Czym jest oprogramowanie dedykowane?

12.11.2019 Angelika Siczek
mężczyzna trzymający tablet

Urządzając firmę, personalizując samochód, czy aranżując mieszkanie, najczęściej poszukujemy rzeczy dopasowanych do naszych indywidualnych potrzeb. Zdarza się więc, że wybieramy meble na wymiar, czy dobieramy specjalną tapicerkę. Dlaczego to robimy? Ponieważ wierzymy, że produkty skrojone na miarę lepiej zaspokoją nasze oczekiwania niż te gotowe, dostępne dla wszystkich. Dlaczego więc tak samo nie zrobić z oprogramowaniem w naszej działalności? Sprawdź, czym jest oprogramowanie dedykowane i kiedy warto w nie zainwestować.

Oprogramowanie dedykowane

Oprogramowanie dedykowane – co to?

Jeśli na co dzień pracujesz z gotowym oprogramowaniem, zapewne dostrzegasz wiele brakujących funkcji, które z pewnością wykorzystałbyś w specyfice swojej pracy. Nieraz są to drobne szczegóły, ale czasem mogą to być rozbudowane funkcje, które zdecydowanie ułatwiłyby Ci pracę. Niestety twórcy programu nie byli w stanie w 100% przewidzieć Twoich mocno zindywidualizowanych potrzeb i starali się stworzyć narzędzie, które zaspokoi oczekiwania większości. Jeśli więc zależy Ci na programie dostosowanym do Ciebie, zwróć uwagę na oprogramowanie dedykowane.

Czym ono jest? Można powiedzieć, że jest to system informatyczny uszyty na miarę zgodnie ze spersonalizowanymi potrzebami klienta. Może więc być stworzone dla całej firmy, wybranego działu lub osoby. Oprogramowaniem może być typowy i nieskomplikowany system, ale także rozbudowana aplikacja. Największa część rozwiązań dedykowanych jest tworzona od samych podstaw, aż po osiągnięcie celu konkretnie wyznaczonego przez osobę zamawiającą. Jeśli więc zależy Ci, aby wszystko działało zgodnie z Twoimi wytycznymi, zamawiając oprogramowanie dedykowane, możesz samodzielnie wymyślić funkcje, które system powinien posiadać. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujesz pewność, że funkcjonalność nowego narzędzia będzie w pełni odpowiadać potrzebom Twojego biznesu i stylu pracy.

Zalety oprogramowania dedykowanego

Oprócz tego, że oprogramowanie stworzone zgodnie z Twoim życzeniem, opowiada na Twoje specyficzne potrzeby, zapewnia Ci także szereg innych udogodnień. Pełni wiele funkcji, które ułatwiają poszczególne etapy pracy i skomplikowane procesy.

Wśród największych zalet oprogramowania dedykowanego znajdziesz to, że wyróżnia je:

 1.  Kompatybilność techniczna – jest ona widoczna na każdym etapie pracy i zdecydowanie ułatwia jej wykonywanie. Kiedy jesteś właścicielem systemu uszytego na miarę, współdziała on ze wszystkimi obecnymi już w firmie systemami. Nie trzeba więc inwestować w kolejne nowe narzędzia i martwić się tym, że wykorzystywane programy staną się nagle przestarzałe lub, że w ogóle nie będzie można z nich korzystać.

 2. Dopasowanie do profilu firmy – oprogramowanie dedykowane nie zapewnia jedynie dopasowania do branży, w której działa Twoja organizacja. Gwarantuje także ścisłe dopasowanie do posiadanych przez Ciebie urządzeń, a nawet do asortymentu, który sprzedajesz.

 3. Brak ograniczeń – nie ma funkcji, której nie można zaprojektować na potrzeby spersonalizowanego oprogramowania. Wszystko zależy od wiedzy i kreatywności zespołu zajmującego się tworzeniem rozwiązania. Jeśli wybierzesz specjalistów, znających się na rzeczy, z pewnością pomogą Ci otrzymać dokładnie taki efekt, na jakim Ci zależy.

 4. Wsparcie – jeśli już zdecydujesz się na skorzystanie z usług firmy tworzącej oprogramowania i przygotują oni dla Ciebie specjalny program, będziesz mógł liczyć na ich stałą pomoc i wsparcie.

 5. Szybkość ewentualnej naprawy – w razie jakichkolwiek problemów fachowcy, którzy napisali Twoje oprogramowanie, będą w stanie szybko rozwiązać Twój problem. Dzięki doskonałej znajomości narzędzia będą wiedzieli, jak usunąć usterkę. W końcu najlepiej pracuje się nad swoim własnym wynalazkiem, bo jego konstrukcję zna się na wylot.

 6. Elastyczność – wybierając oprogramowanie na zamówienie, nie musisz przejmować się licencją na każde stanowisko pracy. Swój system możesz udostępnić do użytku wszystkim pracownikom bez względu na ich ilość.

Oprogramowanie dedykowane oferuje Ci więc ogromny komfort – szybkość, sprawność i odpowiednie dopasowanie. Wszystko to dzięki nastawieniu na Twoją działalność i Twoje specyficzne potrzeby.

Gdzie najlepiej sprawdza się oprogramowanie dedykowane?

Oprogramowanie stworzone na zamówienie z pewnością sprawdziłoby się w każdej branży. Jednak nie każdy biznes wymaga takiego rozwiązania i wiele firm może w pełni zadowolić się gotowymi systemami. Dlatego też warto przyjrzeć się temu, gdzie najlepiej sprawdza się oprogramowanie dedykowane i jakie organizacje powinny się na nie zdecydować.

Przede wszystkim największe zastosowanie znajduje w dużej i wielopłaszczyznowej działalności biznesowej. Przydaje się więc w hurtowniach, magazynach i wielkich sklepach, w których zarządzanie asortymentem odbywa się z poziomu wielu stanowisk. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zautomatyzować wiele procesów, które bez tego wydłużałyby prace. Należy do nich np. komunikacja z dystrybutorami i dostawcami, czyli automatyczne przekazywanie im informacji o brakach w magazynach. Swoje zastosowanie oprogramowanie dedykowane znajduje także w usługach call center.  Za jego pomocą można integrować różne bazy danych, numery telefonów, rejestrować przeprowadzane rozmowy i gromadzić informacje o klientach. Ponadto dopasowany system sprawia, że sami pracownicy łatwiej mogą przekazywać sobie dostęp do różnego rodzaju danych. Można też bez problemu pozyskać konieczne informacje nawet pod nieobecność jednego z nich lub skontrolować postęp prowadzonych prac.

Biorąc pod uwagę wszystkie najważniejsze cechy, łatwo można stwierdzić, że oprogramowanie dedykowane jest rozwiązaniem na miarę nowoczesnych czasów, w których praca powinna być maksymalnie zautomatyzowana, aby móc poświęcić czas na najważniejsze czynności. Jeśli wiec czujesz, że w Twojej firmie potrzebna jest tego typu zmiana, skorzystaj z możliwości i zamów swój własny system!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: