Jak wybrać Agencje Magento?

16.12.2012 Angelika Siczek
ucisk dłoni dwóch mężczyzn

Powiedzmy że właśnie zdecydowałeś się wdrożyć projekt sklepu internetowego. Nazwijmy go roboczo „idealny sklep”. Po wielu dniach i nocach poszukiwania właściwej platformy stwierdzasz, iż najbardziej idealna jest do tego platforma Magento łatwa w użyciu, z ogromnymi możliwościami sensowna platforma e-commerce. Ale kto tak właściwie może wdrożyć Twoją stronę?

Gdy wpiszesz „wdrożenia magento” w polskiej wyszukiwarce otrzymasz ponad pięćdziesiąt tysięcy wyników. „Magento developer” w wyszukiwaniu światowym to ponad sześć milionów wyników. Czy wybierzesz pierwsze firmy z listy? Może wybierzesz najtańszą firmę? Albo taką która ma najwięcej fanów na Facebooku? Być może masz kolegę, który zna się na komputerach, może on mógłby to zrobić?

Cóż wybór firmy wdrażającej Magento może być straszniejszy niż obiad z teściową 😉 Poniżej zamieszczam kilka kroków, które być może pomogą Ci w wyborze.

1. Poszukaj Partnerów Magento.

Dobrym miejscem na rozpoczęcie poszukiwań powinna być strona http://www.magentocommerce.com/partners/solution gdzie można znaleźć firmy będące oficjalnymi partnerami Magento. Status Złotego lub Srebrnego Partnera pozwala na dostęp do forów, rozszerzeń czy wsparcia Magento oraz innych mądrych ludzi, którzy mogą sprawić, iż wdrożenie projektu przebiegnie gładko. Zobacz profil firmy, aby zobaczyć w czym się specjalizuje. Zazwyczaj a stronie każdego z partnerów znajduje się logo, które informuje, iż firma jest oficjalnym partnerem Magento.

Dobieraj partnerów do swoich potrzeb. Jeżeli prowadzisz mały biznes być może nie będziesz potrzebował współpracy ze złotym lub srebrnym partnerem, zwłaszcza jeżeli stawiasz sklep na bezpłatnej wersji Community. Nie ma sensu strzelać z armaty do muchy. Jeżeli natomiast pracujesz nad dużym międzynarodowym projektem, wówczas wskazane jest szukanie dużego partnera.

Jaka jest różnica między złotym a srebrnym partnerem? Głównie wielkość organizacji oraz ilość wdrożonych projektów klasy Enterprise. Jeżeli jednak posiadasz na wdrożenie jedynie 15 tysięcy złotych nie ma sensu składanie zapytania do złotych lub srebrnych partnerów. Aczkolwiek niektóre firmy być może będą miały akurat trochę wolnego czasu na wdrożenie Twojego projektu.

2. Sprawdź portfolio Agencji.

Jeżeli znalazłeś już odpowiednią Agencję Magento sprawdź jej portfolio. Przeszukaj internet w poszukiwaniu sklepów które wykonała i upewnij się, iż stworzone realizację odpowiadają Twoim oczekiwaniom.

3. Jeżeli to możliwe spotkaj się.

Praca przez Internet jest świetna, ponieważ możesz zlecić projekt bez spotkania się osobiście. Jest to efektywne, jednak nie zawsze najlepsze dla Twojego biznesu. Zatem jeżeli masz taką okazję spotkaj się z wybraną firmą, zobacz jak pracują i co rekomendują dla Twojego projektu. Nabierzesz pewności, że firma zna się na rzeczy i zna słabe i mocne strony platformy Magento.

4. Zapytaj o referencje

Jeżeli masz już wybrane kilka firm zapytaj o referencje od podmiotów, którym wdrażały platformę Magento. Każdy może zabiegać o pracę jako wdrożeniowiec Magento, nie znaczy to jednak że ma doświadczenie. Firmy świetnie to rozumieją i nie powinny robić problemów z przedstawieniem kontaktów do klientów. Zapewniam Cię, że ostatniej rzeczy jaką byś chciał to nauka programisty na Twoim projekcie jak naprawdę działa Magento. Osobiście pomagałem już kilku klientom, którzy mieli tego typu doświadczenia z innymi programistami. Logicznym jest, iż pragniesz znaleźć firmę która ma duże doświadczenie z wdrażaną platformą i nie boi się podzielić z Tobą swoimi referencjami.

5. Upewnij się że wyjaśniłeś swój pomysł i koncepcje biznesową

Kiedy wdrażasz nowy projekt albo przebudowujesz stronę opartą o Magento upewnij się że Twój programista wie czego potrzebujesz i co ważniejsze może potwierdzić, że jest w stanie to zrobić. Czy potrzebujesz integracji z systemem ERP? Może potrzebujesz optymalizacji pod wyszukiwarki? A może indywidualnie zbudowane rozszerzenie do sklepu internetowego?

Nawet jeżeli sprzedajesz kafelki prawdopodobnie będziesz potrzebował funkcji, które są unikalne dla Twojego projektu. Dopasowany proces zamówienia, zmiana zdjęć produktu, łatwa zmiana kolorów… cokolwiek by to nie było po prostu upewnij się, iż Twój programista rozumie czego potrzebujesz i jest w stanie to wykonać. Nie zostawiaj tego na koniec, dokładnie wyjaśnij jak działa Twój biznes i upewnij się że wybrałeś właściwą firmę.

6. Oceń stronę Agencji

Prawdopodobnie nie chciałbyś wybrać firmy, której strona wygląda jakby została zaprojektowana w latach 90-tych. Mimo, iż był to wspaniały czas dla rozwoju eCommerce pragniesz firmy, która śledzi najnowsze trendy i wprowadza nowoczesne technologie. Chcesz wiedzieć, że Twój sklep nie będzie wyglądał jakby został zaprojektowany przed dekadą. Jeżeli wybrana firma posiada stronę, która nie była odświeżona od czasów kiedy na topie były piosenki Edyty Bartosiewicz a w telewizji najbardziej wyczekiwaną bajką był Reksio zdecydowanie powinieneś zmienić Agencje.

7. Cena kontra jakość

Pamiętaj że dostaniesz dokładnie tyle ile zapłaciłeś. Wiem że brzmi to jak frazes lecz zdziwiłbyś się jak częste są takie przypadki – klienci przychodzący z połowicznie niedokończonymi projektami, ponieważ wcześniejszy programista nie rozumiał jak działa Magento, wstrzymał projekt i nie potrafił go dokończyć. Pamiętaj, że najtańsza firma okazuje się zwykle najdroższą i często więcej czasu zajmie naprawienie projektu, niż jego poprawne wdrożenie za pierwszym razem.

Nie oznacza to że musisz wybierać najdroższe firmy do wdrożeń Magento, ale wybieraj świadomie wśród propozycji firm. Upewnij się, że w specyfikacji zawarte jest dokładnie to czego oczekujesz i ujęte są funkcje niezbędne dla Twojego biznesu

Gdy już wybierzesz mniej pewność, że wybrana firma ma odpowiednie zasoby do ukończenia projektu, tak aby nie skończyć z bałaganem większym, niż na załączonym na początku tego artykułu obrazku 😉

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: