Jak podejście zwinne wspiera system zarządzania danymi klienta MDM

26.03.2020 Angelika Siczek
skupiony mężczyzna siedzący przed komputerem analizujący wykresy

Na czym polega zwinność we wspieraniu systemów? Dlaczego zwinne podejście ma kluczowe znaczenie dla zarządzania podstawowymi danymi klienta? Zobacz, czym charakteryzuje się to podejście i dowiedz się, jak wykorzystać je we współczesnym biznesie.

MDM - podejście zwinne

Co to jest zarządzanie zwinne?

Znaczna część aplikacji biznesowych opiera się na danych. Niezależnie od tego, czy są to aplikacje operacyjne, czy analityczne. Dane stanowią podstawę, dzięki której można dość do wyznaczonego celu. Zarządzanie informacjami o kliencie, a nawet dostarczanie mu spersonalizowanych poleceń produktów, jest zależne od jakości dostępnych danych. Od nich także zależy dokładność oraz skuteczność wykorzystywanych aplikacji.

Aby w zakresie danych wszystko działało poprawnie, warto wykorzystać Master Data Management (MDM). Dzięki temu rozwiązaniu wyeliminujesz niespójności i utworzysz jednolity widok informacji o kliencie, produkcie, dostawcy i o materiałach. Jeśli prawidłowo zaimplementujesz MDM, pomoże Ci ono we wzmocnieniu architektury Twojego przedsiębiorstwa. Wesprze także wymagania analizy biznesowej, zwiększy wydajność operacyjną i poprawi User Experience we wszystkich punktach styku klienta z Twoją marką.

Jednak pomimo oczywistych zalet tradycyjne podejście do wdrażania MDM jest czasochłonne – niekiedy trwa nawet od 12 do 24 miesięcy. Warto pamiętać, że dane rosną wykładniczo w przypadku każdej firmy. Dlatego w efekcie do czasu zakończenia implementacji systemu MDM, mogą stać się nieaktualne lub ulec zmianie. Dotyczy to w szczególności danych klientów.

Ze względu na to, że wymagania biznesowe i dane klientów ulegają ciągłym zmianom, stworzenie złotego rekordu nie może być jedynie jednorazową czynnością. Co więcej, różni użytkownicy biznesowi mogą potrzebować różnych danych klienta głównego. Dlatego też spełnienie oczekiwań klientów w wielokanałowym środowisku dystrybucji może być niezwykle trudne. Z wyjątkiem sytuacji, w której reguły przetrwania, określające, które wartości zostaną wybrane, aby zapełnić jeden rekord główny, są zsynchronizowane ze zmieniającymi się wymaganiami biznesowymi. Czy istnieje więc jedno satysfakcjonujące rozwiązanie? Jak firmy mogą zapewnić sobie sukces w zarządzaniu danymi podstawowymi klientów? Odpowiedzią jest oczywiście podejście Agile MDM.

Przyjęcie zwinnego podejścia (podejścia Agile) do zarządzania danymi podstawowymi klienta, może rozwiązać wszystkie problemy dotyczące tradycyjnych rozwiązań. Zamiast pracować jako silos projektowy, zwinne podejście MDM podąża za praktykami zwinnego tworzenia oprogramowania i ewoluuje wraz z wymaganiami biznesowymi. Dzięki temu, nawet jeśli firma gwałtownie się rozrasta, nie ma problemu ze sprawnym zarządzaniem danymi.

Dlaczego warto wdrożyć system Agile MDM? Poznaj 5 powodów!

Wdrożenie zwinnego systemu MDM jest najlepszym z istniejących sposobów na konsolidację danych podstawowych klienta. Dlaczego?

 1. Agile MDM gwarantuje efektywną współpracę

Strategia Agile MDM umożliwia wszystkim zespołom i aplikacjom korzystającym z danych klientów odwoływanie się do jednego źródła. Zapewnia to, że dane pozostają spójne, a wszystkie aktualizacje odbywają się w oparciu o tę samą unikalną kopię danych podstawowych.

Ułatwione są więc wszystkie czynności, które korzystają z tych samych informacji. Na przykład otwieranie i zamykanie kont w różnych firmach, czy uzyskiwanie informacji w celach marketingowych, nie stanowi problemu dla żadnego zespołu, posiadającego dostęp do jednego głównego rekordu danych klienta. Co więcej, wszystkie zespoły mają stały dostęp do najnowszych danych. Powstające zmiany są uniwersalne i aktualizowane w automatyczny sposób. Dzięki temu współpracownicy mogą bez przeszkód współdziałać, nie martwiąc się opóźnieniami lub błędami w przekazywanych wzajemnie informacjach.

 1. Zwiększona spójność dzięki Agile MDM 

Ponieważ w podejściu Agile zarządzanie danymi podstawowymi koncentruje się na działalności biznesowej, jest także zgodne z jasno określonymi przypadkami użycia. Dane bardzo dobrze korespondują z tym, w jaki sposób użytkownicy biznesowi korzystają z nich i jak pracują nad nimi. Przykładowo w działalnościach typu e-commerce profile klientów, zarządzane jako część danych klienta głównego, mogą być wykorzystywane przez różne części ich ekosystemu. Zarówno przez samą platformę sprzedażową, online’owe działania marketingowe, bramkę płatności, oprogramowanie do wysyłki zamówień, przez oprogramowanie księgowe, jak i przez system zarządzania zapasami itp. W takiej sytuacji dzięki zwinnemu podejściu zyskuje się pewność, że dane są zawsze wykorzystywane w spójny sposób przez wszystkie korzystające z nich strony.

 1. Udoskonalone ROI

Od czego zależy system zwinnego podejścia? Przede wszystkim od rzeczywistej wartości dostarczanej użytkownikom biznesowym. Ważne jest więc to, czy dane klienta głównego mogą obsługiwać aplikacje biznesowe oraz jak łatwo można ingerować w dane i je pobierać. Każdy z parametrów jest mocno brany pod uwagę. Dzięki tego typu zależności – powiązaniu z bezpośrednimi efektami biznesowymi – w porosty sposób można zaprezentować ROI inicjatyw MDM. Udoskonalona jakość danych podstawowych klientów ma bezpośredni związek z ROI wdrożenia Master Data Management

Dzięki zwinnemu systemowi MDM dla klientów możesz wspierać swój zespół marketingu i sprzedaży w docieraniu do klientów w najlepszy możliwy sposób. Można też dostosować się do wymagań użytkowników, maksymalizując w ten sposób zwrot z inwestycji.

 1. Zmniejszone ryzyko

Rekordy Agile odnotowują wyższy wskaźnik sukcesu w stosunku do tradycyjnego zarządzania danymi. Dzieje się tak, ponieważ system opiera się na zwinnym lub ewolucyjnym modelowaniu danych. Jest ono prowadzone w sposób iteracyjny i przyrostowy oraz kładzie szczególny nacisk na jakość danych.

Aspekty związane ze spójnością, dokładnością i użytecznością danych są często testowane pod kątem różnych zastosowań biznesowych. Z kolei dane lepszej jakości prowadzą do zmniejszenia ryzyka biznesowego. Na przykład dzięki usunięciu duplikatów dokumentacji klienta, znacznie spada ryzyko poniesienia straty finansowej, która mogłaby wyniknąć np. z niewywiązania się ze spłaty pożyczki, czy linii kredytowej z powodu posiadania wielu profili klienta.

 1. Szczupłe zarządzanie danymi – Lean Data Management

W przeciwieństwie do strategii dowodzenia i kontroli, która jawnie dąży do zarządzania zespołami programistycznymi i kierowania nimi, zwinna strategia MDM angażuje specjalistów ds. danych jako aktywnych współpracowników zespołów programistycznych. Dzięki temu zespół zarządzający danymi nie utrudnia pracy samych programistów, a współpracuje z nimi w efektywny sposób w ramach jednego projektu. Lean data management polega na umożliwieniu zespołom wyboru sposobu pracy i edukacji każdego z zainteresowanych.

W przypadku danych klientów sprawne zarządzanie danymi staje się kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do poprawy jakości, podniesienia wydajności, skrócenia czasu trwania projektu i zadowolenia klienta.

Szerokie możliwości Agile MDM

Agile MDM daje także możliwość szybkiego rozszerzenia na nowe domeny danych. Ta zdolność do sprawnego pozyskiwania nowych źródeł danych, w połączeniu z łatwością ewolucji modelu dla różnych potrzeb biznesowych, pozwala na dowolne skalowanie.

Tak więc efektywnie wdrożone sprawne zarządzanie danymi podstawowymi klientów ma ogromny potencjał, by stworzyć nieograniczone możliwości dla Twojej działalności. Dostęp do dokładnych i spójnych danych w czasie rzeczywistym daje możliwość zespołowi sprzedaży, marketingu czy obsługi klienta, wyprzedzać jego oczekiwania, oferując mu to, co dla niego najlepsze.

Zastanawiasz się jaki system MDM wybrać? Postaw na platformę Pimcore MDM typu open source. Dzięki niej możesz zarządzać dowolnymi danymi produktowymi, klientów, pracowników, zasobów cyfrowych, kontrahentów, dostawców, lokalizacyjnymi, referencyjnymi i danymi IOT.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: