Dlaczego warunki dostawy są istotnym aspektem Twojej strategii biznesowej?

07.01.2021 Angelika Siczek
dostawa paczki zamówionej online

Rok 2020 z całą pewnością można okrzyknąć mianem rozkwitu branży e-commerce. Spowodował to ogólny postęp technologiczny tej dziedziny, ale także sytuacja pandemii, która wymusiła zainteresowanie użytkowników handlem online. Znaczna część z nich, nawet po zniesieniu obostrzeń w handlu tradycyjnym, już tam została. Co jest kluczowe w branży e-commerce? Oczywiście odpowiednio dostosowana platforma zakupowa, wysokiej jakości produkty, nastawienie na potrzeby użytkownika, a także transport. Nad tym ostatnim warto pochylić się trochę dłużej, ponieważ to kwestia istotna zarówno z perspektywy właściciela, jak i klienta. Wysyłka stała się kluczowym elementem strategii sprzedaży w handlu elektronicznym, który często przekonuje użytkownika do dokonania zakupu w konkretnym sklepie i nie tylko. Przyjrzyjmy się więc dokładnie, dlaczego wysyłka powinna być podstawową częścią marketingu w e-Commerce i dlaczego warto o nią zadbać!

Jak wykorzystać wysyłkę produktów w strategii marketingowej?

Tworząc strategię marketingową, definiuje się cele. Muszą one być dobrze określone i skonkretyzowane. Następnie trzeba ustalić, w jaki sposób będą budżetowane. Ważne też, aby odnosiło się to do każdej oferty przedstawianej klientom.

Wyobraź sobie sytuację, w której bierzesz pod uwagę średniej wielkości zamówienie. Przyjrzyj się  jego kosztom wysyłki. Jeśli w celu marketingowym wyeliminujesz lub ograniczysz koszty, które ponosi klient, musisz wiedzieć, w jaki sposób zapłacisz za przesyłkę, nie narażając się na straty. Pomoże Ci w tym rozpoczęcie od budżetowania, ponieważ wtedy zrozumiesz, na co możesz sobie pozwolić i jak każda oferta może zmienić aktualną księgowość.

Jak radzą sobie firmy e-commerce? Najczęściej wybierają jedno z dwóch podejść:

 1. Umieszczają koszt wysyłki w cenach produktów przez cały rok.
 2. Przeznaczają nieco więcej z budżetu marketingowego na wysyłkę, aby móc oferować korzystne oferty również przez cały rok.

Pierwszy sposób, czyli pokrycie kosztów wysyłki poprzez podniesienie cen produktów może pomóc w zapewnieniu trwałości wszelkich promocji w miarę rozwoju działalności. Jednak wrażliwi na cenę klienci mogą się temu sprzeciwiać. Z kolei potencjalna konkurencja może obniżyć swoje ceny bazowe.

Drugi sposób – korzystanie z funduszy marketingowych może ułatwić oferowanie ograniczonych transakcji powiązanych z celami biznesowymi, takimi jak testowanie nowych rynków lub powiększanie bazy klientów. Musisz jednak podkreślić, że Twoje oferty są ograniczone. Taka uczciwość jest głównym tematem każdego marketingu e-commerce związanego z wysyłką.

Zastanawiając się nad wyborem strategii, pamiętaj o swoich odbiorcach. Może okazać się, że większość z nich spodziewa się obniżonej lub bezpłatnej wysyłki dużych zamówień. To, co stanowi „duże” zamówienie, jest też specyficzne dla danej branży. U jednych będzie to płaszcz powyżej 300zł, a u innych np. duża liczba kosmetyków w paczce.

Reklama Twojego e-sklepu z informacją o wysyłce

Doskonałym wabikiem na klientów jest pojawiająca się w odpowiednim miejscu reklama. Warto jednak pamiętać, że jeśli chcesz skusić ich do zakupu, oferując darmową lub tanią wysyłkę, uda Ci się to tylko wtedy, jeśli będzie ona prosta i uczciwa.

Zawróć uwagę na często dokonywany zabieg – hasło „bezpłatna dostawa każdego zamówienia”. Z pewnością przyciąga uwagę i pomaga wyróżnić się na tle reklam konkurencji, które w ogóle nie wspominają o wysyłce. Nie musisz jednak od razu oferować bezpłatnego dostarczenia towarów. Możesz umieścić odpowiedni próg, powyżej którego przesyłka będzie bezpłatna. Np. „bezpłatna przesyłka przy zamówieniu powyżej 100 zł”. To uczciwe rozwiązanie dla obu stron transakcji.

Projektując działania marketingowe, szukaj okazji do udostępniania danych dotyczących dostaw i wyróżniaj swoją ofertę. Jednocześnie upewniaj się, że każdy odbiorca jest w stanie zrozumieć Twój komunikat i czy nie posiada on jakiś nieścisłości. Z kolei, jeśli wysyłka Twoich produktów jest nieco bardziej skomplikowana i np. zakładasz, że „dostawa w 2 dni przy każdym zamówieniu” jest możliwa, zaznacz to w reklamie, ale wcześniej upewnij się, czy faktycznie tak jest, pytając o to zespół magazynowy lub partnera ds. realizacji handlu elektronicznego. W przypadku Google Ads i innych narzędzi reklamowych nakładki tekstowe i zwiększona liczba znaków ułatwiają udostępnianie dużego poziomu szczegółowości komunikatów w kampaniach społecznościowych. Wykorzystaj ten ważny aspekt w swoim marketingu!

Dlaczego warunki dostawy są istotnym aspektem Twojej strategii biznesowej

Czy marketing e-commerce może działać bez reklam?

Pamiętaj, że takie same informacje o wysyłce powinny być dostępne we wszystkich Twoich działaniach marketingowych. Szczególnie poza płatnymi reklamami. Każdy z wykorzystywanych kanałów jest świetną okazją dla użytkowników do wyrażenia swojego zdania, podzielenia się opinią i okazją do udostępnienia. Ty natomiast możesz na tych działaniach naprawdę wiele skorzystać.

Co więcej, posty w mediach społecznościowych i kampanie informacyjne to doskonała okazja do wyedukowania swoich odbiorców. Możesz w przyjemny sposób poszerzyć wiedzę konsumentów o swoich produktach oraz nawiązać z nimi bezpośredni kontakt – to dwustronna szansa na zadawanie pytań i uzyskiwanie odpowiedzi. Tego typu działania możesz łączyć również z kampaniami płatnymi dla uzyskania jeszcze większego efektu.

Klienci coraz częściej nawiązują kontakt z firmą dzięki kanałom społecznościowym. Chętnie zadają pytania, dotyczące polityki sprzedaży, czy dostępnego asortymentu. Zaangażuj się i wykorzystaj to jako sposób na podzielenie się z szerszą  publicznością wspaniałymi cechami swoich produktów. Moc Facebooka i Instagrama jest ogromna w przypadku sprzedaży online. Tworząc własny styl komunikacji i wykorzystując hasztagi, możesz dostarczać odbiorcom informacji bez poczucia narzucania się im za pomocą nachalnej reklamy. Rozmawiaj z nimi i postaw na szczerość! Nie zalewaj ich zbyt dużą liczbą wezwań do działania, krzyczących: „kup teraz!”.

Strona internetowa jako kanał marketingowy

Pamiętaj, że wielką moc zawdzięcza się nie tylko mediom społecznościowym. Niemałe znaczenie ma także Twoja strona internetowa. Ona również jest inteligentnym kanałem przekazywania informacji marketingowych, np. o wysyłce.

W tym celu możesz skorzystać z nakładek, wyskakujących okienek, banerów i innych elementów prezentujących Twoją ofertę. Ich obecność jest niezbędna do zapobiegania sytuacjom porzucania koszyka zakupowego. Stanowi też doskonałą okazję do udostępnienia zasad wysyłki, które tak często interesują kupujących.

Połącz więc kreatywność ze szczerością, a z pewnością sprawisz, że klienci poczują się w Twoim sklepie komfortowo i zdobędziesz ich zaufanie!

Jak zatrzymać klientów w swoim e-sklepie?

Niekwestionowaną sprawą jest to, że należy dbać o swoich klientów. Utrzymanie ich lojalności to ogromna wartość dla każdego sprzedawcy. Jednym ze sposobów wkradnięcia się w łaski klienta jest zaoferowanie mu bezpłatnej wysyłki lub innej dodatkowej opcji – np. szybkiej wysyłki. Taka oferta sprawia, że klient nie ma ochoty poszukiwać tego, gdzie indziej.

Zapewne posiadasz listę klientów, którzy na bieżąco otrzymują od Ciebie informacje marketingowe. Wykorzystaj to! Zadaj odbiorcom pytanie, co wolą – jaki rodzaj wysyłki, oferując im przy tym zniżkę za udzielenie odpowiedzi. Możesz też stworzyć dla nich specjalne kupony zgodnie ze wskazanymi przez nich preferencjami, np. z darmową wysyłką. Taki prezent z pewnością przypadnie im do gustu.  To prosty, ale bardzo skuteczny sposób, na podziękowanie klientom za wcześniejsze transakcje i szybka zachęta do kolejnych zakupów.

Pamiętaj, że bezpłatna dostawa przy określonym progu zamówienia to atrakcyjna oferta dla każdego klienta. Możesz to przetestować wśród swoich własnych. Sprawdź, czy podwyższenie ceny  produktu i usunięcie dotychczasowej płatności za przesyłkę, zwiększy ich chęć do zakupów. Być może takie działanie mocniej zadziała na Twoją korzyść i jeszcze bardziej zwiększy ilość zamówień także dodatkowych produktów. Testowanie uaktualnień ofert z obecnymi klientami to bezpieczny sposób na gromadzenie danych i sprawdzenie tego, jak możesz wykorzystać wysyłkę jako element marketingu swojej firmy!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: