Dlaczego PWA jest tak istotne dla branży fashion?

19.03.2019 Angelika Siczek

Modowa branża e-Commerce cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród wszystkich zwolenników trendów fashion. A jak najczęściej odbiorcy poszukują najnowszych kolekcji, nietuzinkowych stylizacji i ubraniowych propozycji światowych projektantów mody? Oczywiście używając smartfonów. Jednak dla marek fashion współczynnik konwersji na urządzeniach mobilnych jest zwykle niższy niż w przypadku komputerów stacjonarnych. Z tego powodu niezwykle istotnym krokiem dla tej branży jest dostosowanie swoich stron pod telefony komórkowe oraz tablety. Jeśli w swoim sklepie online zaobserwowałeś podobną sytuację, sprawdź, w czym dokładnie tkwi problem. Zapoznaj się ze sposobami poprawy współczynnika konwersji za pomocą Progressive Web Apps (PWA).

Dlaczego właśnie branża fashion powinna wykorzystywać najnowsze technologie?

Przemysł modowy jest najszybciej rozwijającą się gałęzią światowego biznesu. Trendy zmieniają się w zawrotnym tempie, a nowe kolekcje wprowadzane są kilka razy w roku. To bardzo dynamiczne środowisko, które ze względu na swój charakter powinno być na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Siła zakupowa klientów branży fashion rośnie ogromnie. Przewiduje się, że do 2022 roku powinna osiągnąć aż 1,2 mld. USD. To działka, w której największe znaczenie odgrywa pierwsze wrażenie.

zszokowana kobieta w pięknej sukni trzyma telefon i kartę bankową używając technologii do zakupów modowych

Nigdzie nie liczą się tak perfekcyjnie wykonane fotografie produktów, czy odpowiednio skonstruowane treści jak tutaj. Jeśli chcesz znaleźć się na szczycie sprzedawców, musisz stale być o krok przed swoimi konkurentami. A to zadanie wcale nie należy do łatwych. Twoją siłą w dużej mierze są media społecznościowe, które wykorzystywane przez wszystkie marki stały się potężnym narzędziem do zachwycania klientów i zatrzymywania ich przy sobie.

Stosowanie social mediów w e-Commerce

Wszystkie czołowe media społecznościowe przyjęły podejście mobilne. Wiele z nich zdecydowało się na korzystanie z PWA, aby stworzyć przyjazne środowisko dla użytkownika (zadbać o User Experience) w korzystaniu z różnych platform zakupowych. A także po to, by wygenerować niezwykle cenny w branży modowej ruch. Do pionierów w stosowaniu PWA należą m.in.: Twitter, Pinterest i Instagram.

W niektórych firmach e-Commerce Instagram generuje ponad 70% całkowitego ruchu w witrynie. Jednak ważna jest także jakość tego ruchu. A w tym przypadku ponad 30% Instagramerów kupiło coś, co najpierw zobaczyło właśnie na Instagramie.

Oprócz budowania społeczności i zasięgów reklamy, media społecznościowe wspierają także wielokanałowe strategie marek. Obiecującym sygnałem dla branży fashion jest także to, że ponad 64% kupujących z urządzeń mobilnych, konsultuje przez telefon komórkowy swój zakup przed jego dokonaniem. Oznacza to, że są to klienci gotowi do zakupu. Jednak pomimo dużej ilości generowanego przez urządzenia mobilne ruchu i obecności użytkowników gotowych do zakupu, wiele marek nie potrafi przestawić się na korzystanie z aplikacji mobilnych. Powodem tego jest ogólna różnica między konwersjami na obydwu typach urządzeń (mobilnych i stacjonarnych), wynosząca 47%. To w branży powszechnie znane zjawisko, ponieważ przez wiele lat sklepy internetowe działały jedyni na urządzeniach stacjonarnych. Stały się przez to bardzo wąskim gardłem dla użytkowników mobilnych. Przyzwyczajeni do bezproblemowej obsługi mobilnej użytkownicy smartfonów, utknęli w sklepach online o słabej wydajności lub w ogóle nieprzystosowanych do wymagań urządzeń mobilnych.

Dlaczego PWA i branża fashion powinny podążać wspólną ścieżką?

Patrząc na sukcesy w mediach społecznościowych, marki modowe mogą zwiększyć konwersję z urządzeń mobilnych o 30-40% dzięki wdrożeniu PWA. Progresywne aplikacje internetowe to nowoczesne strony internetowe zbudowane w oparciu o podejście mobilne. Progressive Web Apps mają doskonałą wydajność, zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach mobilnych. Co więcej, działają w trybie offline i mogą być używane jako aplikacje mobilne. Dzięki nim marki modowe mogą budować tylko jedną stronę i używać jej na 3 sposoby. Jako witrynę komputerową, stronę mobilną i aplikację mobilną. Zalet z korzystania z PWA w branży fashion jest wiele. Dzięki wdrożeniu tego rozwiązania w sklepach online marki modowe mogą dotrzeć do dużej liczby użytkowników już zaangażowanych w media społecznościowe. A następnie zapewnić im bezproblemowy dostęp do stron, na których dokonają zakupu. Ale to jeszcze nie wszystko…

Spójna oferta na wszystkich platformach

Progressive Web Apps umożliwiają prezentację tej samej oferty, dokładnie o takim samym wyglądzie, na wszystkich platformach zakupowych. Bez względu na to, czy użytkownik otworzy aplikację mobilną, czy wejdzie na stronę przez urządzenie stacjonarne, znajdzie się na tej samej platformie sprzedaży i zobaczy wybrany produkt dokładnie w takiej samej odsłonie.

Budowanie zaangażowania w trybie offline

Gdy jakość połączenia internetowego jest niska, PWA używają pamięci podręcznej do obsługi prędkości sprzedaży e-Commerce. Ten sam mechanizm pozwala także przeglądać zawartość sklepu w trybie offline. Dzięki temu klienci mogą wyszukiwać produktów nawet w trakcie podróży, tracąc połączenie lub oszczędzając transfer.

Godziny szczytu bez korków

Kto lubi stać w korkach? Odpowiedź jest oczywista. Podobnie dzieje się w przypadku zbyt dużej liczby odwiedzających stronę – spada jej wydajność i tworzą się „korki”. Niejednokrotnie zniechęca to zakupowiczów, którzy po prostu uciekają do innego sklepu online. Jak temu zaradzić? PWA zapewnia stabilność strony nawet w szczytowych momentach ruchu, np. w Czarny Piątek lub Święta Bożego Narodzenia. Ze względu na technologię serwisową, platformy e-Commerce zbudowane na Progressive Web Apps są o wiele bezpieczniejsze i trwalsze w przypadku tego typu przeciążeń.

Marki modowe, które mają PWA

Jak wynika z raportu 30 najlepszych testów porównawczych PWA, większość firm zaobserwowała pozytywne efekty po wdrożeniu Progressive Web Apps. W tym przede wszystkim wzrost współczynnika konwersji, zmniejszenie wagi aplikacji i wzrost liczby użytkowników. Zobacz które marki ze sfery mody znalazły się wśród użytkowników tej nowej technologii.

La Nature – Rosja

La Nature to czołowa rosyjska platforma e-Commerce, oferująca oryginalne kolekcje biżuterii i innych modowych dodatków. Sklep wybiera wykwintne międzynarodowe marki biżuterii i prezentuje u siebie ponad 16 000 produktów. Dzięki użyciu PWA La Nature skróciło czas ładowania swojej strony, a także zapewniło swoim użytkownikom korzystanie z witryny w pełni dostosowanej do ich potrzeb. W tym przede wszystkim możliwość dokonywania transakcji na urządzeniach mobilnych.

Ponadto La Nature:

– Wykorzystuje aplikacje Magento 2.2 i Vue Storefront.

– Nastąpiła zmiana czasu ładowania katalogu strony, zmniejszając się o 0,1 sekundy.

– Czas ładowanie pierwszego katalogu (zapewniające widoczność katalogu z obrazami) zmniejszył się

o 1,5 sekundy.

Special Milano – Włochy

Special Milano to włoski specjalista od mody streetwear. Firma oferuje swoim klientom wyjątkowe buty i akcesoria najlepszych światowych marek, takich jak Nike, Adidas, Vans, Reebok. Właściciele sklepu zdecydowali się wejść na rynek online i zbudować unikalne User Experience dla swoich klientów.

Przed pełnym wdrożeniem PWA, Special Milano dokonało oszacowania słuszności inwestycji (PoC – Proof-of-Concept). Okazało się, że opracowanie Progressive Web Apps jest znacznie tańsze niż tworzenie osobnej natywnej aplikacji.

Ponadto Special Milano:

– Wykorzystuje platformę Magento 2 i Vue Storefront.

– Rozwój procesu PoC trwał mniej niż 20 dni roboczych.

The Hour Glass – Singapore

Hour Glass to azjatycka firma sprzedająca luksusowe zegarki. Grupa posiada ponad 40 butików w 9 kluczowych miastach w regionie Azji i Pacyfiku. Jest oficjalnym sprzedawcą starannie wyselekcjonowanych kolekcji luksusowych zegarków ponad 50 najlepszych światowych marek, w tym: Audemars Piguet, Cartier, Hublot, IWC, Patek Philippe, Richard Mille, Rolex, Sinn, TAG Heuer i innych zegarków z podobnej półki.

Sklep PWA firma wprowadziła na rynek zegarków NOMOS Glashütte, przykładając najwyższą wagę do User Experience, tym samym zapewniając klientom obsługę na najwyższym poziomie.

Teraz już rozumiesz, dlaczego PWA jest tak istotne dla branży fashion. Dlatego, jeśli działasz w sferze

modowej pomyśl, czy nie warto zastosować takiego rozwiązania u siebie.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: