Czym jest composable commerce i dlaczego powinieneś się tym zainteresować?

25.10.2022 Angelika Siczek
koszyk z pudelkami w srodku

Mówi się, że composable commerce (to określenie można oddać, jako komponowany handel) to nowy etap w transformacji cyfrowej. Celem tego rozwiązania jest lepsze przygotowanie do obsługi bardziej wymagających klientów i szybkie odpowiadanie na ich potrzeby.

Czy czegoś takiego nie zapewniają już standardowe platformy e-commerce i towarzyszące im rozwiązania? Czym composable commerce różni się od tego, co oferuje „zwykłe” e-commerce i dlaczego to teraz takie istotne? Po lekturze tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest composable commerce?
 • Kiedy najlepiej się sprawdza?
 • Dlaczego to podejście jest ważne na dzisiejszym rynku?

Przejdźmy zatem do konkretów.

Czym jest composable commerce?

To nowe podejście do prowadzenia działań handlowych online. Composable commerce można łatwo rozwijać, optymalizować, modyfikować i rozszerzać przy pomocy wtyczek i innych rozwiązań. Zamiast korzystać z jednej grupy rozwiązań, composable commerce wykorzystuje funkcjonalność tzw. mikroserwisów (lub mikrousług), które współpracują ze sobą. Te mikroserwisy są często określane jako PBC – packed business capabilities. Są tak dobrane i połączone ze sobą, aby zapewniać jak najlepsze funkcjonowanie Twojego sklepu.

Zamiast korzystać z tradycyjnych platform e-commerce, które oferują tylko częściową elastyczność, composable commerce oferuje zdecentralizowane i elastyczne rozwiązanie, które dzięki wspomnianym mikroserwisom tworzyć płynnie działające rozwiązanie headless. 

Najważniejsze zasady composable commerce to:

 • Podejście biznesowe – CC umożliwia użytkownikom większy wpływ na rozwój online bez konieczności opierania się na dziale IT.
 • Elastyczna architektura – zdecentralizowana infrastruktura ułatwia wdrażanie nowych rozwiązań i zapewnia unikalne doświadczenia we wszystkich kanałach.
 • Otwarty ekosystem – CC daje wolność wyboru, jeśli chodzi o dobór i łączenie ze sobą różnych technologii, tworząc w ten sposób bardziej zaawansowane i spersonalizowane rozwiązania e-commerce.

Composable commerce wykorzystuje nowoczesne rozwiązania, takie jak architektura MACH i JAMstack, aby odpowiadać na zmieniające się potrzeby branży e-handlu.

Dlaczego architektura MACH jest istotna w podejściu CC?

Technologia MACH jest ważna, ponieważ zawiera w sobie wszystko to, co jest kluczowe w podejściu CC. MACH to skrót, który obejmuje mikrousługi, API, chmurę i headless:

 • Mikrousługi to samodzielne funkcje biznesowe, które mogą być rozwijane i zarządzane niezależnie od siebie.
 • API – to protokół, który umożliwia łączenie wielu mikro usług w jeden produkt (który nadal może być swobodnie rozwijany).
 • Chmurarozwiązania chmurowe umożliwiają przechowywanie danych i zasobów firmy, dając w ten sposób dostęp do elastycznego skalowania biznesu.
 • Headless – to rozwiązanie, które zakłada, że dwa główne komponenty każdego produktu cyfrowego – frontend i backend – działają niezależnie od siebie, co również daje większą swobodę działania.

Architektura MACH wzbogaca CC korzyściami płynącymi z architektury Agile, która z kolei umożliwia szybszą publikację wersji MVP produktów cyfrowych, co zmniejsza ryzyko potencjalnych problemów. Architektura MACH ulepsza i automatyzuje stosowane przez Ciebie rozwiązania i ułatwia personalizację na skalę, która jest nieosiągalna dla tradycyjnych technologii.

Wiesz już, czym CC różni się od standardowych platform e-commerce. Zastanówmy się teraz, kiedy warto z tego korzystać?

Kiedy warto wykorzystać composable commerce?

To w dużej mierze zależy od tego, na jakim etapie transformacji cyfrowej się znajdujesz. Bardziej scentralizowane rozwiązania, takie jak platformy e-commerce, dostarczają podstawowe działania, które ułatwiają rozpoczęcie biznesu e-commerce. Chodzi o to, aby oferowane możliwości były maksymalnie uniwersalne.

Na początek to zapewne wystarczy. Niemniej prędzej czy później, będziesz musiał poszukać lepszych zamienników. Jedna firma nie jest w stanie zaoferować wszystkich rozwiązań, więc jako właściciel biznesu nie powinieneś się ograniczać tylko do jednego dostawcy. Jeśli możesz sprawdzić, że klienci trafiają do Twojego sklepu z różnych miejsc i przy pomocy różnych kanałów, wtedy warto zdecydować się na composable commerce. Dzięki temu będziesz mógł dopasować mikroserwisy do wszystkich kluczowych kanałów, które są ważne w dzisiejszej branży e-handlu:

 • Amazon i inne platformy sprzedażowe 
 • Reklamy Google Ads i Google Shopping
 • Social media
 • Opinie od klientów
 • Fulfillment zamówień

CC najlepiej wdrożyć, gdy pierwsze działania w ramach transformacji cyfrowej masz już za sobą. Przyda się także, gdy skupiasz się na bardziej długoterminowych celach. Chociaż platformy monolityczne mogą wydawać się bezpieczniejsze niż rozwiązania zdecentralizowane takie jak CC, to natura e-commerce jest bliższa właśnie tym drugim.

Dlaczego composable commerce jest szczególnie ważne właśnie dziś?

Firma consultingowa Gartner Research opublikowała badanie zatytułowane „Comosable Commerce Must Be Adopted for the Future of Applications” (Composable Commerce musi być wdrożone w przyszłych aplikacjach). Gartner przewiduje, że firmy, które wdrożyły CC już wkrótce wyprzedzą konkurencję nawet o 80% w kwestii szybkości wdrażania nowych rozwiązań.

Jakie korzyści płyną z composable commerce?

To podejście oferuje szereg korzyści, które są kluczowe w dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym:

 • Wsparcie dla teamu developerskiego – developerzy zajmujący się Twoim sklepem nie muszą martwić się kwestią kompatybilności nowych rozwiązań z tymi już istniejącymi. Aktualizacje są łatwiejsze, a proces programistyczny szybszy i mniej ryzykowny.
 • Zmniejszenie kosztów operacyjnych – możesz też zmniejszyć koszty związane z wdrożeniem implementacji e-commerce, ponieważ nie musisz już kupować całych zestawów technologii, których być może nawet nie potrzebujesz. Zamiast tego, możesz personalizować technologie, z których korzystasz i wybierać tylko te funkcje biznesowe, które są potrzebne w Twoim biznesie.
 • Możliwość obsługi przez wszystkich – elastyczność CC polega także na tym, że nawet osoby niezajmujące się IT mogą wprowadzać zmiany w treści strony internetowej i realizować inne czynności, które standardowo są przedmiotem działania działu IT.
 • Niezależny rozwój front endu i back endu – właściciele firm mogą mieć także pełną kontrolę nad tym, jak zaprojektowany jest front end i jak działa back end.

Czy composable commerce jest dla Ciebie?

To podejście z pewnością oferuje mnóstwo nowych rozwiązań w sektorze e-commerce. Swoboda, jaką zapewniają PBC i ich wszechstronność stanowi ogromną różnicę w kwestii szybkich zmian technologicznych. CC jest szybsze i bardziej elastyczne od standardowych rozwiązań monolitycznych. Jednak zanim zaczniesz wdrażać to rozwiązanie w swoim biznesie, musisz pamiętać o kilku kwestiach.

Po pierwsze, powinieneś się przygotować do takiego wdrożenia i omówić je ze specjalistami e-commerce. W Global4Net mamy ponad 10 lat doświadczenia w tym sektorze i chętnie podzielimy się z Tobą naszą wiedzą. Wspólnie sprawdzimy, czy CC jest dla Ciebie i jak możesz zacząć je integrować ze swoją firmą. Skontaktuj się z nami i przekonaj się!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: