Jak skutecznie znaleźć pracę w IT studiując?

08.10.2019 Angelika Siczek
skupiony mężczyzna pracuje przy komputerze

Interesujesz się pracą w branży IT, a programowanie to dziedzina, którą chcesz się zajmować? Na szczęście rynek ten jest bardzo chłonny i nawet osoby bez doświadczenia mogą znaleźć satysfakcjonującą pracę. Jak jednak zabrać się za jej znalezienie i stworzyć pierwszą aplikację na wybrane stanowisko? Przedstawienie swoich umiejętności i posiadanych kwalifikacji jest bardzo ważne. Trzeba też wywrzeć odpowiednie wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Sprawdź, w jaki sposób przygotować się podjęcia pierwszej pracy w IT. Nawet jeśli nie posiadasz dużego doświadczenia lub co więcej, jesteś dopiero na studiach i chcesz rozpocząć swoją karierę zawodową.

Praca w IT

Określ swoje potrzeby i to, co chcesz robić

Pierwszym krokiem, który powinieneś podjąć, jest określenie tego, czym chcesz się zajmować i w jakiej branży pracować. Dobrze jest więc wybrać odpowiednią firmę, która jest dla Ciebie interesująca. Czy ma być do duża korporacja, a może wolisz małą firmę lub sturtup? To pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć.

Następnie ustal, czego oczekujesz od nowego stanowiska. Uszereguj swoje priorytety – ważniejsza jest dla Ciebie atmosfera w pracy, czy wynagrodzenie? Oto kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę przed przyjęciem pracy.

 • Wspomniana już atmosfera w miejscu pracy – dla jednych jest kluczowym motywatorem, dla innych nie ma większego znaczenia. Zastanów się, czy zależy Ci na luźnych relacjach z szefem i pracownikami, czy preferujesz bardziej formalne stosunki. Lubisz pracować samemu, czy w grupie? Zależy Ci na tym, aby wyrażać swoją indywidualność i nie przestrzegać narzuconego dressocde’u, czy chcesz ubierać się w elegancki sposób, podkreślający rangę Twojego stanowiska?

 • Projekty, nad którymi działa firma – to bardzo ważne, jeśli zdecydujesz się na konkretne przedsiębiorstwo. Sprawdź, czy podobają Ci się jego realizacje, czy dobrze czujesz się w takich działaniach i czy chciałbyś współtworzyć prowadzone projekty.

 • W branży IT ważny jest sposób pracy. Zapoznaj się więc z metodyką działania danej firmy. Zdecyduj czy odpowiadają Ci projekty, czy wolisz pracować w inny sposób. To bardzo ważne, aby odnaleźć się w danym środowisku na co dzień.

 • Sprawdź narzędzia i technologie, z których korzysta firma. Zobacz, czy nie są przestarzałe i czy będą Ci odpowiadać. Poznaj biuro, w którym masz pracować i zastanów się, czy widzisz w nim miejsce dla siebie.

 • Zastanów się, czy identyfikujesz się z wartościami wyznawanymi przez firmę. Jeśli nie będzie odpowiadać Ci jej filozofia, może okazać się, że nie poczujesz się tam „jak u siebie”.

 • Przeanalizuj oferowane warunki zatrudnienia. Będzie to umowa o pracę czy inny rodzaj umowy? To ważne, szczególnie jeśli planujesz w pracy zostać na dłużej. Zwróć również uwagę na perspektywę rozwoju, czy jest możliwość awansu i uczestniczenia w dofinansowywanych szkoleniach?

 • Mimo że to nie zawsze wydaje się ważne, warto wziąć pod uwagę aspekt lokalizacji firmy. W końcu codzienne dojazdy potrafią zdemotywować najbardziej zaangażowanych pracowników. Wybierz więc umiejscowienie biura takie, które nie odbierze Ci przyjemności z pracy.

Poszukaj odpowiednich informacji o wybranej firmie

Chcesz poznać szczegóły pracy, jak rzeczywiście to wszystko wygląda? Niestety nie wszystkich wiadomości o wybranej firmie dowiesz się z ogłoszenia o pracę lub na rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętaj jednak, że masz do nich dostęp dzięki innym możliwościom.

 1. Skorzystaj z targów pracy, na których przedstawiciele firm chętnie opowiadają o tym, jak wygląda praca w ich biurze. Na organizowanych eventach dowiesz się więc jakich osób poszukują, jak wygląda typowy dzień pracy w danym przedsiębiorstwie oraz innych niezbędnych informacji, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

 1. Korzystaj ze spotkań branżowych, które są bardzo popularne szczególnie w branży IT. Możesz pójść na ciekawe konferencje, gdzie oprócz zdobycia informacji, poszerzysz swoją wiedzę i sięgniesz do branżowych przeglądów firm. Co więcej, dzięki spotkaniom networkingowym, które zazwyczaj odbywają się przy okazji tego typu wydarzeń, poznasz ludzi z branży i nawiążesz relacje biznesowe. Pomoże Ci to zasięgnąć języka i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat wybranych firm.

 1. Poszukaj opinii w internecie o pracodawcy i o samej firmie. Dołącz do odpowiednich grup w mediach społecznościowych, sprawdzaj rozmowy na forach i komentarze w portalach dedykowanych konkretnym miejscom pacy. Możesz też poradzić się studentów starszych lat lub innych znajomych, którzy mają już doświadczenie w szukaniu pracy w IT. Być może będą w stanie polecić Cię u swojego pracodawcy.

Szukaj pracy różnymi sposobami

Pamiętaj, aby szukając pracy, nie ograniczać się jedynie do portali oferujących konkretne oferty. Tego typu serwisy posiadają mnóstwo odbiorców. Twoja aplikacja może zaginąć w stosie innych CV, szczególnie wśród osób posiadających większe doświadczenie niż Ty.

Spróbuj więc wyróżnić się w tłumie i dzięki temu zapaść w pamięć osobom odpowiedzialnym za rekrutację. Możesz np. napisać do działu HR wybranej firmy. Prześlij swoją aplikację i spytaj, czy nie poszukują pracownika. Może okazać się, że akurat trafiłeś na dobry moment i zaproszą Cię na rozmowę.

Dobrym sposobem jest również chodzenie na targi pracy. Dzięki temu będziesz mieć doskonałą okazję do bezpośredniego porozmawiania z rekruterem. Nawet jeśli okaże się, że nie spełniasz wymogów stanowiskowych, dowiesz się, czego Ci brakuje i jaką wiedzę lub kwalifikacje musisz zdobyć, aby móc pracować w wybranej firmie.

Bądź otwarty na nowe wyzwania i rozwój

Jesteś w 100% przekonany, że chcesz być programistą? Jeśli tak to szukaj firmy, w której będziesz mógł piąć się po szczeblach kariery. Młodszy specjalista aż po eksperta – to ważne kroki, aby osiągnąć pełną satysfakcję zawodową.

Pamiętaj jednak, że rozwój nie musi oznaczać jedynie awansu w górę. Podczas pracy może okazać się, że podobają Ci się inne obowiązki niż tylko te związane ze stanowiskiem, na którym podjąłeś pracę. Zwróć więc uwagę na to, czy firma, w której chcesz pracować, umożliwia elastyczny rozwój także pomiędzy różnymi stanowiskami – tzw. rozwój horyzontalny. Na przykład zaczniesz pracować jako front-end developer, ale w takcie okaże się, że bardziej czujesz się w roli analityka lub architekta systemów. A może w ogóle zaczniesz preferować pracę z klientem lub w obszarze bardziej biznesowym? Ważne więc, abyś mógł dostosować stanowisko do swoich wymagań i aspiracji. A także to, by trafić na szefa, który dostrzeże Twój potencjał i zrozumie, że możesz wykonywać różne obowiązki.

Stwórz odpowiednie CV

Kiedy przeanalizujesz i przemyślisz już wszystkie aspekty związane z pracą, zabierz się za przygotowanie swojej aplikacji. Pamiętaj, że w zależności od firmy i od stanowiska, na które aplikujesz, powinieneś przygotować odpowiednie CV. Mogą się one różnić prezentowanymi umiejętnościami, ponieważ wiadomo, że nie dasz rady wymienić ich wszystkich. Warto więc zwrócić uwagę na te, które są najistotniejsze na danym stanowisku.

Przy konstruowaniu swojego życiorysu pamiętaj o odpowiedniej chronologii. Nie zaczynaj od podstawówki, którą ukończyłeś, ponieważ nie jest ona istotna dla Twojego pracodawcy (każdy przecież ją skończył).  Informacje o edukacji umieść na drugim miejscu, a pierwsze pozostaw swojemu doświadczeniu związanemu z zawodem.

Jeśli wcześniej nie podejmowałeś żadnej pracy, nic nie szkodzi. Może jednak masz doświadczenie w realizacji projektów z podobnej branży? Brałeś udział w studenckich konferencjach jako prelegent, odbywałeś staże lub praktyki? Wszystko to powinieneś zamieścić w CV. Pamiętaj jednak, aby wszystkie podawane informacje świadczyły o Twoich kompetencjach. Jeśli np. realizowany projekt był słabej jakości, nie chwal się nim pracodawcy. Może to wpłynąć na Twoją niekorzyść.

Pamiętaj również o technicznej stronie swojego CV. Powinno być przejrzyste i czytelne, a przede wszystkim nie posiadać błędów ortograficznych i literówek. To bardzo ważne, aby nie zrobić negatywnego wrażenia. Istotna jest także fotografia. Powinna być w wysokiej jakości i pokazywać Twoje profesjonalne oblicze. Pamiętaj, że w aplikacji do pracy nie można pozwolić sobie na zdjęcie z wakacji czy selfie zrobione w łazience.

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Przede wszystkim pamiętaj, że rozmowa w sprawie pracy nie jest jedynie wywiadem przeprowadzanym przez pracodawcę. Musisz oczywiście przygotować się z zagadnień dotyczących firmy. Powinieneś znać odpowiedzi na pytania typu „dlaczego chcesz u nas pracować?”. A także umieć przedstawić swoje kompetencje i dobrze znać pozycje w CV. Warto jednak, abyś wiedział także, czego chcesz dowiedzieć się od pracodawcy. Zastanów się, które kwestie związane z pracą w wybranej firmie są dla Ciebie najważniejsze i nie bój się zadawać pytań. Warto również poruszyć temat wynagrodzenia. To żadna tajemnica, ponieważ za każdą pracę należy się zapłata. Przedziały pieniężne często podawane są już w ogłoszeniu. Jeśli jednak w Twoim przypadku nie było to wspomniane, śmiało zapytaj o możliwe widełki.

Podczas rozmowy zwróć również uwagę na to, jak czujesz się w danym miejscu. Czy dobrze rozmawia Ci się z przełożonym, czy budzi on Twoje zaufanie, czy odpowiada Ci sposób pracy firmy oraz, czy masz ochotę jeszcze do niej wrócić? To bardzo ważne, ponieważ często już przy pierwszym kontakcie i po pierwszej wizycie, zdajemy sobie sprawę, czy jest to miejsce dla nas.

Pierwsza praca jest bardzo ważna, ponieważ to ona determinuje późniejsze podejście do zawodu. Jeśli dobrze przygotujesz się do niej jeszcze przed jej podjęciem, zwiększysz szanse, że od początku swojej kariery będziesz usatysfakcjonowany i z chęcią wywiążesz się z nowych obowiązków. Co więcej, jeśli praca sprawi Ci przyjemność, będziesz traktować ją jako miejsce rozwoju, a nie powinność, którą musisz wypełniać każdego dnia.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: