Dlaczego automatyzacja marketingu jest tak ważna dla Twojego biznesu?

18.11.2022 Angelika Siczek
osoba która sprawdza dane z wykresów

Automatyzacja odgrywa coraz większą rolę w świecie biznesu. Kolejne branże chętnie sięgają po nowoczesne narzędzia pozwalające zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy poprzez powierzenie niektórych czynności robotom. Jednym z obszarów, w którym zyskują przedsiębiorstwa z różnych dziedzin, jest oczywiście marketing. Na czym polega jego automatyzacja i jak może ona pomóc Twojej firmie?

Automatyzacja marketingu internetowego — co to jest?

Marketing automation to proces wykorzystywania technologii w celu usprawnienia działań promocyjnych i zwiększenia ich skuteczności. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu specjalistyczne oprogramowanie, które pozwala zoptymalizować proste, czasochłonne i powtarzalne zadania. Przekazanie takich obowiązków algorytmom umożliwia specjalistom pracę nad bardziej złożonymi i kreatywnymi procesami.

Zalety marketing automation można mnożyć. Odpowiednio zoptymalizowane działania przekładają się nie tylko na spore oszczędności, ale także na bogatą wiedzę o klientach. Aby wdrożyć automatyzację w swojej firmie, musisz jednak dobrze się do tego przygotować. Przede wszystkim przeanalizuj strategię marketingową przedsiębiorstwa i zidentyfikuj procesy, które wymagają usprawnień. Następnie wybierz właściwe do tego celu oprogramowanie i zaimplementuj scenariusze automatyzacji dla kluczowych akcji.

Efekty wprowadzenia marketing automation będą właściwie natychmiastowe. Na co dokładnie możesz liczyć?

Marketing automation — korzyści

Zastanawiając się nad tym, co daje automatyzacja marketingu, pod uwagę należy wziąć kilka różnych obszarów działalności firmy. Są one ze sobą ściśle powiązane, toteż jedna korzyść generuje kolejną. Można wśród nich wymienić przede wszystkim:

Pozyskiwanie cennych danych o klientach

Automatyzacja marketingu usprawnia przede wszystkim proces zbierania i analizy danych o użytkownikach Twojej strony internetowej. Kluczowe z punktu widzenia biznesu informacje zbierane są przez inteligentne programy, które interpretują je zgodnie z Twoimi wytycznymi. Zyskujesz dzięki temu dostęp do przejrzystych statystyk dotyczących między innymi:

 • ilości i jakości ruchu w witrynie,
 • zachowania i potrzeb Twoich klientów,
 • ich ścieżek zakupowych,
 • preferencji reklamowych,
 • interakcji odbiorców z komunikatami marketingowymi

 

Podniesienie jakości customer experience

Jak łatwo się domyślić, pozyskane dzięki marketing automation dane możesz następnie wykorzystać w celu usprawnienia swoich usług. W ten sposób poprawisz doświadczenia użytkowników na Twojej stronie internetowej, zachęcając ich tym samym do powrotów i polecania marki znajomym. Dostosowana do potrzeb klientów witryna to podstawa prowadzenia biznesu w sieci, mająca szczególne znaczenie w przypadku sklepów internetowych.

Możliwość personalizacji reklam

Automatyzacja marketingu e-commerce wcale się na tym nie kończy. Zarówno e-sklepy, jak i inne przedsiębiorstwa zrobią też dobry użytek z personalizacji komunikatów reklamowych. Pozwoli Ci to podnieść jakość kontaktu z klientami i sprawić, by czuli się traktowani wyjątkowo. To także możliwość docierania do precyzyjnie określonych grup odbiorców, którzy chętniej wejdą w interakcję z reklamą.

Oszczędność czasu

Współcześnie trudno wyobrazić sobie ręczne wykonywanie niektórych procesów w zakresie marketingu. Budowa baz danych, wysyłka masowych wiadomości czy identyfikowanie wszystkich porzuconych koszyków w sklepie internetowym to zadania pochłaniające mnóstwo czasu. Wprowadzenie automatyzacji w tych obszarach odciąży więc Twoich pracowników i pozwoli im skupić się na ważniejszych kwestiach, mających większy wpływ na rozwój biznesu.

Zwiększenie zysków

Ostateczny argument za wprowadzeniem marketing automation w firmie powinien stanowić aspekt finansowy. To jeden z najlepszych sposobów na podniesienie współczynników konwersji — i to niezależnie od tego, czy mowa o otwarciu newslettera, kliknięciu reklamy, czy dokonaniu transakcji. Skuteczne docieranie do wybranej grupy docelowej w zauważalny sposób podnosi zwrot z inwestycji, przekładając się na coraz większe zyski Twojej organizacji.

Automatyzacja marketingu — przykłady

Planując wdrożenie automatyzacji marketingu w swojej firmie, powinieneś skupić się na takich elementach jak między innymi:

 • E-mail marketing — pozwala na automatyczną wysyłkę maili technicznych, jak i personalizację wiadomości do klientów,
 • Treści dynamiczne — są one wyświetlane na Twojej stronie internetowej w zależności od tego, kto ją odwiedza i jakie ma z nią doświadczenia,
 • Powiadomienia push — wykorzystują technologię zbierania danych i umożliwiające dostosowanie komunikatów do zachowania użytkowników strony,
 • Chatboty — usprawniają kontakt z klientami i zdejmują z Ciebie obowiązek odpisywania na każdą wiadomość,
 • Remarketing — pozwala docierać z odpowiednio dopasowanymi komunikatami do odbiorców, którzy mieli już kontakt z Twoją stroną.

 

Powyższe rozwiązania możesz zaimplementować samodzielnie bądź zlecić ich wprowadzenie doświadczonej firmie. Niezależnie od decyzji, upewnij się, że kluczowe procesy w Twojej firmie zostaną właściwie zoptymalizowane. A my chętnie Ci w tym pomożemy!

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  a.szylar@global4net.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: