discover i JCB. Docebo zapewnia darmowe kupony, dzięki którym cena kursu jest bardzo atrakcyjna.

Personalizacja

Tworząc platformę e-learningową, należy pamiętać o bolączkach klientów. Niektóre platformy oferują podstawowe opcje personalizacji, takie jak wybór niestandardowego awatara, metody płatności lub ustawienie preferencji e-mail. Inne, bardziej zaawansowane platformy, pozwalają zsynchronizować kalendarz z terminami kursów, dostosować powiadomienia lub zażądać raportów dotyczących danych uczniów. Niektóre platformy mają rozwiązania niestandardowe, które mogą stać się wyznacznikiem dobrych praktyk. Należą do nich ustawienia strefy czasowej i języka, połączenie profilu z LinkedIn, kalendarz czy śledzenie notatek i podświetlanie aktywności.

Inną stroną dostosowywania jest obsługa wielu języków. Globalnie działające platformy oferują ten sam kurs w różnych językach. Możesz także zademonstrować indywidualne podejście do każdego ucznia, dodając analizy do ich pulpitów nawigacyjnych. Korzystając ze statystyk, uczniowie mogą śledzić swoje postępy i otrzymywać aktualizacje dotyczące przesłanych zadań.

kobieta korzystająca z platformy e-learningowej

E-learning a tradycyjne lekcje

Pomimo zalet edukacji online często brakuje jej aspektu współpracy. Osoby biorące udział w programie muszą same opanować tę wiedzę bez ludzkiego mentora lub rówieśnika. Komunikacja ma kluczowe znaczenie, ponieważ tworzy inspirujące środowisko i zdrową konkurencję. Jest kilka porad na temat tego, jak stworzyć platformę e-learningową, która da wrażenie wykładów na uczelni z przerwami na kawę.

Po pierwsze, materiały powinny być w formie wideo i podcastów z nauczycielem wyjaśniającym temat. Aby pobudzić dyskusję, stwórz fora i wirtualne pokoje, w których studenci kursu mogą zadawać pytania i dzielić się pomysłami. Ponadto ważne jest, aby umożliwić użytkownikom kontakt z mentorem – czaty i komunikatory mogą działać dobrze do pewnego momentu.

Pomoc techniczna i merytoryczna

Na etapie planowania rozwoju platformy e-learningowej zastanów się, jak będziesz wspierać zapytania klientów. Ponieważ Twoja witryna będzie mocno obciążana, potrzebujesz wystarczających zasobów i możliwości, aby sobie z tym poradzić. Coursera, dla przykładu, posiada dobrze zorganizowane Centrum pomocy z tematami zawierającymi odpowiedzi na często zadawane pytania. Jeśli użytkownik ma konkretne zapytanie, może skontaktować się z zespołem przez e-mail. Inne platformy umożliwiają wysyłanie próśb bezpośrednio ze swoich osobistych pulpitów nawigacyjnych.

Interakcje

Filmy, podcasty, prezentacje online, materiały interaktywne – wachlarz materiałów do nauki jest ogromny. Czy Twój portal musi obsługiwać wszystkie te formaty? Prawdopodobnie tak. Najlepiej stworzyć witrynę e-learningową, na której nauczyciele będą mogli przesyłać i udostępniać różne pliki multimedialne oraz zasoby, od plików PDF po bogatsze treści. Należy przewidzieć ograniczenia rozmiaru plików, ich kompatybilności z telefonami komórkowymi i trybem offline oraz opcje ułatwień dostępu, aby przyznać lub ograniczyć dostęp w zależności od roli użytkownika.

Jak stworzyć platformę e-learningową?

Podczas pierwszej rozmowy z analitykami biznesowymi oświadczysz mu, jakie masz wymagania co do systemu e-learningowego. Dalej zostanie zgłębiona specyfika Twojej firmy, a rynek docelowy skrupulatnie przeanalizowany. Na koniec fachowcy przedstawią wymagania, specyfikacje i sugestie techniczne.

W kwestii projektowania UX/UI potrzebne będą wyniki udokumentowane na poprzednim etapie. Pomoże to przewidzieć ruch użytkowników i schematy, które będą podstawą dla przyszłego UX Twojej platformy. Poprzez badania użytkowników i makietę, dopasowany zostanie projekt wizualny do celów biznesowych i potrzeb klientów.

Kiedy wszystkie zasoby są przygotowane do inżynierii, programiści wchodzą do gry. Proces rozwoju w softwarehousach z doświadczeniem jest dobrze ugruntowany, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twoje szacunki budżetowe i terminy zostaną dotrzymane, niezależnie od warunków.

A co ze wsparciem powdrożeniowym? Jeśli chcesz zacząć od MVP (produkt działający, ale przy minimum funkcji), wiele firm developerskich posiada usługi oferujące pomoc i rozwój platformy e-learningową o rozszerzonej funkcjonalności. Świadczone usługi po uruchomieniu obejmą wtedy doradztwo techniczne, ciągły rozwój, ulepszanie interfejsu użytkownika i UX.

Wnisoki

Dostawcy usług edukacyjnych online zrewolucjonizowali sektor edukacji w krótkim czasie. Zdobywanie stopni w różnych naukach i dyscyplinach, czy zwyczajnie samokształcenie stało się o wiele łatwiejsze niż kiedyś. Nawet studenci mogą odnieść sukces w rozwoju kariery i budowaniu marki osobistej. Szkolenia korporacyjne i edukacja personelu nie są już utrapieniem i przykrym obowiązkiem pracodawcy i samego pracownika. Wszystko to dzięki solidnej i bogatej w opcje funkcjonalności stron e-learningowych. Interaktywne projekty, bezpłatne wersje próbne czy nowoczesne opcje płatności to tylko kilka w funkcji, które z pewnością przyciągną klienta. Nie tylko indywidualnego, ale również korporacyjnego. Nauczanie online to rosnący sektor rynku i warto rozważyć otwarcie podobnej działalności albo digitalizację istniejącej, aby rozwijać swój własny biznes!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: