Dlaczego PWA Venia jest kolejną wielką rzeczą w e-Commerce?

26.07.2022 Angelika Siczek
dlaczego-pwa-venia-jest-kolejna-wielka-rzecza-w-ecommerce

Już od niemal dekady większa część użytkowników korzysta z sieci używając do tego swoich smartfonów czy innego rodzaju urządzeń mobilnych. Dlatego zagwarantowanie użytkownikom doskonałych doświadczeń w mobile jest dzisiaj już obowiązkowe. Wprawdzie od wielu sezonów nadal tworzone są aplikacje natywne, które umożliwiają użytkownikom zbieranie pozytywnych doświadczeń w zetknięciu z daną marką, to jednak istnieje też inne rozwiązanie, które przez dłuższy czas stało w cieniu wspomnianych aplikacji. A mowa o PWA (Progressive App Web), który gwarantuje wyższy poziom użyteczności, łącząc to, co najlepsze w korzystaniu z sieci przez przeglądarkę, jak i aplikację. A biorąc pod lupę Magento, to jego zespół stworzył wyjątkową technologię PWA Venia Storefront, która wyraźnie ułatwia tworzenie aplikacji, redukuje dodatkowe koszty zarówno utrzymania, jak i developmentu.

Nie taka krótka historia PWA

Wydawać by się mogło, że PWA to dość świeża rzecz, której potencjał dopiero jest wystawiany na próbę. Z tym drugim stwierdzeniem można się jeszcze zgodzić, natomiast temat PWA nie jest na pewno czymś zupełnie nowym. Już w 2007 r. wspomniał o tym Steve Jobs, kiedy prezentował pierwszy model Iphone`a. Zauważył on, że najlepiej byłoby gdyby aplikacje budowane przez programistów były oparte o dostępne i standardowe technologie internetowe, z których korzystano by za pośrednictwem przeglądarki Safari. Na takim spostrzeżeniu Jobsa cała sprawa się w zasadzie zatrzymała na lata, a programiści oddali się całkowitemu tworzeniu aplikacji natywnych. Jobs nie wprowadził w życie terminu PWA, natomiast można powiedzieć, że opisał w kilku słowach jego istotę, zaprezentował ideę. Dopiero w 2015 r. termin Progressive App Web wprowadzili Frances Berriman i Alex Russell. Posłużyli się tym terminem opisując aplikacje internetowe bazujące na nowych funkcjach, które są obsługiwane przez przeglądarki.

Jakie jest znaczenie skrótu PWA?

Pierwsze słowo składające się na skrót oznacza, że technologia PWA działa niezależnie od użytkowanej przeglądarki, jest dostępna dla każdego użytkownika. Web ma wskazywać na to, że strony opierające się o technologię PWA są pisane w typowych dla sieci językach, takich jak JavaScript, CSS, HTML. Natomiast App oznacza, że strona PWA funkcjonuje jak aplikacja mobilna (ale też desktopowa) natywna, prezentuje spójny interfejs, UX i funkcjonalność.

PWA a Magento – storefront Venia w służbie e-commerce

Magento, jako jedna z najpopularniejszych platform e-commerce w formacie open source, bardzo szybko przystosowuje swoje narzędzia do ery mobile. Magento PWA Studio wyraźnie przełożyło się na sprawniejsze i szybsze tworzenie aplikacji PWA. Udostępniony przez Magento zestaw narzędzi sprawdza się przy budowaniu i utrzymywaniu frontu PWA dla e-sklepów, które działają na tej platformie. Narzędzie zostało dodatkowo wyposażone we własny progresywny storefront, który nazwano Venia. Jest to znaczne udogodnienie umożliwiające uniknąć dodatkowych kosztów utrzymania oraz developmentu. Co więcej, udostępniający wszystkie rozwiązania PWA jest też w 100% wspierany przez Adobe, a to oznacza, że mamy dostęp do technicznego wsparcia, którego udzielają eksperci w swojej dziedzinie.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w kontekście zalet, jakie prezentuje storefront Venia? Jest on wyposażony w takie udogodnienia i usprawnienia PWA jak:

  • optymalizacja wydajności dla urządzeń mobilnych,
  • mobile-first design – czyli tworzenie stron www pod urządzenia mobilne, w ten sposób UX strony internetowej będzie taki sam jak aplikacji mobilnej,
  • narzędzia, dzięki którym personalizacja treści i dodawanie lokalnych preferencji stają się prostsze, bardziej intuicyjne,
  • możliwość dodawania ikonki do ekranu desktopowego lub na urządzeniu mobilnym. Dostosowywana ikona, splash screen i nazwa serwisu pozwalają więc uruchamiać stronę tak, jak aplikację natywną,
  • zgodność z różnymi przeglądarkami i systemami operacyjnymi.

 

Warto jeszcze zwrócić uwagę na korzyści płynące z korzystania z PWA Studio. Postawienie na ten zestaw narzędzi, które udostępnia Magento eliminuje koszty produkcji i utrzymania oddzielnych aplikacji natywnych. Przekładać się to będzie także na korzystniejszą, zoptymalizowaną administrację strony www. Jako oficjalne rozwiązanie Adobe jest zbudowane dla platformy Magento. Co to oznacza? Nic innego jak to, że PWA Studio z pewnością będzie konsekwentnie rozwijane, wspierane i udoskonalane. Założyć też można, że korzystanie z PWA Studio z własnym progresywnym storefrontem Venia nie będzie generowało dodatkowych kosztów licencyjnych.

Nie sposób też pominąć tego, że na open source`owe rozwiązanie PWA Studio składa się niezwykle duża społeczność, która wspiera i rozwija tę technologię. Magento czerpiąc wiedzę z opinii społeczności znacznie łatwiej może dostosowywać platformę pod konkretne potrzeby użytkowników.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

    Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

    *Wymagane

    Andrzej-kurs-programowania

    Andrzej Szylar

    Chief Executive Officer

    E-mail:

    a.szylar@global4net.com
    Magda2

    Magdalena Paczyńska-Kamienik

    HR Manager

    Aleksandra

    Aleksandra Bielawska-Clegg

    HR Business Partner

    E-mail:

    Michal

    Michał Duława

    New Business Developer

    E-mail:

    Katarzyna

    Katarzyna Zajchowska

    Marketing Partner

    E-mail: