Dlaczego Akeneo jest wyjątkowym systemem PIM?

26.08.2022 Angelika Siczek

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, z pewnością korzystasz z wielu narzędzi, które przyspieszają i ułatwiają pracę. Jest kategoria narzędzi, które powinna Cię szczególnie zainteresować. Chodzi o narzędzia PIM, czyli product information management – zarządzanie informacjami na temat produktów. Czym są systemy PIM? Jak pomagają w zarządzaniu biznesem e-commerce? I dlaczego powinieneś rozważyć Akeneo jako dobry system PIM?

Czym jest PIM?

W skrócie narzędzia PIM zostały zaprojektowane, aby efektywnie zarządzać całą informacją produktową w sklepie internetowym. Duże sklepy doskonale wiedzą, o co chodzi – mając w ofercie dziesiątki tysięcy produktów zarządzanie nimi manualnie, jest praktycznie niemożliwe. Systemy PIM ułatwiają zmienianie i aktualizowanie informacji na temat oferowanych produktów i w ten sposób ułatwiają zarządzanie sklepem.

Głównym celem PIM jest dystrybucje informacji produktowych we wszystkich kanałach, które wykorzystuje firma, np. na stronie internetowej, w aplikacji mobilnej, a nawet w materiałach drukowanych. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujesz więcej kontroli nad swoim biznesem.

Być może zastanawiasz się, jaki system będzie najlepszy. Choć wybór jest szeroki, to dzisiaj chcemy zwrócić Twoją uwagę na system Akeneo, który jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych systemów PIM na rynku. Co trzeba wiedzieć o tym narzędziu?

Akeneo, czyli Product Information Management

Akeneo to narzędzie, które możesz wykorzystywać do zarządzania informacjami produktowymi. Pomaga Ci tworzyć wiele kanałów dystrybucji tych treści, które są dopasowane do Twoich potrzeb. Co więcej, możesz dostosowywać te kanały tak, aby były użyteczne przy zbieraniu i wyświetlaniu różnego rodzaju danych.

Na czym polega różnica między Akeneo a innymi systemami PIM? Po pierwsze, Akeneo jest holistyczne. Jest to na tyle wszechstronne urządzenie, że platforma bywa określana jako PXM – zarządzanie doświadczeniami produktowymi. Z pomocą ich rozwiązania klasy enterprise, możesz zarządzać danymi i związanymi z nimi procesami i optymalizować opisy i dane produktów, niezależnie od wielkości katalogu. Akeneo wspiera model omnichannel i łatwo daje się integrować z innymi kanałami (poprzez API). Dodatkowo interface platformy jest estetyczny i przejrzysty, więc poruszanie się po dostępnych zakładkach i opcjach jest proste i intuicyjne.

akeneo_obrazek_katalog_pim

Warto również wspomnieć, że Akeneo oferuje także rozwiązanie open-source: Akeneo PIM Community Edition. Zostało ono zaprojektowane, aby pomagać małym i średnim biznesom w centralizacji, zarządzaniu, wzbogacaniu i dystrybuowaniu informacji produktowych bez dużych inwestycji finansowych.

Główne funkcje Akeneo

Gdy masz już zgromadzone informacje produktowe w swojej bazie, możesz je zoptymalizować i uzupełnić według potrzeb. Na pewno wiesz, że nie każde źródło dostarcza dane produktowe odpowiedniej jakości – czasami trzeba je uzupełnić. Z pomocą Akeneo możesz rozszerzyć dane produktowe i tworzyć wielopoziomowe i wielogrupowe kategorie produktów. Co więcej, możesz rozszerzyć opisy produktów tak, aby były bardziej atrakcyjne i dla Google i dla klientów. Akeneo pozwala Ci wzbogacić opisy o materiały multimedialne i inne załączniki, a także tworzyć linkowanie między różnymi produktami. Co równie istotne, możesz to robić oddzielnie w wielu wersjach językowych i dla różnych kanałów sprzedażowych. 

Gdy masz już potrzebne dane, możesz je wysłać do wszystkich kanałów dystrybucyjnych. Mechanizmy Akeneo pozwalają tworzyć pliki wymiany danych i dystrybuować je poprzez konektora do danego kanału sprzedażowego.

Mówiąc prostym językiem, Akeneo umożliwia efektywne gromadzenie, wzbogacanie i dystrybuowanie całej informacji produktowej. Wszystkie te działania są niezbędne dla skutecznego zarządzania firmą e-commerce. Co więcej, wybierając Akeneo, zyskujesz więcej opcji w zakresie konfigurowania różnych grup produktowych, tworzenia relacji między nimi i wdrażania nowych wersji językowych i walut. Wszystko to sprawia, że Akeneo to przydana platforma product information management zarówno dla małych, jak i dużych sklepów internetowych.

Akeneo a Pimcore

Szukając odpowiedniego systemu PIM natkniesz się także na Pimcore. To open-sourcowa platforma PIM, która umożliwia zarządzanie danymi w zautomatyzowany sposób. Co więcej, pozwala też zatroszczyć się o pozytywny CX (customer experience).

Podobnie jak Akeneo, Pimcore jest łatwe w obsłudze. Jednak oprócz zarządzania informacjami produktowymi, Pimcore umożliwia zarządzanie wszystkimi treściami na stronie internetowej. Bez problemu radzi sobie nawet ze złożonymi zbiorami danych. Ta aplikacja umożliwia także zarządzanie zasobami cyfrowymi (DAM) i personalizowanie doświadczeń klientów poprzez tworzenie profili użytkowników. Co więcej, Pimcore pozwala na zarządzanie różnymi segmentami danych. Akeneo natomiast pozwala na zarządzanie jedynie informacjami związanymi z produktami.

Podsumowując, oba rozwiązania mają plusy i minusy. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Jeśli szukasz odpowiedniego narzędzia do zarządzania informacjami produktowymi, zarówno Akeneo, jak i Pimcore to dobry wybór. Przetestuj oba te narzędzia i wybierz to, które lepiej się sprawdza.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: