Innowacje e-Commerce 2021 – czego nie możesz przegapić

12.03.2021 Kornel Kosoń
Osoba patrząca na tablicę korkową z notatkami i tabelkami.

Niedługo mija rok od rozpoczęcia lockdownu w Polsce. Większość z nas 12 miesięcy temu nie podejrzewała, że nadal będziemy musieli dopasowywać się do nowej rzeczywistości. Niewielu z nas również mogło przewidzieć jak bardzo przez ten rok zmieni się i wzrośnie e-Commerce. Rozmiar i tempo wzrostu sprawiło, że wiele biznesów, które spóźniły się z wdrażaniem innowacji lub w ogóle digitalizacją, walczą z problemami, a nie raz z bankructwem. Rok 2020 minął i razem z nim do historii przeszło wiele biznesów, które nie wprowadziły najnowszych technologii lub zrobiły to za późno. Dlatego piszemy które innowacje, branża e-Commerce nie może przeoczyć w 2021 roku.

PWA – czyli “game-changer”

Progressive Web Applications, w skrócie PWA, to jedna z najbardziej wydajnych innowacji w handlu elektronicznym. Biznesy, które zdecydowały się na wdrożenie tej technologii odnotowały wzrosty w konwersji sprzedaży i liczbie aktywnych użytkowników i sesji. Dodatkowo, zarejestrowały spadek współczynnika odrzuceń i wzrost średniego czasu spędzonego na stronie. Jak to możliwe?

Problem mobilnej konwersji

Ponad połowa użytkowników Internetu używa go za pomocą urządzeń mobilnych. Trend ten utrzymuje się od przyspieszonego rozwoju tych technologii na początku ubiegłej dekady. Jednak przez długi czas nie korelowało to ze stopą konwersji (ilość zakupów dokonanych na narzędziach mobilnych była nieproporcjonalna do liczby aktywnych sesji). Głównym powodem niskiej konwersji była mniej zoptymalizowana infrastruktura oprogramowania na urządzenia mobilne. Skutkowało to, m.in. dłuższym czasem ładowania stron sklepów. Próbowano to zniwelować tworzeniem aplikacji natywnych, które jednak wymagały pobrania, instalacji i aktualizacji przez konsumenta.

Czemu warto postawić na PWA?

PWA oferuje wyjście z tego dylematu z zachowaniem zalet obu infrastruktur: desktopowej i mobilnej. Jest tak, ponieważ PWA posiada cechy budowy obecne w zarówno w aplikacjach webowych i natywnych. Dysponuje wbudowanym “łącznikiem” działającym jako pomost pomiędzy częścią front-endową i back-endem. Pełni on funkcję pamięci podręcznej w której gromadzone są dane, dzięki którym front-end można uruchomić bez przesyłu danych z back-endu. Jednak innowacje e-Commerce typu Progressive Web Applications przynoszą jeszcze inne zalety.

Ułatwiony i szybszy dostęp do twojego sklepu

Dzięki zastosowaniu PWA użytkownik nie jest zmuszany do pobierania aplikacji z Google Store czy Apple Store. Wiąże się to zazwyczaj z założeniem konta, weryfikacją mailową i innymi krokami, które mogą zniechęcić potencjalnego kupującego. Dzięki PWA omijamy te wymogi i dodatkowo nie zmuszamy użytkownika do zużywania pakietu danych. Bezpośrednia droga do finalizacji zakupu jest odczuwalnie skrócona.

Krótszy czas ładowania witryn

Czas wczytywania strony jest jednym z najważniejszych wyznaczników konwersji. Według badań, jeśli czas ładowania witryny wydłuży się z 1 sekundy do 3, szanse na opuszczenie strony przez użytkownika wzrosną o 32%. Gdy wydłuża się on do 5 sekund, prawdopodobieństwo rośnie o 90%. Dlatego PWA odgrywa tak dużą rolę w zwiększaniu współczynnika konwersji w mCommerce. Wdrożenie Progressive Web Applications skutkowało niemalże 4-krotnym przyśpieszeniem ładowania stron.

Kompatybilność z wyszukiwaniem głosowym

Sprzedaż smart-głośników wzrasta, a z nią odsetek wyszukiwań głosowych. Urządzenia Amazona czy Google’a sprawdzają się w roli zbierających zamówienia, które potem konsumenci finalizują w przeglądarce czy na smartfonie. Przyśpieszają w ten sposób proces zakupowy. Dlatego też PWA wspiera rozwiązanie wyszukiwań za pomocą komend głosowych.

Wykorzystywanie funkcji dostępnych dla aplikacji natywnych

Pomimo wielu ograniczeń urządzenia mobilne mają także narzędzia, które mogą okazać się zaletami w e-Commerce. Wykorzystanie geolokalizacji, kamery i możliwości skanowania barcode’ów nie jest możliwe w wersjach desktopowych e-sklepów. Usprawnienie wersji mobilnych za pomocą PWA umożliwia wykorzystanie tych rozwiązań bez konieczności ponoszenia “kary jakościowej” przy korzystaniu z aplikacji mobilnych. Zwiększa to również możliwości personalizacji doświadczenia zakupowego.

PWA w statystykach

Dobre rozwiązania same robią dobry marketing. Tak samo jest z PWA, wystarczy spojrzeć na liczbę biznesów, które zdecydowały się na zaimplementowanie zmian. Każda z nich odnotowała wymierne korzyści płynące z wdrożenia Progressive Web Applications. Zmniejsza rozmiar samych aplikacji (Twitter z 23,5MB do 600KB), czas ładowania strony (Lancome z 9 sek. do 3,5.), jak i średnią długość czasu spędzoną na witrynie (George.com wzrost o 28%).

PWA to tylko jedna innowacja coraz szerzej stosowana w e-Commerce, ale jedna bez której nie można prowadzić e-biznesu i nie ma szans na zainteresowanie nowoczesnego klienta.

dwójka osób siedzi na literach PWA

Innowacje w e-Commerce: Omnichannel

Obecność marki w życiu konsumenta pozwala biznesowi przyzwyczaić go do siebie. Podejście omnichannel, czyli używanie wszystkich dostępnych mediów wspomaga komunikację z klientami a także poznawanie ich oczekiwań i postaw. Pozwala też na skuteczniejszą reklamę i marketing, często okupiony mniejszymi kosztami (wykorzystanie social mediów).

Omnichannel pomaga nie tylko w komunikacji z klientami. Dzięki jego prawidłowemu zastosowaniu usprawniamy sprzedaż wielokanałową, co poprawia satysfakcję konsumenta i zwiększa liczbę okazji do zaangażowania się przez niego w procesie zakupowym. Mimo wzrostu znaczenia e-Commerce w Polsce i powstaniu ponad 11 tysięcy e-sklepów, to nadal istnieją sektory, w których Polacy unikają kupowania w internecie. Największym z nich jest rynek FMCG, czyli produktów szybkozbywalnych, takich jak, art. spożywcze czy kosmetyki. Jest to rynek w którym sprzedaż elektroniczna w 2019 roku była na poziomie 1%. Jednocześnie jego wartość przekracza 250 mld. złotych. Wprowadzanie rozwiązań sprzedaży wielokanałowej i hybrydowej umożliwi wykorzystanie potencjału drzemiącego w tym sektorze i możliwe, że nie tylko pokryje straty w sprzedażach offline, ale i zwiększy je z zaimplementowaniem e-sklepów. Jednak FMCG to problematyczna gałąź handlu detalicznego, szczególnie jeśli chodzi o zakupy żywności. Wielu klientów preferuje chodzić do sklepów stacjonarnych, gdyż są wtedy w stanie sprawdzić jakość danych produktów. Wykorzystywanie kanału sprzedaży z dostawą do domu nie bierze pod uwagę tego wymagania. Tutaj wchodzi rozwiązanie phygital.

Sklepy phygital

Phygital jest bardzo dobrym rozwiązaniem w targetowaniu klientów, którzy z jakichś powodów są niechętni usługom dostawczym. Dużo częściej decydują się oni na metodę Click&Collect. Phygitalizacja pozwala konsumentom na dokonanie zamówienia w sklepie. Rozwiązanie to oszczędza wymogu czekania w kolejkach, które zawsze były dużym problemem dla sprzedawców a w ciągu ostatniego roku stały się jeszcze większą przeszkodą. Jednocześnie klienci mogą ocenić zakupione towary i nie zamartwiać się procesami reklamacji i zwrotami, tak jak w przypadku dostaw. Takie rozwiązanie z sukcesem wprowadził brytyjski Argos, który połączył metodę magazynową ze sklepem stacjonarnym. Dodatkowo, w każdej fizycznej placówce umieścił elektroniczny kiosk, dzięki któremu potencjalni klienci mogli zapoznać się z ofertą sklepu.

Phygitalizacja oznacza też oszczędności w innych strefach handlu. Właściciele biznesów nie są zmuszeni wynajmować dużego lokalu, w którym trzeba zadbać o dostawę i prezentację produktów. Ten model sprzedaży pozwala na dużo wygodniejsze i spontaniczne zakupy. Oferuje klientowi większą swobodę zarówno w zakresie procesu dobierania produktów jak i zapłaty. Phygitalizacja to dobry krok w stronę implementacji omnichannel, ale wymaga wiele czasu na implementację. Dlatego lepiej zacząć jej wdrożenie wcześniej niż później.

Beacons

Dodatkowym usprawnieniem wchodzącym w strategię omnichannel są tzw. beacony. Są to urządzenia wysyłające sygnał na urządzenie konsumenta w celu doprowadzenia go do danego produktu. Beacony są tanim i wytrzymałym rozwiązaniem. Komunikują się z innymi urządzeniami dzięki technologii BLE – Bluetooth Low Energy. Mogą lokalizować produkt z dokładną nawet do kilku centymetrów. Pomagają tworzyć tzw. mapy cieplne zainteresowań konsumenckich. Dostarczają one informacji o częstotliwości kupowania produktów i mogą posłużyć jako dobre narzędzie do analizy danych. Dodatkowo są kolejnym udogodnieniem dla klienta, który nie musi szukać towaru samodzielnie, co usprawnia user experience.

Innowacje e-Commerce zdaniem eksperta

Coraz większa liczba klientów jest zainteresowana rozwiązaniami PWA wiedząc już, dzięki wstępnemu rozeznaniu rynkowemu, jak wiele korzyści może im to potencjalnie przynieść. – komentuje Adam Poznar, analityk biznesowy w Global4Net.

Czas ładowania strony jest też niewątpliwie najważniejszą z korzyści decydujących o implementacji rozwiązania. Jest to szczególnie ważny faktor na częściach strony mających największy wpływ na konwersję, takich jak lista produktów czy koszyk. Jeszcze bardziej zmniejszyć czas i koszta wprowadzenia PWA ma przynieść nadchodzące w tym roku rozwiązanie szablonu PWA Venia.

Rozwiązania oparte o podejście omnichannel pomagają także w zebraniu o wiele dokładniejszych danych behawioralnych klientów, w oparciu o odpowiednie narzędzia analityczne jak choćby Google Analytics. Z pewnością wspomniana branża FMCG zyskałaby bardzo wiele przy odpowiedniej próbie klientów korzystających z różnych źródeł informacji o marce. W tej jak i innych gałęziach handlu skrócenie drogi od zamówienia produktu do jego odbioru jest bardzo pożądaną opcją wiążącą klienta jeszcze bardziej z daną marką, o czym świadczy też popularność usługi „Odbierz za Godzinę” w sklepie neonet.pl.

Innowacje e-Commerce: sprzedaż w social mediach

Media społecznościowe to stale rosnące platformy, które mogą pomóc biznesom w dostarczaniu swoich produktów i usług do jak najszerszego grona odbiorców. Według badań Research & Market wartość rynku Social Commerce ma wzrastać o ok. 31% rocznie. Kanały sprzedaży w social mediach nie ograniczają się wyłącznie do specjalnie wyznaczonych grup i marketplace’ów. To też spersonalizowane reklamy i oferty trafiające do klientów zarówno na tablicach social mediowych i komunikatorach.

Social media jako punkt styku z nowymi klientami

Odpowiednie utworzenie kanałów sprzedażowych i marketingowych w mediach społecznościowych oferuje dostęp do zupełnie nowej puli konsumentów. W ciągu ostatniego roku coraz więcej osób korzysta z social mediów. Ponad 3.8 miliardów ludzi spędza na nich przeciętnie 6 godzin i 43 minuty dziennie. Żadna zewnętrzna witryna nie może się z tym równać. Amazon, który piastuje niekwestionowaną pozycję lidera na rynku e-Commerce w 2020 roku notował o miliard wizyt mniej. Ignorowanie tego faktu na pewno odbije się na sukcesie e-biznesu. Natomiast social commerce’owe innowacje takie jak Instagram Shops czy Facebook Marketplace pokazuje jak szybko nowocześni klienci przyzwyczajają się do nowych i wygodniejszych rozwiązań.

Innowacje w e-Commerce jako obowiązek przetrwania

Zgodnie z raportem sporządzonym w tym roku przez bank PKO i agendę ITC przewiduje się, że ⅕ małych i średnich przedsiębiorstw zniknie z rynku. Jednocześnie wzrost znaczenia e-Commerce’u i sprawia, że biznesmeni nie mogą trwać przy niezmienionych strategiach i liczyć na lepsze czasy. W czasach, gdy wygoda klienta jeszcze bardziej przesądza nie tylko o lepszych wynikach sprzedaży, ale o pozostaniu na rynku, warto zadbać w swoim e-Commerce o innowacje takie jak PWA, omnichannel czy social commerce. Statystyki jasno pokazują, że te rozwiązania naprawdę pozytywnie wpływają na powodzeniu biznesu.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: