Jak system MDM (Master Data Management) typu Pimcore wspiera zarządzanie danymi?

19.03.2020 Angelika Siczek
kobieta siedząca przy komputerze na którym jest wykres

Wielkim wyzwaniem dla każdej firmy IT jest zarządzanie danymi. Brak ich ustrukturyzowania  to zmora w zarządzaniu i późniejszym korzystaniu z nich. Organizacja danych może jednak zwiększyć zyski generowane przez firmy. Inwestycja w odpowiedni system zarządzania danymi w przyszłości zwróci się przez oszczędności czasu w obsłudze bazy i wgląd w informacje pomagające poprawić strategię sprzedaży usług.

System MDM - Pimcore

Gdzie zachodzi wymiana informacji?

W dzisiejszych czasach rozrost kanałów komunikacji jest błyskawiczny. Wymiana danych między nimi zachodzi nieustannie. Dla przykładu weźmy koncepcję Internetu rzeczy. Według niej nawet sprzęty gospodarstwa domowego, które są częścią sieci, wymieniają między sobą informacje. Wymiana informacji zachodzi również w systemach dalece bardziej skomplikowanych, takich jak inteligentne miasta, systemy pomiarowe, czy monitorowanie środowiska.

W segmencie IT zarządzanie danymi w systemie MDM przydać się może na platformach social media, w sklepach e-commerce, w wyszukiwarkach internetowych czy na platformach streamingowych. Nieustanny napływ nieujednoliconych informacji musi zostać uporządkowany. W przeciwnym razie prowadzenie usług na podstawie baz danych nieskonfigurowanych może być zdecydowanie utrudnione.

Strukturyzacja danych

Brak strukturyzacji danych objawia się niezdefiniowaniem modelu organizacji bazy, brakiem możliwości wpisania go w jakikolwiek model oraz niemożnością narzucenia formatu danych i schematu organizacyjnego. W jednym zbiorze znajdą się pliki tekstowe razem z medialnymi.

Brak określonych kategorii i formy plików utrudnia ich klasyfikację i użytkowanie w skomputeryzowanych systemach lub w usługach przechowywania jak relacyjna baza danych. Nieustrukturyzowane dane to nie nowość. Gartner twierdzi, że aż 80% danych w korporacjach jest nieustrukturyzowanych.

Przydatność systemów MDM

Duża ilość nieustrukturyzowanych danych to jednocześnie ogromne ryzyko dla przedsiębiorstw, ale również okazja na rozwój i obcięcie kosztów zarządzania. Odpowiedni system MDM (Master Data Management) wyrówna straty i sprosta wyzwaniom niezorganizowanych danych.

Do tej pory zarządzano danymi w sposób zorganizowany ręcznie. Istniały pewne rozwiązania dla biznesu i zarządzania samymi danymi. Jednak teraz są one generowane w innym tempie niż dawniej. 90% danych na świecie powstało w ostatnich dwóch latach. Platforma MDM zapewni pomoc i automatyzację zarządzania danymi, ponieważ nada im kontekst dla bazy, w której się znajdują. Uczyni to dla wielu kanałów, formatów i rodzajów.

Lepsza jakość przechowywanych danych

Niska jakość informacji, związana z nieustrukturyzowanymi danymi, zarówno dla maszyn, jak i ludzi, którzy na nich operują, bierze się z problemów z ich analizą, przetwarzaniem  i przechowywaniem. Systemy MDM są zaprojektowane do czyszczenia i organizacji danych w korporacji do użytku zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Oprócz tego dane mogą być zorganizowane tak, aby były dostępne dla wszystkich odbiorców w sposób, jaki jest dla nich najlepszy. Niezależnie czy użytkownikiem bazy będzie człowiek czy maszyna, MDM dopasuje ich organizację.

Integracje z danymi wewnętrznymi

Większość korporacji IT posługuje się API (Application Programming Interface). To ułatwia systemom MDM analizę nieustrukturyzowanych danych w inteligentny sposób. Semantyczna analiza w celu dokonania procedury identyfikacyjnej i strukturyzacji danych przez przypisanie taksonomii i metadanych do osobnych plików to nie problem dla MDM. Po utworzeniu odpowiednich struktur danych silna platforma MDM będzie w stanie połączyć informacje z wewnętrznymi plikami danych master i w ten sposób zintegrować je do wewnętrznych systemów przedsiębiorstwa.

Wyszukiwanie danych i ich dostępność

Wiele nowoczesnych firm wymaga dostępności danych na przestrzeni wielu kanałów, do tego przy pomocy intuicyjnych systemów wyszukiwawczych. Jednak wewnętrzne algorytmy nie są w stanie przetworzyć danych bez odpowiedniej struktury. Stąd biorą się niesatysfakcjonujące wyniki wyszukiwarek podczas ich używania. Systemy MDM korzystają z API do indeksowania plików w całym przedsiębiorstwie w celu zbudowania w pełni zintegrowanej platformy wyszukiwania danych. Używają w tym celu odsyłaczy i metadanych oraz łączą wiele różnych formatów danych.

Lepsze targetowanie

Zalew nieustrukturyzowanych danych od każdego odwiedzającego klienta daje nową możliwość w tworzeniu profili i targetowania swoich usług. Przez analizowanie zachowania klientów i ich preferencji oraz późniejszego przypisywania powstałych profili do odpowiednich strategii, możliwe będzie budowanie spersonalizowanego doświadczenia korzystania ze sklepu e-commerce oraz dopasowania właściwych produktów do odpowiednich klientów w danym czasie. Jednak do wszystkiego potrzebne są wiarygodne dane. System MDM nadaje się do tego doskonale, dzięki możliwości kolekcjonowania i prezentowania danych na temat klientów odwiedzających witrynę. Dzięki temu możesz podjąć lepsze decyzje szybciej i z większą pewnością.

Poprawione bezpieczeństwo danych

Pierwszym krokiem zabezpieczenia danych jest wiedza na temat miejsca ich przechowywania. Silosy danych są zagrożeniem ich bezpieczeństwa i mogą poważnie pogorszyć funkcjonowanie całej korporacji, szczególnie jeśli każdy z silosów objęty jest osobnym protokołem bezpieczeństwa. Platformy MDM pomagają usunąć duplikaty i zarządzać bazami danych z centralnego repozytorium. Oprócz tego wprowadzają systemy zabezpieczenia danych takie jak ograniczenia autoryzacji dla grup użytkowników, kodowanie plików, prowadzenie archiwum logów, raportowanie, a nawet alarmy dotyczące naruszenia ograniczeń dostępu.

Jaki system będzie najlepszy?

Odpowiednio skonfigurowany i zarządzany system MDM będzie odpowiedni nie tylko dla firm z małą ilością informacji, ale również dla dużych baz danych o ciągłym przypływie informacji. Zajmują się one jednak nie tylko organizacją danych. Jeśli zintegrować go z silnikiem analizującym dane, MDM stanie się kopalnią wiedzy na tematy związane ze świadczonymi usługi i sposobami ich poprawy. Dzięki temu nie tylko możliwe będzie poprawienie istniejącej obsługi klienta, ale również rozszerzenie działalności na nowe usługi.

System MDM doskonale organizuje również dostęp do danych dla całego przedsiębiorstwa. Pomaga to zespołom o określonych kompetencjach szybko wejść w posiadanie informacji przeznaczonych wyłącznie dla nich.

Wdrożenie systemu MDM typu Pimcore pozwala osiągnąć odpowiedni standard rynkowy i zapewnić w efekcie wysokiej jakość obsługę klienta, niezależnie czy dane w Twojej firmie są już ustrukturyzowane, czy nie. Zajmie się organizacją danych w różnych wersjach w jednym miejscu, dzięki czemu poprawi się poziom zarządzania informacjami. Poprzez połączenie różnych typów danych MDM zapewni dostęp do danych master. Pimcore dostępny jest w darmowej wersji demo.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: