Jak stworzyć program lojalnościowy dla Twojego sklepu?

06.09.2022 Angelika Siczek
ludzie przed ekranem komputera

Na rozwój sklepu internetowego składa się bardzo wiele działań, które w rezultacie mają konsekwentnie zwiększać sprzedaż. Copywriterom zlecane jest tworzenie unikatowego, wartościowego dla użytkowników i googlebotów contentu, e-marketingowcy odpowiedzialni są za realizowanie skutecznych kampanii SEO, GoogleAds, FacebookAds.  Nawiązuje się współpracę z sieciami afiliacyjnymi, rozbudowuje ofertę, wdraża strategię social media. Wielokanałowość prowadzonych działań w ramach marketingu internetowego powinna umiejętnie wykorzystywać cały potencjał, jaki tkwi w internecie. Dlatego też nie mniejsze znaczenie dla prowadzonego e-biznesu ma także dobrze napisany, indywidualny program lojalnościowy, który zbuduje lojalną społeczność wokół sklepu.

Czym jest program lojalnościowy?

Program lojalnościowy to jedna ze strategii składających się na całe spektrum działań realizowanych w obrębie marketingu internetowego. Celem wdrożenia programu jest nagradzanie lojalnych klientów będących w ścisłym kontakcie z marką, często dokonujących zakupów w konkretnym e-sklepie. Zaangażowanie e-konsumenta należy odpowiednio zwiększać poprzez docenianie jego lojalności. Im większa aktywność klienta, tym więcej powinien otrzymywać on nagród.

Program lojalnościowy – dlaczego warto?

Program lojalnościowy w obszarze e-commerce nie jest czymś, co wymyślono od podstaw. Tego rodzaju przedsięwzięcia istniały znacznie wcześniej, jeszcze przed rozwojem handlu elektronicznego. Popularność takich programów wynika głównie z tego, że koszt utrzymania klienta jest znacznie niższy niż koszt pozyskania klienta zupełnie nowego. Co więcej, lojalny klient pełni szczególną rolę dla marki, staje się jej ambasadorem, polecając ją innym, zachęcając do zakupu. Niezależnie od prowadzonego biznesu taki lojalny klient staje się dla marki niezwykle cenny. Dlatego też działania marketingowe przeformatowano na nowy sposób, tak by pozwalały one pozyskiwać klientów, którzy będą dokonywać zakupów regularnie.

Dobrze napisany program lojalnościowy skutecznie zachęca do wydawania większych kwot w ramach jednego koszyka zakupowego, pozwala wyróżnić się na tle konkurencji, umożliwia prowadzenie efektywniejszych kampanii newsletterowych, zwiększa ruch na stronie, a także potencjał prowadzonych działań marketingowych.

Jakie elementy zawiera dobry program lojalnościowy?

Jeśli program lojalnościowy ma spełniać swoją rolę to musi on być dobrze przemyślany, a przede wszystkim użytkownik powinien się w nim szybko orientować, rozumieć, o co w nim chodzi. Ma on być wartościowy nie tylko dla e-sprzedawcy, ale tak samo wysoką wartość musi przynosić klientom.

Dobrze napisane regulamin i zasady działania programu

Zasady działania programu lojalnościowego oraz jego regulamin musi być napisany tak, by konsument wiedział, co ma zrobić, by móc czerpać korzyści z uczestnictwa w takim programie. Schemat funkcjonowania takiego programu niech zachęca klienta do zakupu produktu, który jest premiowany punktami, np. za każdą wydaną złotówkę w sklepie internetowym otrzyma on punkty, które zostaną zapisane na jego wirtualnym koncie. Po zebraniu odpowiedniej ilości będzie mógł on wymienić zebrane punkty na nagrody, których lista powinna się znajdować w łatwo dostępnym miejscu na stronie e-sklepu.

Warto jednak nieco rozszerzyć możliwości zdobywania punktów. Niech użytkownik otrzyma je także za zapisanie się na newsletter, napisanie opinii na temat kupionego produktu, polecenie sklepu lub konkretnego artykułu z oferty, odwiedzenie sklepu określoną ilość razy w danym miesiącu, etc.

Zauważmy jeszcze jedną rzecz. Program lojalnościowy musi posiadać swój odrębny regulamin. Ten dokument raczej nie stanie się lekturą klientów sklepu. Dlatego też najistotniejsze punkty z regulaminu (np. dotyczące zbierania punktów czy odbierania nagród) niech będą zaprezentowane w krótkiej, atrakcyjnej formie.

Nagrody, które docenią użytkownicy

Bez nagród program lojalnościowy nie istnieje. Tylko jakie nagrody wybrać, by klient uznał, że są one na tyle atrakcyjne, że zapisze się do programu. Wydawać by się mogło, że trudno o zadowolenie obu stron. Jednak w sklepie online mamy ogrom możliwości. Możemy zaproponować bardzo wiele, niedużym kosztem. Nagradzać możemy darmową wysyłką, kodem promocyjnym, ale też produktem atrakcyjnym, ale niedrogim, lub tzw. „leżakiem magazynowym”. Pamiętajmy też o pewnej zasadzie, której warto się trzymać. Klienci często zbierają punkty, które chcą wymienić na produkt, który sobie upatrzyli już dawno. Nie powinniśmy więc usuwać artykułów ze wcześniej przygotowanej listy. Jedynym przypadkiem, który jest racjonalnym powodem dla zniknięcia produktu niech będzie wyczerpanie stanów magazynowych.

Program lojalnościowy jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi do zdobywania bazy lojalnych klientów. Będą oni stanowić fundament dla prowadzonego e-biznesu, staną się polecającymi dalej markę jej ambasadorami. Dobrze napisany, będący zrozumiały dla użytkowników będzie on w dalszej perspektywie niewymagający zaangażowania przy codziennym działaniu. Natomiast zamierzone efekty działania programu lojalnościowego będą odczuwane na co dzień.

 

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: