Czym jest React i jakie ma zalety?

27.08.2020 Angelika Siczek
programiści pokazujący dane na tablecie i pracujący z React JS

Jeśli zajmujesz się tworzeniem aplikacji, z pewnością zetknąłeś się z React JS. Mimo że nie jest on typowym frameworkiem, oferuje wiele możliwości, dzięki czemu w ostatnich czasach znacząco zyskał na popularności. Wiele znanych i cenionych serwisów zdecydowało się na jego implementację. Wśród grona odbiorców znajduje się m.in. Netflix, Facebook, Instagram, Pinterest i Skype. Zobacz, co ma do zaoferowania React JS i dowiedz się, dlaczego ma tak wielu zwolenników!

Czym jest React JS?

React jest tak zwaną biblioteką języka programowania JavaScript. Wykorzystuje się ją podczas tworzenia interfejsów użytkownika dla różnego typu aplikacji. Dostępna jest dla szerokiego grona odbiorców na zasadzie open source. Dzięki niej możesz więc stworzyć bardzo złożony interfejs, składający się z małych, oddzielonych od siebie elementów. Warto podkreślić, że React JS został stworzony przez Jordana Walke – pracownika Facebooka, któremu przyświecała idea uproszczenia procesu budowania całego interfejsu oraz zapewnienie użytkownikom większej wygody podczas obsługi aplikacji.

Biblioteka React wykorzystuje nowoczesny sposób renderowania stron internetowych. Dzięki temu stają się one bardziej dynamiczne. Sprawia to, że framework ten stanowi niezwykle innowacyjne podejście w programowaniu. Jest wygodny zarówno dla samego twórcy – programisty, jak i dla końcowego użytkownika, czyli odbiorcy aplikacji.

Jak prawidłowo nazywać React JS?

Wciąż w kręgach programistów toczy się dyskusja, czy React JS to framework, czy biblioteka? Okazuje się jednak, że nie istnieje tak proste i jednoznaczne rozróżnienie. Frameworkiem można określić podejście do rozwiązywania problemów architektonicznych i strukturalnych związanych z kodem aplikacji. Z kolei React JS jest bardziej podejściem opierającym się o komponenty. W efekcie programista przejmuje kontrolę nad całym sposobem wdrażania rozwiązania. Jednakże React nie rozwiązuje wspomnianych wyżej problemów architektonicznych i strukturalnych. Mimo to jest mocno rozbudowany. Można więc skłonić się ku podejściu, że React w większej części jest biblioteką.

Zalety React JS – dlaczego warto z niego korzystać?

React JS posiada wiele zalet, docenianych zarówno przez programistów, jak i użytkowników. Do najważniejszych należy szybkość jego implementacji, która jest zdecydowanie większa niż w przypadku innych rozwiązań tego typu. Co więcej, React JS umożliwia zbudowanie niezwykle dynamicznego interfejsu. Dzięki temu aktualizacje strony mają miejsce natychmiast (dzieją się w czasie rzeczywistym) i są na bieżąco zauważane przez użytkowników. Przynosi to również korzyści programiście, który w szybszy sposób może prowadzić swoje działania – efektywniej pracować z obiektami interfejsu, poprawiając całą wydajność. Taki rezultat udało się osiągnąć twórcom React JS dzięki temu, że biblioteka używa swojej własnej abstrakcyjnej kopii – Virtual DOM, która aktualizuje nawet najmniejsze zmiany, jednocześnie nie wpływając na pozostałe części całego interfejsu.

Inną mocno zaznaczającą się zaletą React jest możliwość zaoszczędzenia czasu podczas prac programistycznych. Budowa komponentowa pozwala na ponowne wykorzystanie poszczególnych elementów na innym poziomie. Zwiększa to wydajność pracy programisty i umożliwia sprawne zarządzanie aktualizacjami. Ponieważ wszystkie komponenty są izolowane, jedna zmiana nie niesie za sobą kolejnych. Całość procesu kierowania nimi staje się więc łatwiejsza niż podczas operowania na innych rozwiązaniach.

W tworzeniu wszelkiego rodzaju aplikacji ważna jest także stabilność kodu. W przypadku pracy z JS zyskujesz gwarancję jednokierunkowego przepływu danych, który sprawia, że kod jest stabilny. Podobnie jak wyżej, to możliwość pracy z poszczególnymi komponentami sprawia, że zmianie nie ulegają pozostałe komponenty oraz całe struktury. Oznacza to, że w całym systemie elementy potomne nie wpływają na elementy nadrzędne. Właśnie to powoduje, że możemy powiedzieć, że kod jest stabilny. By zmienić wybrany obiekt, developer musi zmienić jego stan i wprowadzić aktualizację. Wtedy transformacji ulega jedynie wytypowany komponent. Trzeba przy tym podkreślić, że przepływ danych w React JS przebiega tylko w jednym kierunku: góra-dół.

Podsumowując – jakie jeszcze zalety niesie za sobą React JS?

 • Komponenty JS mogą być używane wielokrotnie.
 • JS jest wszechstronny i może być używany z dowolnie wybranym frameworkiem.
 • Oferuje wysoką wydajność, ponieważ jest oparty na domenie wirtualnej.
 • Wykorzystuje jednokierunkowy przepływ danych.
 • Umożliwia budowę dynamicznego interfejsu.
 • Jest prosty w obsłudze, dlatego mogą z niego korzystać początkujący programiści.
 • Witryny oparte o React JS mają pozytywny wpływ na SEO, ponieważ szybkość strony jest jednym z czynników branych pod uwagę w rankingu Google.
 • Jest stabilnym rozwiązaniem, ponieważ stoi za nim duża społeczność, która nieustannie się rozwija.

Dowiedz się też, dlaczego React Native to dobra alternatywa dla tradycyjnej aplikacji mobilnej?

zastanawianie się nad słabymi i mocnymi stronami React JS

Czy React JS ma słabe strony?

Jak każde dostępne na rynku rozwiązanie, React JS także posiada kilka słabych punktów. Jednak ich postrzeganie nie musi być jednoznacznie negatywne. Do tego typu punktów spornych należy szybkie tempo rozwoju biblioteki. Dzieje się tak, ponieważ szybki rozwój sprawia, że programiści nieustannie muszą odnajdywać się w aktualizacjach i wszystkich nowościach. Wymaga tego od nich stale ewoluujące środowisko pracy.  Nie dla każdego więc będzie to wygodne i przyjemne. Co więcej, ciągle pojawiające się wydania nowych narzędzi są przyczyną niekompletnej dokumentacji. Z tego powodu programiści muszą tworzyć ją samodzielnie i osobno dla każdego projektu.

Inną wskazywaną wadą React JS jest korzystanie z JSX, który jest bardzo złożony i przez to trudny w obsłudze dla programistów. Warto również bliżej przyjrzeć się optymalizacji strony pod kątem SEO, bo mimo że React JS korzystnie wpływa na szybkość działania witryny, algorytm Google’a może mieć problem z poprawnym odczytaniem dynamiki strony. Trzeba więc dokładnie zweryfikować wszystko w tym zakresie.

Mimo istnienia kilku minusów React JS posiada zdecydowanie więcej plusów. Dla wymagającego użytkownika z pewnością te pierwsze nie będą stanowić przeszkody w użytkowaniu narzędzia. Wszystko jednak zależy od specyfiki środowiska pracy i wymagań konkretnego programisty odnośnie prowadzonego projektu.

Przyszłość React – czy warto na nią postawić?

Zastanawiając się nad dalszym rozwojem i wykorzystaniem React JS, należy wziąć pod uwagę to, że jest on projektem, który podlega dalszemu rozwojowi. Społeczność nieustannie pracuje nad rozwijaniem opcji i dostosowywaniem funkcji do pojawiających się potrzeb. Można więc ze spokojem założyć, że jest to biblioteka, która nie stanie w miejscu i dzięki włożonym wysiłkom będzie na bieżąco aktualizowana. Jest to również przesłanką do tego, że przyszłość React JS powinna być stabilna.

Istotne jest również to, że biblioteka React JS jest prosta w obsłudze i nie wymaga zaawansowanej wiedzy programistycznej. Dzięki temu jest opcją dostępną dla wszystkich, a w razie potrzeby skorzystania z pomocy można liczyć na szerokie zaplecze w postaci for internetowych i dedykowanych samouczków. Jeśli pracujesz w JavaScript, bez problemu poradzisz sobie z opanowaniem React JS. Warto więc skorzystać z tego rozwiązania, ponieważ istnieje mały procent szans na niepowodzenie!

Zobacz też: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o React Native!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: