Grafik: kim jest i czym się zajmuje – przykład strony G4N

05.03.2021 Kornel Kosoń

Grafik – co robi w e-Commerce?

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze – czy to na randce, czy w biznesie – i od niego zależy powodzenie w przyciągnięciu do siebie klienta. W e-Commerce pierwsze wrażenie jest bardziej kluczowe niż w tradycyjnym handlu. Zniechęcić klienta może szczegół, a od opuszczenia strony i udania się do konkurencji dzieli go jeden „backspace”. Aby do tego nie dopuścić w każdym software-housie powinien pracować grafik. W Global4Net na straży pierwszego wrażenia stoi Monika Chojnicka. Powiedziała nam, m. in. jak stworzyć witrynę, która jednocześnie oczaruje klienta i nie przysporzy problemów zespołowi deweloperskiemu.

Software-house i obowiązki grafika

W Global4Net zajmujemy się wdrażaniem rozwiązań Magento. Kluczowy dla nich jest dział deweloperski. Jednak nie tylko samym kodem software house żyje, a w e-Commerce dostarczanie kompleksowych projektów stało się standardem. Tutaj do gry o klienta wchodzi między innymi grafik. 

Każdy klient ma inne potrzeby i oczekiwania. W innych branżach użytkownicy przyzwyczajeni są do odrębnych stylów wizualnych. Grafik w zgodzie z postanowieniami pomiędzy klientem a software-housem musi zaprojektować atrakcyjne i funkcjonalne elementy e-sklepu. W listę obowiązków grafika wchodzi tworzenie: wizualnych opakowań funkcji, design miniaturek, produkcja fotografii i ilustracji produktów i usług, projektowanie merchandisu i odświeżanie elementów graficznych typu logo czy widget.

Co robi grafik?

Styl graficzny każdego projektu musi być przygotowany zgodnie z wcześniejszą analizą potencjalnych użytkowników. Dodatkowo w pracy grafik musi stosować się do założonych z góry celów. Ta strategia obejmowała także proces tworzenia nowej strony Global4Net. Monika pracuje nad nią od kilku miesięcy. 

Grafiką interesowała się już za młodu. Samodzielnie uczyła się fachu poprzez różnorodne kursy i prasę branżową. Zapał do kreatywności połączyła ze studiami na Uniwersytecie Wrocławskim o komunikacji wizerunkowej – kierunkowi bardzo związanemu z Commerce’em i prezentacją biznesów. Mieszankę kreatywnych innowacji i znajomości zasad biznesu wykorzystuje w Global4Net, gdzie od ponad półtora roku tworzy wysokiej jakości projekty stron internetowych i inne graficzne rozwiązania.

Czym jest layout?

Posiłkując się makietami funkcjonalnymi tworzonymi w programach typu Adobe XD, graficy planują, uzgadniają i projektują layouty projektów wdrażanych przez software-house. Layout, czyli układ, stanowi konstrukcję wizualną danego przedsięwzięcia. Zawiera takie elementy jak: schemat kolorów, rodzaje czcionek, wygląd i umiejscowienie treści.

layout w programie graficznym

Spójność

Kluczowa w efektownym projektowaniu graficznych elementów w e-biznesie jest spójność graficzna, która jest wizualnym przekazem marki.

W e-Commerce o błąd bardzo łatwo. Na wizerunek marki składa się multum części, które muszą być kompatybilne, aby zapewnić prawidłowe działanie. Wprowadzane elementy i rozwiązania muszą współgrać optycznie i funkcjonalnie. Strona internetowa lub inny projekt nie może być mieszanką odmiennych, wykluczających się stylów  – to naraża tożsamość marki na niezrozumienie. A klienci nie mają powodu do zapamiętywania niezrozumiałych rzeczy.

Schemat kolorów

Tym terminem określa się kolory, które mają występować w layoucie. Ich liczba jest ograniczona najczęściej od 2 do 4. Grafik dostosowuje kolory zazwyczaj do loga marki lub przeważających trendów branży w jakiej ona funkcjonuje, np. w branży elektronicznej popularnym wyborem jest niebieski i biały.

Czcionka

Dobór stosownej czcionki też należy do obowiązków grafika. Ma ona spełniać cel i być spójna z resztą strony. Każdy grafik powinien trzymać rękę na pulsie trendów i dopasowywać wprowadzane rozwiązania do zmieniającej się mody. Na przykład w branży IT czcionka serif jest co najmniej ekstrawaganckim pomysłem. Dziś w domenie designu króluje minimalizm i user-friendliness. Monika i inni graficy musieli zadbać o to, żeby odświeżona wersja strony Global4Net odpowiadała oczekiwaniom nowoczesnego użytkownika.

zmiana graficzna logo

Dodatkowe elementy

Nie wszystkie graficzne elementy w e-Commerce będą statyczne. Wskazanym jest nawet, żeby ożywić stronę animacjami, wideo lub oryginalną tranzycją, np. po kliknięciu lub najechaniu na miniaturkę. 

zmiana animacja graficznej

Tworząc animacje i inne niestatyczne rozwiązania graficzne trzeba pamiętać o ich większym rozmiarze, który powoduje dłuższe ładowanie treści. Aby zapobiec czekaniu na animację należy ją zoptymalizować. Dokonać tego można w specjalnie przeznaczonych do tego narzędziach w programach do obróbki graficznej.

zmiana animacja tekstu

Jakich narzędzi używa grafik?

Jak zwykle w tak skomplikowanych przedsięwzięciach odpowiedź brzmi: zależy. Zależy to w dużej mierze od platformy e-Commerce jaką używa dany software-house. W Global4Net nasi specjaliści pracują na jednym z najpotężniejszych systemów dostępnych na rynku – Adobe Magento. Kluczowe było zatem dopasować narzędzia ze strefy granicznej tak, aby oferowały one jak największą kompatybilność. 

Monika podobnie jaki inni graficy korzystają z programów Adobe XD i Photoshop. Razem zapewniają wachlarz funkcji potrzebnych do zastosowań e-Commercowych. Podczas, gdy Photoshop oferuje kompleksowe narzędzia do tworzenia i obróbki ilustracji, XD przystosowuje je do oczekiwań i ograniczeń interfejsów przeglądarek. Co więcej, pozwala na zmianę grafiki na wektorową co łączy się z brakiem utraty jakości. Jednocześnie oba programy oferują narzędzia do kompresji gotowych plików co przyśpiesza ładowanie się elementów. Nic dziwnego, że są używane przez czołowe software-housy na rynku e-Commerce.

Jaką rolę w e-Commerce pełni grafik?

Znaczenie graficznych elementów w branży e-Commerce jest nieocenione.

Internetowa strona główna naszego biznesu stanowi wizytówkę, którą klient ocenia jako pierwszą rzecz na podstawie tego czy podoba mu się to co widzi, postanawia, czy pozostanie na witrynie, czy ją opuści. Grafik musi zaprojektować stronę główną tak, aby spodobała się ona wybranemu klientowi, jak i również zachowała funkcjonalność, unikalność i tożsamość marki.

Nieodpowiednie przygotowanie wizualnych elementów e-sklepu może z góry przekreślić starania innych działów. Co z tego, że przygotowaliśmy innowacyjne rozwiązania, np. w dziedzinie Customer Journey lub PIM, gdy potraktowaliśmy design graficzny po macoszemu i straciliśmy zainteresowanie konsumentów, zanim jeszcze skorzystali oni z rzeczonych rozwiązań. W Global4Net zdajemy sobie sprawę z faktu, że kluczem do sukcesu jest współpraca wszystkich elementów e-sklepu – w tym najważniejszego w jego prezentacji, czyli grafiki. Ta droga wiedzie do zadowolenia nowoczesnej i wymagającej klienteli.

Jakie wymagania musi spełniać grafik?

Pracując nad odświeżoną stroną internetową G4N musieliśmy balansować między wieloma wymaganiami.

Po pierwsze i najważniejsze, graficy muszą brać pod uwagę oczekiwania, wymagania i ograniczenia klienta. Potrzebne są informacje i badania jakich rozwiązań spodziewają się konsumenci i jakie elementy najbardziej do nich apelują wizualnie. Należy pamiętać o zachowaniu praktyczności podczas designowania graficznych elementów i oferować takie wdrożenia, które będą wygodne i zrozumiałe dla grupy docelowej, która ma korzystać ze strony internetowej. 

Monika ostrzega:

Musimy hamować samych siebie przed udoskonalaniem wszystkiego po swojemu.

Zbyt wymyślne i skomplikowane graficzne rozwiązania mogłyby odstraszyć potencjalnych klientów, a obecnym utrudnić przemieszczanie się i korzystanie ze znanych funkcji. Tak więc, przy projektowaniu stron internetowych, graficy muszą mierzyć swoje ambicję na możliwości i upodobania klientów. Ale nie tylko ich.

Wewnętrzna współpraca

Przy tworzeniu witryny musimy osiągnąć z góry zamierzone cele.

Właściciel biznesu określa jak mniej więcej ma wyglądać końcowy projekt i jakie warunki musi spełniać. Do grafika należy zadanie, żeby te cele urzeczywistnić. Wszystkie poprawki powinny być konsultowane z resztą zespołu. Samowolne zmiany do dużych segmentów projektu grozi niekompatybilnością na wielu frontach. Tak gwałtowne zmiany mogą zaważyć na jakości i spójności całego przedsięwzięcia.

Dlatego tak ważna jest współpraca grafików z właścicielem strony i nanoszenie poprawek, który nie ingerują w strukturę zaimplementowanych już rozwiązań.  W Global4Net dzięki użytkowaniu programów marki Adobe, specjaliści mogą błyskawicznie wprowadzać potrzebne zmiany. Dzięki temu samemu kodu źródłowemu, możliwe jest niemal natychmiastowe testowanie kompatybilności osobnych elementów. Dzięki temu zwiększone są szansę na sukces projektu i wysoką jakość wirtualnej „wizytówki” danej marki.

Miarą sukcesu jest również skuteczność z jaką grafik współpracuje z innymi działami odpowiedzialnymi za postawienie lub odświeżenie strony. 

Przy pracy nad stworzeniem funkcjonalnej i atrakcyjnie wyglądającej witryny, kluczowa jest ciągła komunikacja ze wszystkimi zaangażowanymi zespołami.

Podczas prac nad nowymi wdrożeniami Monika uczestniczy z innymi specjalistami w ustalaniu tygodniowych celów, zadań i rutynowych konsultacji. Mają one na celu zapewnić kompatybilność i najwyższą jakość finalnego produktu. Tak regularne spotkania możliwe są dzięki platformie organizacyjnej Jira. 

Współpracując z copywriterami i programistami, upewniam się, że wszystkie podstrony witryny będą prezentowały ten najwyższy poziom wykonania.” – mówi Monika, – “Usprawnia to proces projektowania strony i zaoszczędza cenny czas, który w innym wypadku mógłby zostać zmarnowany na poprawki, którym można było zapobiec.”

Jakie cechy powinien mieć grafik?

Grafik to zawód wiecznie żywy i taki też powinien być każdy grafik: pełen pomysłów; kreatywności wymaganej do tworzenia nowych, świeższych rozwiązań; otwartości na podążanie różnymi ścieżkami w celu stworzenia naprawdę unikatowego projektu. W nowoczesnym świecie, tzw. „the next big thing” przychodzi niespodziewanie i dużo prędzej niż kiedykolwiek. Żeby mieć jakąkolwiek szansę na nie przegapienie tego momentu, grafik nie może ulec stagnacji ani wykonywać pracy rutynowo, bo w tym fachu takie podejście równa się porażce. 

Grafik to zawód wymagający artyzmu i kreatywności, jednak e-Commerce wymaga efektywności i wygody klienta. Należy o tym pamiętać myśląc o pracy jako grafik lub szukając odpowiedniej osoby na to stanowisko.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: