Jak Akeneo PIM wspomaga kształtowanie doświadczeń zakupowych

15.09.2020 Angelika Siczek
kobieta zadowolona z e-zakupów dzięki Akeneo PIM

Jak najlepiej wytłumaczyć, czym jest Akeneo Pim? Doskonałą analogię zastosował pracownik firmy, porównując system do pilota od telewizora. Brzmi zagadkowo? Zdecydowanie tak! Jednak to naprawdę doskonała analogia.

Wyobraź sobie, że ten niepozorny element – pilot TV może być potraktowany jako największy wynalazek wszechczasów. Bo w końcu, jak w komfortowy sposób oglądać telewizję bez niego? Z pewnością zdajesz sobie z tego sprawę, jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się szukać przez pół godziny pilota w otchłaniach kanapy, pod stołem lub w innym „typowym” dla niego miejscu.

Jeśli nie byłbyś w posiadaniu tego wyjątkowego gadżetu, nie mógłbyś zwyczajnie usiąść, zrelaksować się i pozwolić, aby rozrywka sama do Ciebie przyszła. Zamiast tego musiałbyś wstawać, podchodzić do telewizora i ręcznie zmieniać kanały, przeglądać każdy z nich w poszukiwaniu tego, co faktycznie Cię interesuje, gdy chcesz ściszyć lub podgłośnić program, albo pominąć reklamę i co więcej, powtarzać ten proces za każdym razem, kiedy najdzie Cię ochota na włączenie telewizora. Ponadto, jeśli korzystasz ze Smart TV, praktycznie niemożliwe byłoby korzystanie z platform typu Netflix lub innych oferujących dostęp do całej puli filmów i seriali. Gdyż bez pilota nie miałbyś do nich dostępu.

Reasumując – bez pilota oglądanie telewizji nie byłoby niemożliwe, ale znacznie utrudniłoby to, co ostatecznie powinno być rozrywką, a nie żmudnym i czasochłonnym zajęciem. Właśnie dlatego pilot może być potraktowany jako jeden z najlepszych wynalazków na świecie. A tak, jak każdy dobry nowy telewizor potrzebuje do swojej obsługi pilota, tak każdy profesjonalny zespół zajmujący się wzbogacaniem i rozwijaniem produktu potrzebuje swojego podstawowego wyposażenia, którym jest właśnie rozwiązanie umożliwiające zarządzanie informacjami o produkcie – PIM. Pod wieloma względami dobre rozwiązanie PIM jest jak zdalne sterowanie informacjami o produkcie i kierowanie doświadczeniem produktu. Dochodzimy tu więc do sedna naszego tematu, że jest to narzędzie, które poprzez swoją funkcjonalność jest analogicznie do pilota od telewizora.

Pilotuj swoje zespoły produktowe

Tak, jak dzięki pilotowi możesz sterować swoim telewizorem z dowolnego miejsca pokoju, tak dzięki PIM jesteś w stanie zarządzać produktem z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie.

PIM Akeneo pomaga zespołom współpracować niezależnie od tego, czy znajdują się w tym samym biurze, czy pracują z różnych miejsc świata. To doskonałe rozwiązanie dla modelu pracy w trybie home office. Dzięki temu narzędziu wszystkie zespoły mogą współpracować bez ograniczeń i problemów, zapewniając klientom atrakcyjne, wielokanałowe doświadczenia z Twoją marką, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują.

Takie podejście również Tobie ułatwi pracę, ponieważ otrzymasz możliwość kontroli tego, jakie działania zostały wykonane i które informacje zostały uzupełnione lub zmodyfikowane.

zakupy online robione w różnych kanałach e-commerce

Przełączaj kanały sprzedaży

Podobnie jak pilot do telewizora umożliwia Ci szybką zmianę kanałów, tak system PIM pomoże Twojemu zespołowi w natychmiastowym wzbogaceniu opisów lub w zaktualizowaniu informacji o danym produkcie, który sprzedajecie. Co więcej, wesprze Was w procesie gromadzenia i wprowadzania nowych produktów na rynek, przy użyciu scentralizowanego, zaufanego źródła informacji o wszystkich produktach. PIM gwarantuje stworzenie zbioru informacji o produktach i  wszystkich innych zasobach cyfrowych, poprawiając ich jakość i dostępność przy jednoczesnym unikaniu tworzenia odłączonych silosów danych.

Co więc zyskasz, korzystając z PIM? Przede wszystkim możliwość szybszego wprowadzenia Twojej firmy na wybrany rynek. Na szczęście ta szybkość nie oznacza pojawiania się większej ilości błędów. W tym wypadku powiedzenie „co nagle, to po diable” nie ma żadnego przełożenia. Dzieje się tak, ponieważ Twój zespół zostaje wyposażony w odpowiednie narzędzie pracy, a właśnie to sprawia, że nie jest narażony na ryzyko popełnianych błędów, które pojawiłyby się w innych warunkach wykonywania działania. Dzięki PIM spójność informacji jest gwarantowana w każdym kanale sprzedaży, a wszelkiego rodzaju błędy, czy niespójności są na bieżąco usuwane.

System PIM sprawia więc, że Twoi klienci nie są narażeni na nieprawdziwe lub nieaktualne informacje o produktach, którymi są zainteresowani. Oferujesz im więc rzetelne źródło danych i ułatwiasz podjęcie decyzji zakupowej.

Skorzystaj z informacji – przewodnika

Co jest niezwykle przydatną funkcją pilota do telewizora? To przede wszystkim poręczny przycisk informacji – przewodnika. Dzięki niemu możesz zobaczyć wszystkie dostępne kanały i programy, oszczędzając czas i wysiłek potrzebny na ręczne przeglądanie i sprawdzanie każdego kanału, aby dowiedzieć się, jaki film lub program będzie w danym momencie emitowany. Okazuje się, że nowoczesne rozwiązanie PIM zaoferuje Ci dokładnie to samo!

Jak to możliwe? Jeśli udostępnisz swojemu zespołowi system rejestracji wszystkich produktów, ich opisów, zasobów cyfrowych oraz innego rodzaju elementów składających się na doświadczenie użytkownika w omnichannel, Akeneo PIM posłuży Ci jako przewodnik po informacjach o posiadanych produktach. Co więcej, pomoże wszystkim zainteresowanym wyłonić produkty, które potrzebują wzbogacenia opisów, a także dokonać oceny jakości i kompletności danych produktów i zasobów, które oferujesz swoim klientom.

Dlaczego warto postawić na Akeneo PIM?

Podsumowując – stosując analogię pilota, można śmiało wysunąć wniosek, że jeśli pilot do telewizora jest największym wynalazkiem wszech czasów, to rozwiązanie PIM jest z pewnością największym odkryciem niezbędnym do zarządzania informacjami o produkcie. Staje się więc równorzędnym kompanem pilota.

Jeśli podarujesz swojemu zespołowi zdalną kontrolę nad zarządzaniem informacjami produktowymi, w bardziej skuteczny sposób będą w stanie sprawować kontrolę nad stanem magazynu. Nie będą też zmuszeni robić tego z jednego wyznaczonego miejsca, ale usprawnią swoją pracę, mogąc działać z dowolnie wybranej lokalizacji. Zrobią to także o każdej porze, ponieważ czas w żaden sposób nie ogranicza działania PIM. Twoi klienci również odczują pozytywne skutki zastosowania rozwiązania. Nie będą mieli żadnych wątpliwości odnośnie do informacji podawanych o sprzedawanych w Twoim sklepie artykułach. Postaw więc na sprawdzone i nowoczesne rozwiązania, aby wznieść funkcjonowanie firmy na jeszcze wyższy lewel niż wcześniej!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: