ul. Strzegomska 2-4
53-611 Wrocław
NIP 8992786490
KRS 0000608120
REGON 363987723
Global4Net Sp. z o. o.
+48 71 358 41 00
© 2009 – Global4Net. All Rights Reserved.
Marketing internetowy w dobie zaawansowanych technologii umożliwia bardzo precyzyjne targetowanie reklam. Rozwijające się e-commerce`y, czy też innego rodzaju e-biznesy mają dzisiaj możliwość personalizowania przekazu reklamowego tak, by nie był to pusty, nietrafiony w oczekiwania użytkownika przekaz, ale tak, by go zainteresować i odpowiadać na jego potrzeby.
Możliwość personalizacji wspomnianych przekazów mamy dzięki danym, do których mamy dość swobodny dostęp. Informacje zawarte w plikach 1st, 2nd i 3rd party data, dotyczą m.in. odwiedzanych przez użytkownika stron, jego zainteresowań, czy też tego jakich wcześniej dokonał zakupów. To właśnie dzięki plikom first-, third- czy second-party data możemy odpowiednio zaprojektować działania marketingowe, by ich przekaz rzeczywiście trafił do odbiorcy, który faktycznie będzie zainteresowany produktem czy usługą. Przyjrzyjmy się więc bliżej czym są dane first-party data, second-party data i third-party data.
1st party data? Definicja sprowadza się do tego, że ten typ danych to najczęściej informacje gromadzone za pośrednictwem list mailingowych, a także zbierane samoistnie w CRM-ach. Do takich danych możemy także dotrzeć analizując aktywność użytkowników na firmowej stronie www. Do tego celu posłużyć może np. darmowe narzędzie w postaci Google Analytics. Tutaj mamy dostęp do bardzo szczegółowych danych, możemy zweryfikować, które podstrony, produkty, narzędzia są najpopularniejsze wśród użytkowników wchodzących na stronę. Dysponując danymi first-party data mamy możliwość tworzenia spersonalizowanych komunikatów, które pozwolą uzyskiwać jeszcze lepsze wyniki sprzedażowe.
Jeśli przyjrzymy się bliżej pozyskiwaniu informacji w kontekście first-party data, to wykorzystuje się takie przestrzenie jak strona internetowa, ankiety, call center, Google Analytics czy Google Search Console.
Mocno upraszczając kwestię pozyskiwania danych w kontekście second-party data można powiedzieć, że te dane zdobywa się wchodząc we współpracę z zaufanymi partnerami. Przyglądając się bliżej zjawisku w zależności od prowadzonego biznesu będą to odpowiednio partnerzy z branży motoryzacyjnej, turystycznej, odzieżowej czy elektronicznej. Nie mniejsze znaczenie będzie miało nawiązanie współpracy np. z wydawcą, który dysponuje pożądanymi dla prowadzonego biznesu danymi.
Tego rodzaju dane wymagają już zaangażowania finansowego. Są to dane zewnętrzne, które otwierają przed firmą zupełnie inne spektrum pozyskiwania informacji z bardzo obszernych zbiorów użytkowników. Dane gromadzi się więc z bardzo wielu źródeł, m.in. stron internetowych, które powiązane są z firmą tematycznie.
Tak szczegółowych informacji nie da się pozyskać wyłącznie poprzez analizę własnej strony internetowej. Zanim zostaną dostarczone dane z segmentu third-party data przeprowadza się kompleksową segmentację i klasyfikację przed ich kolportażem. Po wykonaniu tych czynności dostarcza się tzw. klastry użytkowników, mogą to być np. miłośnicy łowienia ryb metodą spinningową, czy też wielbiciele rasowych psów. Nie ma tu w zasadzie ograniczeń, a zgromadzone informacje nie ograniczają się wyłącznie do tych danych, które uda się zgromadzić online. Informacje kompletowane są o te wynikające z zachowania użytkowników offline, czyli np. odnoszące się do miejsca, w którym skorzystali z usługi. Pozyskanie danych typu third-party data prowadzi więc do pogłębienia danych na temat użytkownika.
W kontekście wyżej wymienionych rodzajów danych warto zauważyć, że first-, second- i third-party data, mogą się przenikać. To znaczy, że korzystając z trzech płaszczyzn pozyskiwania danych można uzyskiwać optymalne dane, które pozwolą opracować źródła niezwykle cennych informacji o potencjalnych klientach.
Aktualny krajobraz marketingowy to dość gęsty gąszcz możliwości. Jeśli jeszcze parę lat temu marketing offline`owy stanowił bardzo istotne źródło pozyskiwania klientów, tak dzisiaj model marketingowy oparty o offline wydaje się wręcz archaiczny. W kontekście omawianych sposobów pozyskiwania danych i tego, jak precyzyjne informacje można uzyskać, reklama online jawi się jako niezwykle skuteczna, umożliwiająca opracowanie kampanii kierowanych do realnie zainteresowanych ofertą firmy użytkowników. Takie działania z pewnością przełożą się na zwiększenie zysków.
Napisz do nas