Czym jest Symfony i jakie ma zalety?

05.11.2020 Angelika Siczek
mężczyzna trzymający rękę na klawiaturze

Framework, czyli platforma programistyczna dla web-developerów, to przede wszystkim szkielet do budowania aplikacji. Dzięki niemu możemy określić strukturę nowego programu oraz ogólny mechanizm jego funkcjonowania. Dostarcza on także zestaw gotowych komponentów oraz bibliotek, które umożliwiają wykonywanie danych zadań.

Jednym z najpopularniejszych frameworków jest Symfony, oparty na języku programowania PHP i dostępny w ramach dostępu open-source. Swoją popularność w środowisku programistycznym zawdzięcza temu, że w znaczny sposób redukuje czas pracy konieczny do stworzenia oprogramowania.  Co więcej, liczne zalety oferuje także pod kątem biznesowym. Między innymi ze względu na to, że w krótkim czasie i za przystępną kwotą zespół może wraz z nim wytworzyć wysokiej jakości aplikację. Jednak to tylko jeden z plusów Symfony. Zobacz, co jeszcze ma do zaoferowania ten framework!

7 najważniejszych cech Symfony, które sprawiają, że warto go wybrać

Nie wybieraj kota w worku, zanim zdecydujesz się na konkretny framework, poznaj jego najważniejsze cechy. Przedstawiamy Symfony!

Szybkość działania

We współczesnym świecie szybkość działania ma kluczowe znaczenie w większości aspektów funkcjonowania człowieka. Odnosi się to w szczególności do technologii. Podobnie jest w pracy programistów – optymalizacja szybkości działania aplikacji to jeden z kluczowych kroków tworzenia sprawnego oprogramowania. Dzięki Symfony nie trzeba się tym martwić! Framework ten kładzie ogromny nacisk na wydajność i szybkość pracy. Obecnie jest jednym z najszybszych frameworków opartych o PHP. Jeśli więc zależy Ci na ekspresowym efekcie, postaw właśnie na niego!

Elastyczność i łatwość dopasowania do projektu

Niezależnie od poziomu skomplikowania Twoich potrzeb, Symfony z pewnością dostosuje się do nich. Zagwarantuje to m.in. narzędzie Event Dispatcher, które umożliwia poszerzanie funkcji napisanego już kodu.

Ponadto, Symfony pozwala stworzyć oprogramowanie na trzy sposoby:

 1.  Full Stack – pozwoli Ci stworzyć rozbudowaną aplikację bogatą w rozmaite funkcje.
 2. Brick by brick – umożliwi stworzenie programu funkcja po funkcji w zależności od tego, czego aktualnie potrzebujesz.
 3. Microframework – możesz stworzyć konkretne funkcjonalności w wybranych projektach, bez potrzeby programowania wszystkiego od nowa i bez instalowania całego frameworka. Spośród dostępnych, wybierzesz jedynie te fragmenty, które będą Ci rzeczywiście potrzebne.

Wszystko to sprawia, że framework Symfony jest doskonały do tworzenia różnego rodzaju aplikacji o szerokim zastosowaniu i dopasowanych do konkretnej działalności.

Możliwość łatwego rozbudowania

Warto podkreślić, że niezwykle przydatną cechą Symfony jest to, że każdy jego element jest pluginem i każdy z nich dodaje osobną funkcjonalność do całego frameworka. Dzięki temu może on zostać użyty w innym projekcie, a nawet udostępniony szerokiej społeczności developerów.

Co więcej, sam system pozwala na wprowadzanie rozległych zmian w Symfony, modyfikując nawet jego rdzeń. Działanie całego frameworka może więc zostać rozbudowane zgodnie z potrzebami, bez konieczności przeprowadzania konfiguracji od nowa.

Filozofia towarzysząca Symfony

Podczas prac nad frameworkiem twórcom towarzyszyła filozofia, której ducha można poczuć podczas korzystania z Symfony. Kładzie ona duży nacisk na stosowanie najlepszych praktyk oraz bardzo profesjonalne podejścia do tworzenia webowych aplikacji. Podstawą jest więc to, że framework powinien spełniać wszystkie potrzeby programisty tak, aby ten mógł efektywnie wykonywać powierzone mu zadanie i tworzyć najlepsze z możliwych oprogramowanie.

wsparcie społeczności Symfony

Wsparcie społeczności

Ogromnym plusem w korzystaniu z Symfony jest to, że projekt wspiera SensioLab wraz ze swoją aktywną społecznością programistów, którzy charakteryzują się pokaźnym doświadczeniem. Za sprawą tego, framework dobrze rokuje na przyszłość i z pewnością nie popadnie w stagnację. Regularne testy oraz częste aktualizacje z pewnością sprawią, że nie straci swojej nowoczesności przez długi czas.

Nowoczesne rozwiązania w Symfony

Cechy, które wspomnieliśmy już wyżej, takie jak szybkość i elastyczność Symfony, sprawiają, że jest on jednym z najlepszych frameworków PHP. Nie ma problemu z dostosowaniem go do najbardziej sprawdzonych praktyk i obowiązujących standardów w branży programistycznej. Ponadto, wprowadza się do niego coraz to bardziej innowacyjne rozwiązania. Dzięki temu w sprawny sposób pomaga on programistom podczas tworzenia nowoczesnych aplikacji, a także podnosi ich kreatywność w działaniu.

Zarządzanie pamięcią podręczną w Symfony

Ogromną zaletą frameworka Symfony jest caching management. Wszystko za sprawą tego, że MySQL wykonuje każde pojedyncze zapytanie odczytywane przez Symfony. Co ważne, wszystkie instrukcje zostają zachowane w MySQL i z powodzeniem można je wykorzystać w przyszłości. Warta uwagi jest także opcja nazywana fragmentem cachingu, która poprzez zachowanie fragmentów strony, zmniejsza liczbę zapytań do bazy danych, jeśli zachodzi taka potrzeba. To bardzo przydatne rozwiązanie np. podczas tworzenia koszyka zakupowego, statusów logowania użytkowników lub możliwości wprowadzania komentarzy na blogu.

Skrót najważniejszych zalet Symfony

Aby jeszcze łatwiej było Ci podjąć decyzję odnośnie wyboru Symfony do swojego projektu, przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie podsumowanie, pokazujące, dlaczego ten framework to strzał w dziesiątkę.

 • Przede wszystkim jest szybki i nie potrzebuje znacznej ilości zasobów, aby sprawnie funkcjonować.
 • Gwarantuje Ci dużą elastyczność – wraz z nim stworzysz zarówno proste, jak i bardziej rozbudowane aplikacje webowe.
 • Możesz dodawać do niego nowe funkcjonalności bez konieczności modyfikowania całego projektu.
 • Wraz z Symfony stworzysz profesjonalną i rozbudowaną stronę internetową.
 • Swój projekt oparty o Symfony możesz rozwijać i utrzymywać przez naprawdę długi czas.
 • Aplikacje, które stworzysz z frameworkiem Symfony, będą kompatybilne z większością platform, bibliotekami dla rozwiązań biznesowych oraz z metodami stosowanymi przez znaczne grono developerów.
 • Kod pisany w Symfony posłuży Ci wielokrotnie do użytku oraz wprowadzania ewentualnych zmian.
 • Dostęp typu open-source doskonale sprawdza się w projektowaniu rozwiązań biznesowych ze względu na możliwość konsultowania projektu.
 • Regularne aktualizacje pomogą Ci skutecznie dostosować rozwiązania do zmieniających się potrzeb Twojej firmy.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: