Czym zajmuje się React Developer?

04.02.2022 Kornel Kosoń
react developer

W dzisiejszych czasach rosnący trend wykorzystania aplikacji przeglądarkowych, przekłada się na rosnące znaczenie Front-end Developerów, którzy wykorzystują technologię React. W związku z tym rośnie liczba organizacji, które poszukują specjalistów potrafiących z niego korzystać. Ta biblioteka JavaScript swoją popularność zawdzięcza między innymi dzięki wykorzystaniu przez Facebook. Do dużych, międzynarodowych firm, które tworzą aplikacje z wykorzystaniem ReactJS, można zaliczyć między innymi Instagram, Netflix, Dropbox, Uber czy WhatsApp.  

Co konkretnie robi React Developer? 

Developerzy ReactJS odpowiadają za projektowanie oraz implementowanie komponentów interfejsu użytkownika dla aplikacji webowych. Do ich tworzenia wykorzystuje się JavaScript, a sam React jest Open Source. Programiści pracują nad poszczególnymi elementami procesu tworzenia aplikacji, począwszy od współpracy przy tworzeniu jej koncepcji, poprzez realizację funkcjonalności a na poprawkach zgłoszonych przez zespół testerów skończywszy. Z tego powodu wymagana jest umiejętność pracy w zespole. Stale trzeba współpracować z testerami, projektantami i kierownikami projektów. Taka praca pozwala na zbudowanie dobrze przemyślanych i działających aplikacji.

Jakie umiejętności powinien mieć React Developer?

Organizacje mają określone wymagania wobec każdego specjalisty front-end.

React Developerzy powinni posiadać takie umiejętności jak:

 • tworzenie aplikacji mobilnych z wykorzystaniem JS, CSS i HTML5,
 • biegła znajomość ReactJS,
 • czytanie dokumentacji biznesowej i wdrażanie na jej podstawie funkcjonalności,
 • wykorzystywanie projektów graficznych do tworzenia szablonów,
 • przygotowywanie dokumentacji technicznej.

Praca przy kodzie to oczywiście nie wszystko. Developer React powinien wyznaczać długoterminowe trendy optymalizacyjne aplikacji. W trakcie pracy będzie on zajmował się oceną tego, jakie są potrzeby związane z rozwojem oprogramowania. 

Tworzenie aplikacji mobilnych

Dalszym krokiem zapoznawania się z React może być nauka React Native. Dzięki tej technologii tworzony kod pozwala na wydanie aplikacji zarówno na urządzenia mobilne z systemem iOS jak i Android. To wciąż intensywnie rozwijane narzędzie doskonale nadaje się do tworzenia prostszych aplikacji o charakterze wieloplatformowym. Wykorzystywać można bogate biblioteki mobilnego interfejsu użytkownika, a także komponenty natywne. Dodatkowo w przypadku iOS można korzystać z klas stworzonych między innymi w Swift czy Objective-C, a w przypadku Androida – w Java.

Umiejętność pracy z HTML i CSS

Każdy programista webowy front-end musi umieć tworzyć interfejs użytkownika. Z tego powodu niezbędna jest znajomość HTML i CSS. Nie inaczej jest w przypadku Developerów React. 

Do umiejętności w zakresie posługiwania się HTML5, czy CSS, które są niezbędne, można zaliczyć: 

 • pracę z selektorami CSS,
 • pisanie semantycznych tagów HTML,
 • znajomość layout Flexbox,
 • znajomość zasad responsywności.

Znając HTML i DOM, w krótkim czasie będzie można nauczyć się wykorzystywać również JSX, który jest wykorzystywany w ekosystemie React. 

Podstawowe umiejętności posługiwania się JavaScript

Do kluczowych umiejętności dla React Developera można zaliczyć te związane z JavaScript. Dotyczy to szczególnie ECMAScript lub TypeScript.

Do niezbędnych kompetencji Front-end Developera React w JavaScript wliczają się:

 • funkcje strzałkowe,
 • korzystanie z DOM w zakresie tworzenia, modyfikowania elementów HTML, a także ich atrybutów. 

react developer w trakcie pracy

Co trzeba wiedzieć o React?

Każdy Developer React musi być zapoznany z JavaScript. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że znajomość JS jest bardzo ważna. Jednak ReactJS ma swoją dokumentację oraz specyfikę.

Do najważniejszych umiejętności, którymi musi dysponować developer front-end można zaliczyć:

 • umiejętność tworzenia i utrzymywania komponentów,
 • znajomość useMemo i useCallback oraz ogólnie hooków,
 • optymalizacja renderowania aplikacji,
 • tworzenie ustrukturyzowanych elementów JSX

 

Konkretne wymagania dotyczące tego, co powinien umieć React Developer, zależą bezpośrednio od oczekiwań konkretnej organizacji. 

Dlaczego rośnie popularność wykorzystywania ReactJS?

Rosnące zainteresowanie programistami React wynika z możliwości, które oferuje ta biblioteka JavaScript. Przede wszystkim może być wykorzystywana z kombinacją innych bibliotek. Daje także możliwość tworzenia dużych aplikacji internetowych, w których można zmieniać dane bez konieczności przeładowywania strony.

React wykorzystywany jest również do:

 • tworzenia komponentów interfejsu użytkownika,
 • obsługi warstwy widoku dla aplikacji,
 • budowania interfejsu użytkownika dla aplikacji jednostronicowych. 

Równocześnie React jest przyjazny dla osób, które chciałyby się go nauczyć. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia czasu, który należy poświęcić na zdobycie umiejętności.

Do najważniejszych cech ReactJS można zaliczyć:

 • prostotę,
 • deklaratywność,
 • szybkość,
 • rozbudowanie. 

Właśnie te cechy sprawiają, że ta biblioteka JavaScript jest coraz chętniej wykorzystywana przez organizacje, a specjaliści mający umiejętność jej wykorzystania są coraz bardziej poszukiwani. Z tego powodu zainwestowanie czasu w celu nauczenia się ReactJS może okazać się opłacalne. Trendy wskazują, że Developerzy React będą coraz bardziej poszukiwani na rynku programistów. 

Jeśli sądzisz, że bycie React Developerem jest dla Ciebie, możesz przejrzeć naszą stronę kariery i sprawdzić, czy nie znajdziesz tam oferty odpowiedniej dla siebie.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: