Czym jest Vue.js i jakie ma zalety?

01.09.2020 Angelika Siczek
specjalista IT pracuje z Vue.js

Nie ma sprawnej pracy bez odpowiednich narzędzi. Ta zasada sprawdza się w każdej dziedzinie – od branży budowlanej, po biurową. Tak samo jest więc w przypadku działań programistów. Ich prace nie zakończą się powodzeniem bez właściwych narzędzi, które w tym przypadku stanowią programy, umożliwiające stworzenie np. aplikacji internetowych. Istnieje cały przekrój tego typu rozwiązań, które programista wybiera zgodnie ze stylem swojej pracy. Jedną z technologii, na którą warto zwrócić uwagę, jest biblioteka JavaScript o nazwie Vue.js. Do czego służy i dlaczego aż tak zyskuje na znaczeniu w pracy programisty? Dowiedz się tego z naszego wpisu!

Vue.js – co to?

Jak już pokrótce wspomnieliśmy, Vue.js to biblioteka JavaScript. Dzięki niej w łatwy sposób można tworzyć nieskomplikowane aplikacje webowe, składające się z poszczególnych komponentów, oparte o Model-View View Model, w skrócie MVVM. Biblioteka ta wyróżnia się spośród innych narzędzi programistycznych dzięki obecności wielu dodatków i funkcji, sprawiających, że jej obsługa staje się bardzo intuicyjna. Jest to więc atrakcyjne narzędzie pracy dla software developerów, które dodatkowo stanowi świetną alternatywę dla o wiele bardziej złożonego Reacta i Angulara.

Twórcą  Vue.js jest programista Evan You, który wcześniej pracował przy projektach Google oraz przy wielu innych rozpoznawalnych przedsięwzięciach. Między innymi współtworzył wspomniany wyżej Angular.js i Meteor JS.  Jak działa sam Vue.js? Dzięki konstrukcji biblioteki za jego pomocą możesz tworzyć podstawowe aplikacje nawet bez rozległej znajomości JavaScript. To duże ułatwienie dla początkujących specjalistów.

Jakie zalety niesie za sobą korzystanie z Vue.js?

Mimo że o jednej wysuwającej się na pierwszy raz zalecie napisaliśmy już wyżej, warto podkreślić ją jeszcze raz – to prostota narzędzia. Jeśli jesteś początkującym developerem, stawiasz pierwsze kroki w świecie programisty, tego typu rozwiązanie jest doskonałym punktem na start. Dlaczego? Ponieważ nie jest Ci potrzebna żadna zaawansowana wiedza zdobyta na innych frameworkach, aby stworzyć swój pierwszy interfejs użytkownika. Co więcej, już sam początek korzystania z biblioteki jest prosty. Po jej pobraniu, w kodzie HTML wystarczy dodać element <script>, by w pełni wykorzystywać potencjał narzędzia.

Jakie jeszcze udogodnienia niesie za sobą Vue.js? Okazuje się, że frameworkiem można zarządzać z poziomu kodu JavaScript. Co więcej, wszystkie zmiany stają się widoczne od razu na stronie internetowej z pominięciem odwoływania się z poziomu JS do elementów drzewa DOM – a to kolejne spore ułatwienie.

Innym aspektem na plus jest szybkość działania i rozmiar narzędzia. Vue.js waży zaledwie od około 18 do 23 kilobajtów. To bardzo niewiele jak na framework. Jest to sporą zaletą, ponieważ jego lekkość nie wpływa negatywnie na szybkość działania. Ponadto okazuje się, że Vue.js działa szybciej niż React i Angular!

Kolejną z wyraźnie zaznaczających się zalet, jest społeczność biblioteki mocno skoncentrowana na rozwoju. Vue.js nie jest własnością żadnej korporacji. Odpowiada za niego społeczność, która stale poszukuje możliwości na optymalizację pracy ze skryptem. Biblioteka Vue.js jest więc szczególnie polecana podczas pracy przy projektach typu Open Source, w których konieczna jest możliwość rozwoju i wprowadzania zmian w kodzie szytych na miarę przedsięwzięcia.

Zdecydowanym plusem okazuje się także dokumentacja, która jest tworzona w bardzo przejrzysty sposób. Szczególną rolę odgrywa w branży e-commerce, gdzie web-developerzy nie zawsze mają znaczące doświadczenie w pracy z frameworkami opartymi na JavaScript. Na szczęście dzięki skrupulatnej dokumentacji bez problemu będą w stanie stworzyć swoją pierwszą aplikację, bez większych trudności.

Jakie wady ma Vue.js?

Jak każde dostępne na rynku narzędzie także Vue.js nie pozostaje wolny od wad. Posiada kilka cech, które mogą zniechęcać do korzystania z niego. Mimo że pierwsza z nich nie jest z pozoru wada, może przyjmować takie znamiona – chodzi o elastyczność frameworka. Jako biblioteka JavaScript Vue.js oferuje ogrom możliwości, przez które może być ciężko zaimplementować go w dużym projekcie, przy którym współpracuje znaczna ilość developerów. Pojawia się wtedy większe prawdopodobieństwo wystąpienia błędów w kodzie lub w samej aplikacji.

Innym minusem, który jednak nie dotyczy samego frameworka, a podejścia programisty, jest fakt, że to dość nowe narzędzie i nie każdy software developer zechce zrezygnować ze swojego dotychczasowego narzędzia pracy na rzecz czegoś nieznajomego. Mimo że jest to naprawdę intuicyjna biblioteka, wymaga zapoznania się z obszerną dokumentacją i dokładnej analizy poszczególnych funkcji. Jeśli więc developer przez dłuższy czas pracuje na Agularze czy React, może stanowić to dla niego zbędne komplikacje podczas prowadzonych prac.

programista pracujący na laptopie - Vue.js

Czym Vue.js wyróżnia się spośród konkurencji?

Największymi konkurentami Vue.js są oczywiście React i Angular. Mimo że biblioteka ta jest od nich szybsza i mniej skomplikowana, warto przyjrzeć się także innym parametrom rozróżniającym wymienione narzędzia. Zobacz więc, jak Vue.js wypada na tle najbliższej konkurencji!

Opinia w branży programistycznej

Programiści, decydując się na konkretne narzędzie, często kierują się jego renomą oraz poleceniami. I tak np. Angular cieszy się 10-letnim stażem. Powstał w 2010 roku i jest najstarszy z całej trójki bibliotek. Dzięki temu miał najwięcej czasu na pozyskanie swoich zwolenników. Jednak React powstał zaledwie rok później, chociaż mimo to na licencji Open Source był dostępny dopiero od 2013 roku. Jak zapewne zauważyłeś, Vue.js jest najmłodszym rozwiązaniem, które pojawiło się w 2014 roku. Wynika z tego wniosek, że zarówno Angular, jak i React od wielu lat cieszą się dobrą renomą w środowisku programistów. To stabilne rozwiązania, które stale rozwijane są o nowe możliwości. Ich sukces wspomagają znacząco ich twórcy. Angular jest stale wspierany przez Google, z kolei React przez Facebooka. Vue.js stoi w opozycji do dwóch pozostałych bibliotek. Jest autorską propozycją jednego programisty, niewspieraną przez wielką korporację. Z tego względu cieszy się mniejszą popularnością wśród użytkowników w porównaniu do dwóch konkurentów. Jednak dzięki swojej elastyczności i łatwości obsługi zaczyna zyskiwać na znaczeniu i stawać się ich pełnoprawną konkurencją.

Poziom zaawansowania narzędzia

W tym przypadku Vue.js zyskuje znaczną przewagę! Dzięki swojej prostocie i niskiemu progowi wejścia w programowanie aplikacji za jego pomocą wyprzedza Angulara, który jest bardzo rozbudowanym frameworkiem o skomplikowanej strukturze i funkcjach. Do jego wykorzystania potrzebna jest więc rozległa wiedza.  Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku React. Ta bibliotek również należy do bardziej skomplikowanych, mimo że poziomem złożoności nie dorównuje Angularowi. Wynika z tego wniosek, że jeśli korzystasz z Vue.js, zdecydowanie łatwiej będzie Ci przejść na pracę z React niż z Angularem.

Dostępność i wsparcie biblioteki

Wszystkie trzy wymienione biblioteki działają na zasadzie licencji Open Source. Są więc dostępne dla szerokiego grona użytkowników bez konieczności uiszczania opłaty za korzystanie z nich. Jednak w przypadku React od czasu do czasu pojawia się wątpliwość, czy biblioteka pozostanie na tego typu licencji, ponieważ na samym początku swojego istnienia była dostępna za opłatą.

W przypadku oprogramowania z otwartym dostępem jego rozwój uzależniony jest od zgromadzonej wokół niego społeczności. Jej zdaniem jest dbanie o rozwój, testowanie, wprowadzanie poprawek i aktualizowanie narzędzia. W przypadku React i Angular społeczność profesjonalistów jest naprawdę imponująca. Z kolei Vue.js wciąż jest na etapie budowania swojego grona wsparcia. Na szczęście z roku na rok sytuacja ulega poprawie. Zebrana społeczność zapewnia stały dostęp do aktualizacji i wprowadza poprawki, stawiając na szybki rozwój biblioteki.

Rodzaj projektu, do którego pasuje biblioteka

Każda z omawianych bibliotek ma własną filozofię działania, która bezpośrednio przekłada się na rodzaj projektu, do którego może zostać użyta. I tak w nie każdym można wykorzystać zarówno Angular, jak i Vue.js. Jak wiesz, Angular to skomplikowany framework, oferujący duże możliwości. Z tego powodu doskonale sprawdza się w rozbudowanych projektach z ogromną liczbą potrzebnych funkcji. React, dzięki swojej dynamice, spełni potrzeby projektów, które wymagają dynamicznego interfejsu użytkownika, a także rozwoju obecnych już aplikacji webowych. Z kolei Vue.js jest doskonałym rozwiązaniem dla sytuacji, w której zależy Ci na szybkości, wydajności i prostocie. Możesz więc z powodzeniem użyć tej biblioteki, jeśli gonią Cię terminy i musisz otrzymać efekt w niedalekiej przyszłości.

Mamy nadzieję, że nasze porady rozwiały Twoje wątpliwości i że po przeczytaniu tekstu, zdajesz sobie sprawę z najważniejszych cech Vue.js. Pamiętaj, że czasem mimo większej powszechności innych narzędzi, warto postawić na nowe rozwiązania. Jeśli nie masz doświadczenia w pracy z frameworkiem, sprawa jest prosta. Postaw na Vue.js i wspólnie ze społecznością odkrywaj nowe możliwości!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: