Jak PIM zwiększa zyski w e-Commerce?

01.12.2020 Angelika Siczek
zakupy online z systemem PIM

Co sprawia, że odnosi się sukces w sprzedaży online? Składa się na to wiele czynników. Między innymi wygląd Twojego sklepu, odpowiedni wybór platformy sprzedażowej, umiejętność zainteresowania swoją ofertą klientów, a także dobrze zoptymalizowana strona internetowa. To oczywiście nie wszystkie elementy, ponieważ znacznie więcej aspektów ma wpływ na sukces platform e-Commerce. Uwaga kierowana na ich rozwój musi być pomiędzy nimi równomiernie rozłożona. Jednak jednym z najistotniejszych może być zarządzanie informacją produktową. Jeśli prowadzisz sprzedaż w wielu kanałach jednocześnie, potrzebujesz rozwiązania, które nie tylko poprawi kontrolę nad informacjami o produktach, ale zagwarantuje na Ci również przewagę na tym polu nad konkurencją. Rozwiązania PIM (Product Information Management), które centralizują wysiłki w przechowywaniu informacji o produktach, mogą być dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem.

Dlaczego ważna jest odpowiednia informacja produktowa?

Budowanie szczególnego związku z klientem to podstawa w branży e-Commerce. Konkurencja nie śpi, więc aby uzyskać dobre wyniki sprzedażowe, należy inwestować w najlepsze rozwiązania. Co jednak przyciągnie klienta na dłużej i sprawi, że zawita w sklepie ponownie? Przede wszystkim zbudowanie jego zaufania przez rzetelne i rozbudowane informacje o produkcie. To pierwszy krok w kierunku zwiększenia wskaźnika konwersji, a często gwarancja na to, że konsument wróci do Ciebie po więcej i poleci Twoje usługi znajomym.

Odpowiednie informowanie klienta nie tylko dowiedzie Twojej szczerej pasji do sprzedaży najwyższej jakości produktów, ale również wyróżni Cię na tle konkurencji. Jak często zdarzało Ci się widzieć niekonkretne i lakoniczne informacje w innych witrynach e-Commerce lub skopiowane ze strony producenta bez przyłożenia jakiejkolwiek uwagi do ich jakości? Jeśli wyróżnisz się na ich tle, z pewnością wyjdziesz naprzeciw oczekiwaniom klientów. Jeżeli natomiast nie odpowiesz na potrzeby nabywców, perspektywa szerokiego wyboru sklepów alternatywnych może nakłonić do opuszczenia Twojej witryny i zrobienia zakupów gdzie indziej.

Dobra informacja produktowa wpłynie także na zwiększenie odwiedzin Twojej strony. Dlaczego? Dzięki dobrze skonstruowanym opisom, stworzonym pod wyszukiwarkę internetową, zwiększysz swoją pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki optymalizacji tekstów pod SEO klienci łatwiej trafią na Twoją stronę i szybciej znajdą to, czego potrzebują.

4 sprawdzone rozwiązania dla rozwijającej się firmy

Jest kilka sprawdzonych sposobów, których możesz spróbować, aby poprawić informację produktową w swoim sklepie.

Ujednolicanie 

Potrzebujesz narzędzia, które pozwoli Ci sprawnie rozbudowywać informację produktową oraz prowadzić do jej ujednolicenia na przestrzeni całego asortymentu i wszystkich kanałów. Przydatne będą również możliwość sprawdzania poprawności i korygowania błędów oraz wyłapywania duplikatów i wyjątków. Takie funkcje pozwolą stale dopracowywać informację produktową. To pozytywnie wpłynie nie tylko na sprzedaż, ale również na zadowolenie klienta z transakcji. Zmniejszy się również liczba zwrotów spowodowanych błędnymi informacjami.

Zagraniczna ekspansja

W przypadku PIM mowa jest o centralnej bazie danych, prowadzonej specjalnie dla Ciebie. Centralizowanie tej usługi umożliwia pracę na wielu kanałach sprzedaży jednocześnie. Zyskujesz więc nie tylko szybkość działania, ale również integrację we wszystkich segmentach, w których potrzebujesz. Kolejnym wyzwaniem, naprzeciw któremu staje narzędzie PIM, jest rozrost na zagraniczne rynki. Podczas ekspansji tłumaczenia językowe informacji produktowej na potrzeby wielu osobnych kanałów mogą być nie lada wyzwaniem. Jednak dzięki systemowi PIM wszystkie kolejne zmiany w opisie nie muszą być wprowadzane osobno dla każdego kanału i języka. Proces do tej pory żmudny i kłopotliwy dzięki niemu staje się przyjemny.

Przejście na nowe kanały

Kolejną zaletą, jaką oferuje PIM to przyspieszenie procesu przechodzenia na nowy kanał. Co się z tym łączy? Niezliczone zmiany w polityce cenowej i rabatowej, w rodzaju i wielkości asortymentu, a także i w opisach produktów. Z pewnością ostatnie, o czym chcesz myśleć to nieskończona weryfikacja opisu produktowego, szczególnie w czasie rozwoju nowych kanałów sprzedaży. Jeżeli zależy Ci na tym, aby wszystkie opisy zostały tak samo szczegółowe, jak w innych kanałach, ponieważ to dawało Ci przewagę nad konkurencją, musisz skorzystać z repozytorium PIM.

Priorytetowa sprzedaż 

Szybkie wprowadzanie produktów, które przynoszą natychmiastowe zyski, może przysporzyć kłopotów. Szczególnie jeśli jest to zupełnie nowy produkt lub posiadający szeroką specyfikację techniczną. Na szczęście repozytorium PIM nie tylko sprawnie stworzy dla Ciebie pełną informację produktową, ale również dopasuje ją formatem do reszty Twojego asortymentu. Zachowanie spójności jest bardzo ważne w konsekwentnym budowaniu marki i zaufania klienta. A dla Ciebie, oznacza to zwiększające się grono powracających klientów i rosnące zyski w e-Commerce.

Jak pim zwieksza zyski w ecommerce

Jaki produkt PIM wybrać?

Produktem, który doskonale sprawdza się w zarządzaniu informacją produktową, jest Akeneo. Jest on wydany na licencji open-source oraz oparty na frameworku Symfony2. Dlatego jego elastyczny charakter pozwala na dopasowanie do potrzeb klientów. W obsłudze swojego asortymentu możesz korzystać z wielu języków, importować pliki multimedialne, rozszerzać nie tylko informacje techniczne dotyczące produktu, ale również opinie kupujących. Akeneo funkcjonuje na wielu kanałach i umożliwia korekcję danych produktowych. Daje również możliwość integracji z platformą Magento 2. Ważną cecha jest jego intuicyjność, dzięki której zbędne będą wszelkie szkolenia.

Pimcore natomiast, to narzędzie, które zapewnia ogromne możliwości kierowania behawioralnego i personalizacji. Dzięki niemu jesteś w stanie stworzyć profil swoich potencjalnych klientów oraz dokładny profil odbiorców, którzy mieli już styczność z Twoją firmą. Na podstawie tego typu interakcji, możesz więc wyświetlić użytkownikowi odpowiednie i spersonalizowane treści. Zrobisz to także do wybranego segmentu użytkowników. Wszystko po to, aby wpłynąć na pozytywne doświadczenia klienta w styczności z Twoją marką, a także, by podnieść konwersję, czyli sprzedaż i zyski. Okazuje się, że aż 95% firm odnotowuje wzrost współczynnika po spersonalizowaniu oferowanych przez nie cyfrowych doświadczeń.

Odpowiednie zarządzanie informacją produktową to klucz do zdobywania dużych zysków w e-commerce. Centralne repozytorium PIM umożliwia szybkie i sprawne wprowadzanie nowych produktów oraz zarządzanie już istniejącymi. To doskonałe narzędzie, które powinno znaleźć się w arsenale każdego sprzedawcy, niezależnie od trybu pracy – sektora B2B czy B2C.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: