Inwestycja PWA: Czy wdrażanie technologii się zwraca?

07.03.2019 Angelika Siczek

Coraz więcej przedsiębiorców interesuje się Progressive Web App dla swoich sklepów. Często jednak mają oni wątpliwości odnośnie PWA ROI, czyli stopy zwrotu tej inwestycji. Obiekcje wynikają z różnic we wskaźniku konwersji dla komputerów stacjonarnych a urządzeń mobilnych. Powoduje on niepewność sukcesu wśród osób decydujących się na inwestycje w PWA dla swojego sklepu.

Zwiększenie wskaźnika konwersji

Większość użytkowników mobilnych korzysta ze sklepów internetowych bez dokonywania zakupów, w przeciwieństwie do użytkowników komputerów stacjonarnych. Aby zwiększyć wskaźnik konwersji na telefonach i tabletach należy dokonać optymalizacji, używając do tego odpowiednich narzędzi. Dzięki nim strona stanie się maksymalnie responsywna, prosta w obsłudze i szybka w działaniu. Kluczowe jest, aby wykorzystać pełen potencjał oferowany przez PWA w celu zadbania o User Experience. Przełoży się to dodatnio bezpośrednio na wskaźnik konwersji. Jeśli Twoja strona nie sprosta wymaganiom rynku, wskaźnik konwersji się nie zmieni.

Wzrost ROI dzięki PWA

Z licznych case study różnych Software House wynika, że średni wzrost wskaźnika konwersji dzięki Progressive Web App rośnie nawet o 36%. Dla sprzedawcy zarabiającego rocznie przykładowo 500 tysięcy złotych to dodatkowy zysk 180 tysięcy. Otrzymuje go tylko dzięki PWA. ROI w tym przypadku, opisane w realiach amerykańskich przez Toma Karwatka, dyrektora firmy tworzącej oprogramowanie dla e-commerce, staje się dodatnie już w ciągu roku. Jeśli brać pod uwagę, że witryny PWA dla sklepu internetowego nie trzeba przygotowywać od podstaw, a można skorzystać z szablonu, który później poddaje się personalizacji, ROI będzie dodatnie już po 4 miesiącach. Oznacza to jeszcze szybsze i większe przychody, tylko dzięki narzędziom oferowanym do analizy biznesu e-commerce na bazie Progressive Web App. Jeżeli będziesz ignorować korzyści płynące ze sprzedaży mobilnej PWA przez kolejne 6 miesięcy, możesz stracić od 15 do 40 tysięcy złotych w potencjalnej sprzedaży mobilnej.

man stacking roi letters on towers of money

Narzędzie Lighthouse do analizy PWA w celu zwiększenia ROI

Narzędzie Lighthouse, stworzone przez Google, służy deweloperom do badania i poprawiania jakości aplikacji w przeglądarkach. Wpływa to pozytywnie na długoterminowe utrzymanie strony internetowej. Dokonuje się tego przy pomocy zautomatyzowanych narzędzi, przeprowadzając audyt strony www.

Narzędzia te zintegrowane są z Chrome DevTools. Obsługuje się je przez wiersz poleceń lub bezpośrednio z przeglądarki. Służą do badania rezultatów w PWA, SEO, osiągach strony, Best Practice oraz dostępności witryny dla osób z niepełnosprawnościami.

Przeprowadzanie audyty i raportowanie

Audytu Lighthouse można dokonać na każdej stronie. W ich skład wchodzą również sklepy internetowe. Ponieważ wielu przedsiębiorców, jak i użytkowników przeszło już na platformy mobilne, Lighthouse może okazać się najlepszym narzędziem do testowania wydajności e-commerce. Test trwa od 60 do 90 sekund i nie musi być koniecznie przeprowadzany przez dewelopera. Polega on na szeregu testów pod kątem znanych problemów, wpływających negatywnie na osiągi strony, jej dostępność i wskaźnik User Experience. Następnie przedstawiany jest szczegółowy raport. Twój biznes e-commerce oceniony będzie w pięciu sektorach, w skali od 1 do 100. Oprócz tego otrzymasz informacje dotyczące krytycznych obszarów Twojej strony, które wymagają optymalizacji.

Obszary badane przez Lighthouse

1. Osiągi

Pierwszy wyznacznik to osiągi strony. Dotyczy on prędkości, w jakiej Twoja witryna pobiera się i wyświetla. Jest to szczególnie istotne dla użytkowników mobilnych, którzy mają tendencje do szybkiego rezygnowania z wolno ładujących się stron.

Podczas testu, Ligthouse zestawia osiągi Twojej strony z innymi witrynami. 50 punktów w tym obszarze oznacza, że Twoja strona jest szybsza od 75% innych stron w sieci. Co ważne, test bierze pod uwagę elementy takie jak ładowanie obrazów, JavaSript i CSS. Dzięki temu dowiesz się, które z nich wymagają poprawy, aby usprawnić prędkość swojego sklepu internetowego.

2. Best Practices

Ten obszar bada 10 różnych elementów takich jak użycie https (szyfrowana wersja protokołu http), błędów w API czy unikania plików cache. Wszystkie je uznaje się za Best Practises, czyli techniki ogólnie uznane za najbardziej efektywne w tworzeniu stron www. Raport zawierać będzie wskaźniki punktowe.

3. SEO

SEO to wszystko, co związane jest z odpowiednim pozycjonowaniem strony i przygotowaniem jej na test skanowania robotów internetowych. Podczas audytu Lighthouse skupi się na elementach takich jak metadane, hreflang (wersje językowe treści) czy rozmiary fontów. Dzięki szczegółowemu wynikowi dowiesz się co zrobić, aby Twoja strona stała wyżej w rankingu wyników wyszukiwania, czyli jakiej optymalizacji należy dokonać.

4. Dostępność (accessiblity)

Podczas tego testu, Lighthouse sprawdzi jak Twoja strona i jej narzędzia sprawdzają się dla użytkowników z niepełnosprawnościami. Skupi się on na aspektach takich jak odpowiednie etykiety.

5. Progressive Web App

Lighthouse jest kompatybilne z PWA. Praktycznie oznacza to, że przeprowadza aż 11 testów dotyczących głównych funkcji. W ich skład wchodzą działanie offline, szybkie ładowanie nawet przy korzystaniu z wolnego łącza internetowego, dostępności protokołu https czy kompatybilności z różnych przeglądarkami. W teście brane są oczywiście pod uwagę wskaźniki dotyczące użytkowania strony w trybie mobilnym.

Otrzymując pozytywny wynik z audytu Lighthouse, możesz być pewien, że wskaźnik zwrotu inwestycji będzie wysoki w krótkim czasie. Pamiętaj, że nie musisz być profesjonalistą, aby wykonać taki test.

Ważne jest, że wyniki odzwierciedlają działanie strony na wszystkich urządzeniach, zarówno w trybie online, jak i offline. Na podstawie raportu otrzymasz wszystkie potrzebne informacje dotyczące odpowiedniej optymalizacji Twojego biznesu e-commerce. Dzięki temu będziesz wiedział jak zwiększyć wskaźnik konwersji, a w efekcie zysk generowany przez sklep.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: