Czym jest unified commerce i jak bardzo różni się od omnichannel?

30.12.2022 Angelika Siczek
puzzle

Handel internetowy musi być szybki, bezproblemowy i wygodny, zarówno dla Ciebie, jak i Twoich klientów. W dążeniu do tego celu większość biznesów e-commerce zdecydowało się wdrażać model omnichannel. Możesz jednak pójść o krok dalej i skorzystać z technicznego wsparcia określanego unified commerce. Tak naprawdę obie te strategie mają ze sobą wiele wspólnego, chociaż unified commerce (ang. ujednolicony handel) oferuje bardziej techniczne podejście do filozofii stojącej za omnichannel. Co to znaczy? Zacznijmy od początku.

Czym jest omnichannel?

Omnichannel to kolejny krok po multichannel – podejściu, które polega na równoczesnym korzystaniu z wielu kanałów marketingowych i komunikacyjnych. Stosując multichannel, budujesz stronę internetową, otwierasz profile w mediach społecznościowych, tworzysz aplikację mobilną, a może nawet otwierasz sklep stacjonarny, ale w zasadzie na tym koniec. Omnichannel idzie o krok dalej i integruje wszystkie te kanały. Celem jest stworzenie w pełni ujednoliconej komunikacji i UX oraz zapewnienie tej samej wysokojakościowej obsługi, bez względu na to, z jakiego kanału korzystają Twoi klienci.

Jeśli chcesz wdrożyć model omnichannel, musisz zadbać, aby każdy kanał komunikacyjny w Twoim biznesie był równy pozostałym – wszystkie powinny umożliwiać i przekazywać to samo. W praktyce oznacza to, że:

 • dostępne produkty są takie same,
 • proces zakupowy jest taki sam,
 • promocje i oferty specjalne są takie same,
 • ogólna architektura i sposób działania sklepu są takie same.

 

Dzięki omnichannel poprawiasz doświadczenia klientów i budujesz długoterminowe relacje z nimi. Ale w pewnym momencie zobaczysz, że aby móc iść do przodu, potrzebujesz czegoś więcej. Wszystko musi działać bezproblemowo również z technicznego punktu widzenia. I właśnie tutaj pojawia się przestrzeń dla unified commerce.

Czym jest unified commerce?

Unified commerce polega na łączeniu ze sobą i integrowaniu wszystkich rozwiązań ukierunkowanych na klienta z systemami back-endowymi. Oczywiście, aby było to możliwe, potrzebna jest konkretna platforma cyfrowa, która to umożliwi. Są one na ogół budowane na zamówienie, ponieważ wszystko zależy od tego, z jakich kanałów i rozwiązań korzystasz.

Unified commerce wykorzystuje dane pochodzące z takich narzędzi jak:

 • platforma e-commerce,
 • WMS (system do zarządzania magazynem),
 • ERP,
 • CRM,
 • narzędzia marketing automation,
 • narzędzia do analityki (np. Google Analytics) i inne systemy, z których korzystasz.

 

Dzięki unified commerce obsługa i zarządzanie całą firmą odbywa się za pomocą tylko jednej scentralizowanej platformy, która daje kompleksowy wgląd we wszystkie działania firmy, jej klientów i ich zachowania, a także realizowane strategie marketingowe i sprzedażowe. Dzięki unified commerce możesz śledzić efektywność sklepu we wszystkich kanałach i na wszystkich rynkach, wykrywać potencjalne słabe punkty firmy i dostosowywać swoją działalność do zmian rynkowych (które w sektorze e-commerce zachodzą bardzo często).

Dzięki ujednoliconej platformie e-commerce możesz:

 • przetwarzać i realizować wszystkie zamówienia za pomocą jednego panelu,
 • wprowadzić firmę na rynek międzynarodowy i tworzyć wiele wersji językowych dla różnych państw,
 • korzystać z zaawansowanego raportowania bazującego na danych z wielu źródeł,
 • zarządzać i dopasowywać customer journey, aby zagwarantować jak najlepsze doświadczenia klientów,
 • łatwo wdrażać nowe rozwiązania do swojego modelu biznesowego (np. nowe opcje płatności lub chatboty).

 

Cztery filary unified commerce

 1. Platforma: jak wspomnieliśmy, potrzebujesz scentralizowanego rozwiązania IT do zarządzania całym sklepem internetowym i jego działalnością.
 2. Kanały komunikacji: wszystkie wykorzystywane kanały muszą być zintegrowane z platformą, aby usprawnić zarządzanie.
 3. Produkty: powinny być dostępne i dobrze opisane we wszystkich kanałach, z jakich korzystasz.
 4. Interakcje z klientami: dzięki unified commerce możesz lepiej poznać swoich klientów i dokładniej analizować ich zachowania, co pomoże w usprawnieniu działań marketingowych i sprzedażowych.

 

Jak wdrożyć unified commerce?

Możliwe są dwa rozwiązania. Po pierwsze, możesz od podstaw stworzyć platformę unified commerce dla swojego sklepu. Masz wtedy pewność, że wszystko jest zorganizowane tak, jak tego oczekujesz. Z drugiej strony to rozwiązanie jest czasochłonne i kosztowne.

Druga opcja opiera się na wykorzystaniu gotowych narzędzi. Zaawansowane platformy e-commerce pomogą Ci osiągnąć rezultat zbliżony do tego, o co chodzi w unified commerce. Jest możliwe, że nie uzyskasz dokładnie takiego samego poziomu funkcjonalności i elastyczności, ale z pewnością usprawnisz zdecydowaną większość funkcji i operacji w swoim sklepie.

Jeśli chcesz zintegrować różne rozwiązania i źródła danych w swoim sklepie w ramach jednej kompleksowej platformy, jesteśmy do Twojej dyspozycji. W Global4Net współpracujemy ze sklepami internetowymi i pomagamy im osiągać cele biznesowe. Chętnie pomożemy Ci w stworzeniu zaawansowanej platformy do zarządzania wszystkimi operacjami biznesowymi (lub przynajmniej zdecydowaną ich większością).

Napisz do nas i zobacz, jak możemy ulepszyć Twój sklep!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: