Czym jest recommerce i jaka jest jego przyszłość?

03.07.2023 Katarzyna Zajchowska

Każdego roku na śmietniki na całym świecie trafiają tony tekstyliów. Dlatego potrzebujemy bardziej zrównoważonego podejścia do kupowania ubrań (i innych produktów). Wysypiska są dosłownie wypełnione produktami, które są nadal w dobrym stanie i bez problemu mogą być ponownie wykorzystane przez kogoś innego. Na tym w skrócie polega gospodarka okrężna (z angielskiego circular economy). W ramach tej gospodarki jest jeden ważny trend, o którym dziś chcemy porozmawiać – recommerce.

Recommerce to termin stworzony z dwóch słów – reverse (wsteczny, odwrotny) i commerce (handel). Krótko mówiąc, chodzi o sprzedawanie i kupowanie używanych ubrań i innych produktów zamiast nowych. Żeby pokazać, jak ważną rolę pełni recommerce, przywołajmy kilka faktów

 • Jak donosi Waste Reduction Week1, średnio jedna osoba każdego roku wyrzuca 37 kilogramów tekstyliów.
 • Z kolei z danych Earth.org2 wynika, że w samej Ameryce około 11,3 miliona ton śmieci tekstylnych trafia na wysypiska każdego roku. To ekwiwalent 85% wszystkich produktów tekstylnych!

Rezultat? Wysypiska przepełnione tanią odzieżą, zwykle wykonaną głównie z poliestru. W Akrze, stolicy Ghany, znajduje się ogromne wysypisko śmieci, które w większości składa się właśnie z niepotrzebnych ubrań (szacuje się, że ubrania stanowią 60% zawartości tego składowiska).

Oczywiście wszystkie te ubrania i inne produkty stanowią nie lada zagrożenie dla środowiska. Dlatego istnieje pilna potrzeba wdrażania bardziej zrównoważonych rozwiązań. I tu zaczyna się rola recommerce.

Czym jest recommerce?

Reverse commerce polega na sprzedaży używanych produktów, zwłaszcza ubrań (tzw. fashion recommerce). Sam pomysł nie jest nowy. Armia Zbawienia rozpoczęła otworzyła swój pierwszy sklep używanymi rzeczami w 1897 roku3, a dziś istnieją tysiące takich sklepów. Oferują one przede wszystkim odzież, ale także sprzęt sportowy i sprzęt RTV/AGD. Recommerce po prostu modernizuje tę gałąź sprzedaży i przenosi ją do świata cyfrowego.

Dla przykładu jakiś czas temu Zalando zaczęło oferować produkty z drugiej ręki. Obecnie oferta tego marketplace obejmuje ponad 400,000 takich produktów!

Źródło: https://en.zalando.de/pre-owned-womens-shop/

I mamy oczywiście także znaną aplikację mobilną Vinted, której głównym celem jest kupno i sprzedaż używanych ubrań. Jak wynika z danych Statista4, w samym 2021 roku aplikacja zanotowała ponad 34 miliony pobrań. 

Dzisiaj kupno używanych rzeczy nie jest już zarezerwowane dla uboższej części społeczeństwa. Przeciwnie! Ten trend zyskuje na popularności, ponieważ ludzie zaczynają rozumieć, jak ważne jest utrzymanie naszej planety w czystości. Według Recommerce Report już ponad 80% Amerykanów kupuje i sprzedaje towary używane. I co ciekawe, większość z nich woli korzystać z internetowych sklepów i marketplace oferujących takie produkty. To samo źródło wskazuje również, że 63% kupujących często sprawdza opcje zakupu używanego produktu, zanim zdecyduje się na zakup nowego przedmiotu.

Jakie są korzyści recommerce?

Recommerce jest korzystne zarówno dla sprzedających, jak i kupujących. Sprzedawcy mogą oferować w ten sposób rzadkie lub wysokiej jakości produkty i przyciągać klientów szukających dobrych okazji. Ponadto jest to dobry sposób, aby dotrzeć z ofertą do bardziej świadomych ekologicznie klientów (a jest ich coraz więcej) i urozmaicić sprzedawany towar.

Z drugiej strony klienci mogą znaleźć świetne okazje za ułamek pierwotnej ceny produktu. Dodatkowo sklepy z używanymi rzeczami (zarówno stacjonarne, jak i internetowe) są zazwyczaj wypełnione produktami, które nie są już dostępne na rynku. Wiele z tych produktów jest w dobrym stanie, a po wyczyszczeniu lub wypraniu mogą służyć nowemu właścicielowi przez wiele lat.

Jaka jest przyszłość recommerce?

Mówiąc krótko – pozytywna. Dane rynkowe pokazują, że ta gałąź handlu rozwija się bardzo dynamicznie. Źródło, które już cytowaliśmy, wskazuje, że recommerce rośnie 5x szybciej niż cały rynek detaliczny! Szacuje się, że do 2027 roku wzrośnie o 80% i osiągnie wartość 289 miliardów dolarów:

Źródło: https://recommercereport.com/

Możemy się zatem spodziewać, że liczba sklepów i marketplace oferujących produkty z drugiej ręki będzie tylko rosnąć. To bardzo dobra wiadomość, przede wszystkim z punktu widzenia środowiska.

Co to oznacza dla Ciebie?

Jeśli działasz w branży, w której sprzedaż produktów używanych może się sprawdzić, pomyśl o wprowadzeniu ich do swojej oferty. Możesz stworzyć oddzielną sekcję na swojej stronie z takimi produktami i promować ją wśród klientów. Zacznij od kilku produktów, aby sprawdzić, czy klienci będą nimi zainteresowani, ale dane z rynku globalnego wyraźnie pokazują, że zazwyczaj tak jest.

Obejmuje to następujące kategorie produktowe:

 • odzież i obuwie,
 • sprzęt sportowy,
 • produkty AGD/RTV,
 • dom i ogród,
 • meble,
 • elektronika.

Rynek jest więc spory! Pomyśl o recommerce jako o ciekawym sposobie na wyróżnienie się na tle konkurencji i przyciągnięcie klientów z bardziej ekologicznym podejściem do zakupów. Ten kierunek z pewnością warto wypróbować, zwłaszcza że recommerce nie wymaga żadnych znaczących inwestycji.

Jeśli prowadzisz sklep na Magento i myślisz o wdrożeniu recommerce do oferty, chętnie Ci pomożemy. Skontaktuj się z nami, a my zajmiemy się resztą.

1 https://wrwcanada.com/en/our-themes/waste-reduction-week-daily-themes/textiles-tuesday

2 https://earth.org/statistics-about-fast-fashion-waste/

3 https://www.trvst.world/sustainable-living/fashion/history-of-second-hand-thrift-shopping/

4 https://www.statista.com/statistics/1308579/vinted-app-downloads

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: