Przegląd funkcjonalności Pimcore

04.07.2018 Angelika Siczek
pimcore X new version

Pimcore jest obok Akeneo jednym z częściej rozważanych systemów zbierających informacje o produkcie w przypadku działań w obszarze e-commerce. Zadaniem systemu jest zbieranie wszystkich danych w jednym miejscu oraz zarządzanie nimi w sposób najbardziej elastyczny. Oprócz powyższego Pimcore pozwala ponadto również na zarządzanie informacjami o klientach oraz dostawcach z podziałem na organizacje i branże, z którymi są powiązani. Co jednak zdecydowało o tym, że popularność systemu stale rośnie?

Pimcore – elastyczne tworzenie danych

Elastyczność modelowania oraz przechowywania danych jest tym co wyróżnia system spośród innych podobnych rozwiązań. Tworzenie nowych produktów zajmuje zaledwie kilka minut a paleta typów danych jest niezwykle szeroko – Pimcore pozwala na przechowywanie ponad 40 typów danych i nawet kilku milionów produktów i tysiące powiązanych atrybutów

Wsparcie dla tłumaczeń

Pimcore podobnie jak inne systemy PIM zapewnia wsparcie dla obsługi wielu języków, pozwala na stosunkowo łatwe tłumaczenie oferty produktowej na inne języki. Sam panel administracyjny jest dostępny w 20 różnych językach.

Zarządzanie mediami

W Pimcore możliwe jest przechowywanie nie tylko danych tekstowych ale oczywiście również rodzaju plików. W przypadku tego systemu możemy przechowywać nie tylko pliki graficzne lecz również dokumenty, pliki audio oraz pliki video, które następnie możemy prezentować w różnych kanałach.

Koncepcja dziedziczenia danych

Dziedziczenie danych to klucz do tworzenia zasobów danych w systemie Pimcore. Podejście to zrewolucjonizowało sposób przetrzymywania danych w PIM poprzez skrócenie czasu potrzebnego do wprowadzenia produktu do nowego kanału sprzedaży znacznie upraszczając wszelkie procesy redakcyjne i pozwalając na utrzymanie danych w jednym miejscu. Dane są gromadzone w uporządkowane struktury poprzez ich hierarchizację w grupy między którymi mogą występować relację podrzędności.

Zarządzanie danymi w Pimcore

Zarządzanie danymi jeszcze nigdy nie było tak proste. Wprowadzanie tłumaczeń, organizowanie danych ich klasyfikacja oraz przechowywanie z Pimcore staje się dziecinnie łatwe.

Edycja danych

To co wyróżnia system Pimcore to intuicyjne funkcjonalności oraz niespotykane nigdzie indziej możliwości. Możliwe jest zarządzanie niemal każdym aspektem pojedynczego rekordu – jego hierarchią, strukturą, kontrolą poprawności, wersjonowaniem. Dzięki wykorzystaniu różnych typów atrybutów rekordy mogą być wzbogacane poprzez opisy, dokumentacje, pliki graficzne czy multimedialne.

Zbiorcza edycja danych

Zbiorcza edycja danych to coś co wyróżnia Pimcore to zbiorcza edycja danych podobna do tego jak odbywa się to w programie Excel. Elastyczny interfejs użytkownika jest wykorzystywany do trzech podstawowych zadań: zbiorczej edycji rekordów, zbiorczej edycji wybranych rekordów oraz wyszukiwania i filtrowania określonych rekordów na podstawie wbudowanego generatora zapytań.

Możliwość tworzenia rozbudowanych uprawnień

To co wyróżnia Pimcore wśród innych systemów to elastyczność. Interfejs aplikacji może być w 100% dostosowany do preferencji oraz potrzeb poszczególnych użytkowników. Dzięki zaawansowanym widokom i możliwości modyfikacji układu podstron do poziomu poszczególnych pól wprowadzania danych w danym widoku. Efekcie otrzymujemy zoptymalizowane środowisko ze znacznie uprawionym przepływem pracy.

Profilowanie użytkowników

Oprócz przechowywania danych Pimcore posiada również rozbudowaną funkcjonalność do zarządzania klientami. System pozwala nie tylko na zbieranie danych o klientach ale również na ich późniejszą segmentację, personalizację oraz pewnego rodzaju automatyzacje przepływu danych. Profile klientów oraz użytkowników mogą być agregowane a następnie wzbogacane o dodatkowe dane, które następnie można poddawać procesowi segmentacji. Na bazie tych rozwiązań klienci mogą być segmentowani ze względu na wybrane dane, a następnie uruchomiona zostaje zaprogramowana sekwencja działań, wspierająca automatyzację marketingu w przedsiębiorstwie.

PIMCORE

Agregacja i wysyłanie danych w Pimcore

Pimcore API

Dzięki wykorzystaniu API Pimore pozwala na łatwe import oraz eksporta danych pomiędzy systemami zewnętrznymi, co więcej system jest kompatybilny z dowolnym systemem implementacji MDM (Mobile Device Management – system do zarzadzania mobilnością przedsiębiorstwa, służący do pobierania danych oraz zbierania danych o kontekście użytkownika oraz urządzenia mobilnego). System API zapewnia kompleksowe działanie w ramach przedsiębiorstwa (ERP, CRM, WMS, BI, ESB) lub zewnętrznymi aplikacjami innych firm. W tym celu używane jest API REST pozwalające na dwukierunkową wymianę danych z zewnętrznymi systemami w czasie rzeczywistym.

Narzędzia do importu i eksportu danych

Darmowy dodatek do Pimcore Import/Export Toolkit pozwala na wykonywanie automatycznego oraz ręcznego importu danych. Wymieniane dane mogą być dowolnie przygotowywane i mapowane według potrzeb.

Narzędzie do importu plików CSV

Import oraz eksport plików CSV jest domyślnie wbudowany w systemie Pimcore, pola mogą być dowolnie mapowane w przypadku plików importowanych, oraz dowolnie definiowane w przypadku eksportu do zewnętrznego pliku.

Pimcore – walidacja i sprawdzanie jakości danych

Walidacja danych

Pola danych w Pimcore mogą podlegać sprawdzeniu na podstawie zdefiniowanych wcześniej reguł. Dodatkowo Pimcore oferuje różne typy wprowadzanych danych (lista rozwijana, multiselect, select, itd.)które wstępnie określają możliwości wprowadzania do nich wartości.

Sprawdzanie jakości oraz kompletności danych

Funkcja sprawdzania poprawności danych i raportów, ich jakości oraz pól obliczeniowych wartości pozawala na sprawne monitorowanie kompletności i szczegółowości danych. W ten sposób poprawiana jest jakość danych oraz ich kompletność. Możemy przykładowo zdefiniować stopień kompletności danych pozwalających na ich eksport do danego kanału marketingowo-sprzedażowego.

Funkcja audytu oraz wersjonowanie

Pimcore wyposażony jest w funkcje audytu oraz wersjonowania. Każda zmiana rekordu tworzy nową wersję, zapisując jednocześnie tzw. ścieżkę audytu. Dla uzyskania dokładniejszego wglądu porównywane są różne wersje z pokazaniem występujących różnic pomiędzy wersjami.

Raporty niestandardowe

Wśród raportów generowanych przez Pimcore możliwe jest wygenerowanie raportu o jakości oraz kompletności danych, a także innych raportów z różnymi funkcjami filtrowania i możliwością eksportowania. Dzięki temu Pimcore pozawala na łatwe zobrazowanie postępów w kompletności wprowadzanych danych a także skali prac, które powinny zostać zrealizowane.

Zarządzanie przepływem pracy

Zaawansowany mechanizm do tworzenia workflow przepływu pracy, w tym przepływów pracy redakcyjnej a także do definiowania procesów biznesowych to kolejna funkcjonalność, która wyróżnia Pimcore na wśród innych systemów tego typu.

Mechanizm przepływu pracy

Pimcore pozwala na tworzenie niezwykle zaawansowanych scenariuszy przepływu pracy, rozróżniając elementy takie jak stany, statystyki, akcje, przejścia, powiadomienia pozwala na definiowanie elastycznych workflow wykorzystywanych do skutecznej pracy redakcyjnej.

Elastyczny interfejs aplikacji

Cały interfejs aplikacji Primcore można w pełni dostosować do potrzeb danego przedsiębiorstwa, dzięki temu system zapewnia elastyczność i komfort pracy nieporównywalny z żadnym innym tego typu narzędziem.

Czy zatem Pimcore jest dla każdego?

To zależy z jednej strony jest to system niezwykle rozbudowany dający naprawdę ogromne możliwości, z drugiej strony wiele firm nie będzie w stanie wykorzystać nawet połowy jego potencjału. Nie ulega wątpliwości, iż obecnie wśród oprogramowania PIM tego typu wiodą prym Akeneo i Pimcore, to które z nich lepiej będzie sprawdzało się w danym przedsiębiorstwie zależy od konkretnych potrzeb biznesowych.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: